Suche

Tisková informace #Internet věcí
Sdílet tiskovou informaci

CES 2020: Bosch představuje inteligentní technologii „Stvořenou pro život“

Bosch CES 2020

Stánek Bosch: Central Hall, #12401 / Twitter #BoschCES

 • Ocenění: Společnost Bosch obdržela dvakrát ocenění Best of Innovation Award za svůj 3D displej pro vozidla a za jeden další produkt.
 • Vesmírná mise: Systém Bosch z oblasti AI analyzuje nástroje na palubě ISS.
 • Vhodné pro každodenní použití: Technologie Bosch přináší revoluci v designu chytrých brýlí.
Pavel Roman

Pavel Roman

X

Stuttgart, Německo / Las Vegas, NV, USA – Na CES® 2020 v Las Vegas, Central Hall, stánek #12401 od 7. do 10. ledna 2020 Bosch představuje propojené produkty pro mobilitu a domácnost. Hlavní pozornost je na veletrhu zaměřena na řešení, která využívají umělou inteligenci (AI) nebo která byla s její pomocí vyvinuta nebo vyrobena. Mezinárodní dodavatel technologií a služeb se zasazuje o to, aby AI byla pro člověka bezpečná, spolehlivá a srozumitelná, ať už ve výrobě, v chytrých domácnostech nebo při automatizované jízdě.

CES 2020 Innovation Awards: oceněná řešení Bosch

Na CES 2020 obdržela společnost Bosch dvakrát nejvyšší ocenění Innovation Awards a získala také další tři „Honoree“ ocenění. Program CES Innovation Awards je každoroční soutěž pořádaná Asociací spotřebních technologií (CTA), která zahrnuje 28 kategorií a slouží jako ukazatel budoucích trendů. Kromě 3D displeje pro automobily získala prestižní ocenění Best Innovation Award světová novinka divize Car Multimedia. Podrobnosti budou poskytnuty po zahájení veletrhu. Obě novinky rovněž obdržely ocenění „Honoree“ v další kategorii. Po zahájení veletrhu bude vyhlášeno také třetí ocenění „Honoree“. Jde o řešení Bosch z oblasti zdravotnictví.

3D displej – přináší do prostoru auta třetí rozměr: Nový 3D displej od společnosti Bosch využívá pasivní 3D technologii k vytvoření realistického trojrozměrného efektu pro obrázky a varovné signály. To umožňuje ve srovnání s konvenčními displeji rychlejší zachycení vizuálních informací, což se snižuje rozptylování řidiče. Tento zobrazovací systém s prostorovou hloubkou navíc nevyžaduje žádné další funkce, jako je sledování očí nebo 3D brýle.

Co si nesmíte nechat ujít

SoundSee – inteligentní uši pro ISS (AI inside): SoundSee od společnosti Bosch není větší než box na oběd a přitom je vybaven nejmodernější umělou inteligencí (AI). SoundSee je již na oběžné dráze a brzy bude nasazen na palubě na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). SoundSee je umístěn na létajícím autonomním robotovi Astrobee NASA a využívá integrované mikrofony k zachycování okolního hluku ve vesmíru, které následně analyzuje s využitím algoritmů AI. Pomocí umělé inteligence může SoundSee analyzovat audio data a zjistit případné anomálie a upozornit na to, že je třeba provést údržbu. Tato audio data budou od jara 2020 odesílána na pozemní kontrolní stanici specifikovanou ze strany NASA ve vývojovém centru Bosch v Pittsburghu. SoundSee byl vyvinut společně s firmou Astrobotic v rámci výzkumné spolupráce NASA.

Chytré brýle Light Drive – nikdy neztratíte přehled: Bosch Sensortec představuje chytré brýle Light Drive – světově první řešení, díky kterému se z běžných brýlí stávají chytré brýle. Integrovaný projekční systém se skládá ze zrcátek MEMS, optických prvků, senzorů a inteligentního softwarového propojení. Chytré brýle Light Drive jsou o více než třetinu tenčí než dosavadní řešení na trhu a váží méně než deset gramů. Křišťálově čisté obrázky promítané do zorného pole uživatele jsou jasně rozeznatelné i na přímém slunečním světle. Jde o navigační informace a textové zprávy až po položky kalendáře a provozní pokyny – v závislosti na informacích obdržených z chytrého telefonu nebo chytrých hodinek.

Monitorování interiéru – bezpečnost, komfort a pohodlí pro všechny cestující (AI inside): Tento systém monitorování interiéru vozidla od společnosti Bosch na základě pohybu víček, směru pohledu a polohy vsedě detekuje, jestli je řidič ospalý nebo se dívá na chytrý telefon – a varuje ho před kritickými situacemi. Monitoruje také interiér vozidla a určuje, kolik cestujících je ve vozidle a kde sedí. To umožňuje v případě nouze optimalizovat provoz bezpečnostních systémů, jako jsou airbagy. Systém navíc zvyšuje komfort a pohodlí cestujících. Například automaticky aktivuje uložená osobní nastavení pro polohu sedadel. V budoucnu, kdy budou vozidla v částečně automatizovaném jízdním režimu, například na dálnici, se monitorovací systém řidiče stane nepostradatelným partnerem: kamera zajistí, že řidič může kdykoli bezpečně znovu převzít kontrolu nad svým vozidlem.

Bosch IoT Shuttle – budoucnost mobility: Poskytovatelé služeb mobility (MSP) budou v budoucnu stále častěji využívat kyvadlovou dopravu, aby mohli nabízet přizpůsobenou mobilitu na vyžádání – ať už pro silniční nákladní nebo osobní přepravu. Na veletrhu CES představuje Bosch na své IoT Shuttle technologii řešení, která společnost nabízí výrobcům automobilů a MSP pro elektrifikaci, automatizaci, připojení a personalizaci prostředků kyvadlové dopravy. Portfolio společnosti zahrnuje mnohem víc, než jen komponenty – od hladce propojených služeb mobility, které uživatelům poskytují flexibilitu pro provoz, správu, dobíjení a údržbu jejich vozového parku, až po zajištění bezpečné cesty.

Mobilita zítřka: výběr řešení a služeb

Inteligentní přední kamera: porozumění obrazu pomocí počítačového vidění a AI (AI inside): Tato kamera detekuje objekty, rozděluje je do tříd, jako jsou vozidla, chodci nebo kola, a měří jejich pohyb. Kamera navíc interpretuje to, co vidí, a je schopna rozlišovat mimo jiné mezi jízdním pruhem a travnatou nebo jinou strukturou krajnice – a to dokonce i bez dopravního značení. V přetížené městské dopravě může kamera také rychle a spolehlivě rozpoznat a klasifikovat špatně viditelná nebo přejíždějící vozidla a cyklisty a přecházející chodce. Vozidlo tak může aktivovat výstražné nebo nouzové brzdění. Tato inteligentní kamera je založena na know-how společnosti Bosch a je integrována do čipu známého jako V3H od japonské společnosti Renesas. Zlepšuje také starší dostupné asistenční systémy řidičů a rozšiřuje rozsah jejich použití. Díky tomu by mohlo dojít například ke zlepšení automatických systémů nouzového brzdění, čímž by se zabránilo srážce vozidla s různými druhy zvířat.

Radarové senzory – prostorové senzory pro složité jízdní situace: Nejnovější generace radarových senzorů Bosch je ještě lepší v zachycení okolí vozidla – a to i za špatného počasí nebo za zhoršených světelných podmínek. Jejich větší detekční rozsah, široký úhel otevření a vysoké úhlové rozlišení znamenají, že automatické systémy nouzového brzdění mohou reagovat ještě spolehlivěji.

Automatizované parkování v parkovacích domech – plně automatizované parkovací služby: Tento společný vývoj společností Bosch a Daimler je prvním systémem SAE úrovně 4, který byl příslušnými orgány v Německu schválen pro každodenní použití. Senzory pro infrastrukturu parkovacích garáží a komunikační technologie jsou od společnosti Bosch. Do konce roku 2021 se očekává, že automatizovaným parkováním bude vybaveno tucet dalších parkovacích garáží. Za tímto účelem Bosch spolupracuje s provozovateli parkovacích garáží a developery velkých realitních projektů.

Počítač vozidla – elektronická architektura nové generace: Jedním z klíčů k propojené, automatizované a elektrifikované mobilitě zítřka je elektronická architektura vozidel. Nové, vysoce výkonné řídicí jednotky vozidel nejenže v budoucnu výrazně zlepší výkonnost vozidel, ale snížením počtu elektronických řídících jednotek (ECU) se také sníží hmotnost a složitost interakcí mezi komponenty a systémy. Počítače pro vozidla od společnosti Bosch zvýší na začátku příštího desetiletí výpočetní výkon o faktor 1 000. Společnost již vyvíjí tyto typy počítačů pro automatizované řízení, pohonnou jednotku a integraci informačních systémů a asistenčních funkcí řidiče.

Perfectly Keyless – chytrý telefon jako klíč od auta: V budoucnosti bude Perfectly Keyless používat pro komunikaci mezi vozidlem a chytrým telefonem nejen Bluetooth, ale také ultraširokopásmové připojení (UWB), novou komunikační technologii, která je již u některých chytrých telefonů k dispozici. UWB umožňuje lokalizaci chytrých telefonů s přesností na několik centimetrů. Mimořádně bezpečná je také komunikace s vozidlem. Bosch v současné době spolupracuje s partnery na standardizaci přenosu dat mezi chytrými telefony a vozidly. Na veletrhu CES představuje Bosch předváděcí vozidlo, ve kterém Perfectly Keyless poprvé využívá UWB.

Systém palivových článků – elektromobilita pro dlouhé vzdálenosti: Mobilní palivové články nabízejí dlouhé dojezdy, krátké doby doplňování paliva a – díky vodíku vyráběného z obnovitelných zdrojů energie – provoz elektrických vozidel bez emisí. Bosch v současné době ve spolupráci se švédskou společností Powercell pracuje na komercializaci zásobníku palivových článků. Kromě zásobníku, který přeměňuje vodík na elektrickou energii, vyvíjí Bosch všechny nezbytné systémové komponenty až po fázi přípravy na sériovou výrobu.

Rolling Chassis – platforma pro elektromobilitu: Elektrické pohony, řídicí systémy, brzdy – Bosch má ve svém portfoliu všechny stavební kameny pro elektromobilitu. V rámci vývojového partnerství s firmou Benteler, expertem na podvozky a automobilové technologie, demonstruje společnost Bosch, jak může vypadat vzájemná integrace všech produktů Bosch pro elektrická vozidla. Ukázkový Rolling Chassis mimo jiné pomáhá společnosti Bosch strategicky zdokonalovat produkty, aby splňovaly tyto integrační požadavky.

Elektrická náprava – technologie SiC pro vysoce výkonná elektrická vozidla: Bosch představuje svou novou Performance e-nápravu, jejíž součástí jsou nová technologická řešení pro další zvýšení účinnosti a výkonové hustoty elektrických pohonů. Nová pohonná jednotka se vyznačuje zlepšenou účinností systému až o 96 procent, což v testovacím cyklu WLTP rozšiřuje dojezd vozidla až o 6 procent. A při 3 kilowattech výkonu na kilogram je výkonová hustota o 50 procent vyšší než u předchozí e-nápravy. Těchto vylepšení se podařilo dosáhnout díky průkopnickému použití polovodičů z karbidu křemíku (SiC) ve výkonové elektronice a také prostorově úspornému uspořádání elektrického motoru, výkonové elektroniky a přenosu.

Propojená kola – řešení, která přináší zážitek 2.0 z jízdy na kole: S palubním počítačem Kiox máte během jízdy neustálý přehled o tréninkových datech, jako je rychlost, puls a váš vlastní výkon. Po skončení jízdy je možné data vyhodnotit v chytré aplikaci eBike Connect nebo na online portálu. Kiox se také může pochlubit novou prémiovou funkcí s názvem Lock, která poskytuje digitální ochranu proti krádeži. Díky novému SmartphoneHub mají eBikeři navíc možnost vychutnat si při jízdě plné propojení díky aplikaci COBI.Bike, která nabízí širokou škálu funkcí – od navigace a fitness sledování až po spojení se službami a aplikacemi třetích stran, jako je Apple Health, Google Fit a komoot.

Chytří pomocníci: bezpečnost a pohodlí na cestách i doma

Home Connect – rozšířená platforma pro každého: Bosch rozšiřuje nabídku svých služeb pro internet věcí (IoT) pro domácnosti. Home Connect, otevřená platforma IoT pro všechno, co se týká domácích spotřebičů od společnosti Bosch a dalších značek, na které již spolupracuje přibližně 40 partnerů, se rozšiřuje z kuchyně do celé domácnosti. Od poloviny roku 2020 nabídne Home Connect také ovládání propojených zařízení, jako je osvětlení, topení, bezpečnost a zábava napříč různými výrobci. Počet partnerských společností by se měl více než zdvojnásobit a udělat tak z domácnosti ještě komfortnější, příjemnější a efektivnější místo.

Application Store – všechno pod jednou střechou: Konektivita IoT hraje klíčovou roli, zejména pokud jde o bezpečnostní technologii. Dceřiná společnost Bosch Security and Safety Things nyní vyvinula vlastní IT platformu s cílem co nejefektivnější koordinace zařízení, softwaru a dat pro video a bezpečnostní aplikace v komerčních budovách. Díky této platformě už není zapotřebí trávit čas testováním kompatibility aplikace se zamýšleným použitím a je tak zajištěna rychlá implementace systémů. Ukázkové aplikace z oblasti propojeného bydlení a mobility budou k vidění na veletrhu CES.

Spexor – pocit bezpečí kdykoli a kdekoli: Toto kompaktní mobilní výstražné zařízení lze umístit všude tam, kde je bezpečnost prvořadou záležitostí. Ať už doma, v autě, v obytném voze nebo zahradním domku – Spexor je spolehlivý hlídač a okamžitě nahlásí jakékoli vloupání. Zařízení je vybaveno senzory hluku, pohybu a tlaku vzduchu a GPS. Pokud zařízení detekuje vetřelce, odešle varování na chytrý telefon uživatele přes Wi-Fi nebo bezdrátovou technologii IoT s nízkou spotřebou energie (LPWA).

Kontakt pro novináře:

Melita Delic, Tel.: +49 711 811-48617, +49 160 7020086
Trix Böhne, Tel.: +49 30 32788-561, +49 173 5239774
Irina Ananyeva, Tel.: +49 711 811-47990, +49 152 59753284
Annett Fischer, Tel.: +49 711 811-6286, +49 152 08651292
Christiane Wild-Raidt, Tel.: +49 711 811-6283, +49 152 22978802

Bosch na CES 2020:

 • TISKOVÁ KONFERENCE: Pondělí, 6. ledna 2020, 9:00 – 10:30 místního času, v Ballrooms B, C a D, Mandalay Bay Hotel, Las Vegas South Convention Center, Level 2
 • STÁNEK: Úterý až pátek, 7. – 10. ledna 2020, v Central Hall, stánek #12401
 • SLEDUJTE hlavní události Bosch na CES 2020 na Twitteru: #BoschCES
 • PANELOVÉ DISKUZE S ODBORNÍKY BOSCH:
  Středa, 8. ledna 2020, 10:15 – 11:15 místního času
  Událost na téma „Růst učňovského vzdělávání pro ,New Collar‘ Jobs“
  s Charliem Ackermanem, senior viceprezidentem pro lidské zdroje, Las Vegas, South Convention Center

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 429 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Společnost dosáhla v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 94 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.