Suche

Tisková informace #Mobility Solutions
Sdílet tiskovou informaci

Nová dimenze: Bosch dláždí cestu pro 3D displeje ve vozidlech

Další mezník v digitálním zobrazování

  • Dr. Steffen Berns, prezident Bosch Car Multimedia: „Z displejů se ve stále větší míře stávají interaktivní systémy.“
  • Bezpečnější: 3D efekt znamená rychlejší pochopení vizuálních informací.
  • Efektivnější: Společnost Bosch spojila všechny řídicí funkce do jedné centrální procesorové jednotky.
Pavel Roman

Pavel Roman

X

Hildesheim, Německo - Větší, vizuálně přitažlivější a s ještě větším množstvím funkcí. Digitální displeje se stávají klíčovým prvkem kokpitů vozidel. Řidiči ani cestující nechtějí být bez funkcí displeje a ovládacích prvků, které si nyní užívají na zařízeních, jako jsou chytré telefony a televizory. Ale je toho mnohem víc: v kokpitech budoucnosti budou digitální displeje hrát klíčovou roli v interakci mezi řidiči a jejich vozidly. Bosch se svými novými produkty v oblasti 3D displeje reaguje na tento trend. Produkty využívají pasivní 3D technologii k vytvoření realistického trojrozměrného efektu, který umožňuje oproti zobrazení na běžných obrazovkách rychlejší zachycení vizuálních informací. „Z displejů se ve stále větší míře stávají interaktivní systémy, které mohou lépe předvídat individuální potřeby řidičů,“ říká Dr. Steffen Berns, prezident Bosch Car Multimedia. „To představuje pro Bosch obrovský obchodní potenciál.“ Prognózy naznačují, že globální trh v oblasti displejů ve vozidlech se do roku 2025 zdvojnásobí z 15 miliard dolarů (13,4 miliard eur) na 30 miliard dolarů (26,7 miliard eur) (zdroj: Global Market Insights). Ať už jsou zakřivené, vybavené organickými LED (OLED) nebo volně konfigurovatelné - Bosch neustále udává směr pro displeje ve vozidlech.

3D efekt v kokpitu

3D displeje představují u kokpitů vozidel nejnovější trend. Na filmové obrazovce slouží 3D efekt především ke zvýšení atraktivity a zábavy. Ve vozidle jde ale o jiný případ. „Hloubka ostrosti displeje znamená, že řidiči mohou rychleji zachytit důležité vizuální informace, ať už z asistenčního systému nebo upozornění na dopravní zácpu," říká Berns. „Upozornění, která vypadají, jakoby měla vyskočit z displeje, jsou mnohem přehlednější a naléhavější.“ Při parkování je navíc obraz zadní kamery realističtější, což umožňuje včas zjistit překážky. Díky tomu mohou řidiči lépe odhadnout, kolik mají místa například mezi nárazníkem a stěnou parkovací garáže. Při navigaci složitými městskými ulicemi hraje tento 3D efekt také rozhodující roli, protože prostorová hloubka zobrazení mapy umožňuje okamžitě zjistit, která budova označuje následující odbočku. Bosch využívá pro svůj nový displej pasivní 3D technologii, která funguje zcela bez dalších funkcí, jako je eye tracking nebo 3D brýle.

Inovativní a interaktivní

Oči jsou zodpovědné za 90 procent všech lidských smyslových vjemů. Pouhé zobrazování informací na displeji automobilu je ale minulostí. Budoucnost je o interakci mezi uživateli a displeji. A společnost Bosch je na to připravena. Její portfolio zahrnuje aplikace všech druhů - od malých a plochých po velké a zakřivené a někdy nabývají i zvláštních tvarů, jako jsou „řezané“ nebo kulaté rohy. Kromě toho může mít interakce podobu hlasového nebo dotykového ovládání – a také s haptickou zpětnou vazbou. „Bosch vyvíjí infotainment tak, aby vyhovoval každému zákazníkovi,“ říká Berns. A zejména tehdy, kdy řidiči budoucnosti nechají svého autopilota, aby řídil vozidlo. V té chvíli bude mít rozhraní člověk-stroj (HMI) pro interakci mezi vozidlem a jeho řidičem zásadní význam.

Na řídicí jednotce záleží

Stále větší, víceúčelovější a inteligentnější displeje s hlasovým a dotykovým ovládáním vyžadují také stále větší výpočetní výkon. To by ale znamenalo řadu dalších řídících jednotek. Dokonce i dnes ovládá displej a operační systémy na pozadí až 15 záložních procesorů. Bosch používá ke koordinaci celého HMI pouze jeden počítač v pilotním prostoru a deleguje všechny řídicí funkce na jednu centrální řídicí jednotku. „Přinášíme do kokpitu inteligenci," říká Berns. Méně řídicích jednotek znamená také menší hmotnost a zkrácení doby vývoje vozidel. A díky aktualizacím typu „air-to-air“ je informační systém navíc možné aktualizovat stejně jednoduše jako smartfón.

Bezpečnost na prvním místě

Displeje vozidel podléhají přísným bezpečnostním normám. Zejména pokud jde o kolísání teploty a vibrace, jsou tyto normy mnohem vyšší než u spotřební elektroniky. Například automobilové displeje musí dokonale fungovat bez ohledu na to, jestli je teplota minus 40 nebo více než 120 stupňů Celsia, a to po celou dobu jeho životnosti. I v případě částečného selhání se musí řidiči vždy spolehnout na minimální množství důležitých informací. Operační systémy Bosch jsou důkladně testovány, aby byly vhodné pro použití ve vozidle.

Od 80. let minulého století společnost opakovaně udávala milníky pro zobrazovací přístroje ve vozidlech, jako je například první digitální displej na světě, který se objevil v kokpitu Audi Quattro. Díky společnosti Bosch se před pěti lety v Audi TT dostal do výroby první volně programovatelný displej. A Bosch se také zasloužil o světově první zakřivený nástrojový cluster v kokpitu Innovision u nejnovějšího VW Touareg. Společnost uplatňuje své digitální inovace rovněž v oblasti zobrazovacích nástrojů u motocyklů a e-kol.

Kontakt pro novináře:

Annett Fischer
Tel.: +49 711 811-6286
Twitter: @Annett__Fischer

ZAŽIJTE BOSCH NA IAA 2019 ve Frankfurtu nad Mohanem: vnímat mobilitu a učinit ji co možná nejbezpečnější, bez emisí a strhující – to je cíl společnosti Bosch. Z technického hlediska chce tento poskytovatel technologií a služeb dosáhnout cílů prostřednictvím personalizace, automatizace, konektivity a elektrifikace. Na IAA 2019 prezentuje Bosch svá nejnovější řešení, díky kterým bude silniční doprava bezpečnější a efektivnější, zpřístupní mobilitu na vyžádání a automobily promění na osobní asistenty.

TISKOVÁ KONFERENCE BOSCH: úterý, 10. září 2019, 12:55 až 13:15 (místního času): s Dr. Volkmarem Dennerem, předsedou představenstva společnosti Robert Bosch GmbH, a Dr. Stefanem Hartungem, vedoucím obchodní oblasti Mobility Solutions, na veletržním stánku Bosch v hale 8.

Sledujte hlavní témata Bosch IAA 2019 na www.bosch-iaa.com nebo na Twitteru: #BoschIAA

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 429 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Společnost dosáhla v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 94 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.