Suche

Tisková informace #Working at Bosch
Sdílet tiskovou informaci

Bosch v Jihlavě podporuje dívky v zájmu o technická povolání

Na „Girls‘ Day“ dívky poznávaly zábavnou formou svět techniky

  • „Girls‘ Day“ pořádaný v jihlavském závodě firmy Bosch umožnil dívkám nahlédnout do světa techniky
  • Pozvání na atraktivní akci věnovanou technice využilo 20 dívek
  • Dívky projevily živý zájem o technické vzdělávání žen a možnosti technických povolání ve firmě Bosch

Mojmír Kolář

X

Jihlava – Firma Bosch Powertrain s.r.o. v Jihlavě pořádala koncem května 2023 tradiční akci „Girls’ Day – Dívčí den“, které se zúčastnilo celkem 20 dívek se zájmem o techniku a technická povolání. Účastnicemi byly dcery zaměstnanců firmy Bosch navštěvující v letošním školním roce pátou až sedmou třídu základní školy. Cílem tradiční akce bylo umožnit děvčatům nahlédnout do světa techniky a probudit v nich zájem nejen o technické obory, ale i o technická povolání ve firmě Bosch.

„Abychom do budoucna zvýšili počet žen v technických oborech, pořádáme každoročně od roku 2016 motivační akci pro dívky, tzv. Girls’ Day. Naší snahou je podpořit v dívkách zájem o techniku a technická povolání. Děvčata by sama měla objevit vše, co se skrývá pod pojmem technika, a přitom formou hry zjistit, že technika může být i zábavná,“ řekl Ralph Carle, obchodní ředitel firmy Bosch Powertrain s.r.o.

Možnost objevit široký svět techniky

Pro dívky byl ve školicím středisku nachystán pestrý program, během kterého mohly osobně poznat technické a pracovní prostředí firmy Bosch v Jihlavě. Vedle informací o firmě Bosch a samotném závodě stála v centru zájmu děvčat i možnost vyzkoušet si práci s technickou stavebnicí Merkur.

Děvčata byla rozdělena do čtyř pracovních týmů. V každém týmu jich bylo 5. Týmy dostaly technický úkol z oblasti automobilové techniky: postavit z technické stavebnice Merkur funkční model řiditelného podvozku buginy a dle své kreativity dostavět k podvozku buginy i nástavbu a přívěsy.

V soutěži o nejlepší modely z Merkuru zvítězil tým ve složení Sofie Hricková, Pavlína Lacková, Simona Novotná, Daniela Pačutová a Ema Tůmová. Každá z účastnic vítězného týmu získala tablet. Všechny účastnice Girls‘ Day si pak odnesly drobné dárky a baťůžek od firmy Bosch.

Vedle soutěže s technickou stavebnicí Merkur mohly dívky soutěžit i o titul „Technic Girl“ a „Constructor Girl“. Letos titul „Technic Girl“ získala Daniela Pačutová, titul „Constructor Girl “ si odnesla Sofie Hricková.

Ve vstupním testu měla děvčata prokázat znalosti z oblasti techniky, například poznáváním různých druhů technických nástrojů. Na závěr akce pokládala děvčata řadu dotazů a získala zajímavé informace o možnostech technického vzdělávání žen a technických povoláních ve firmě Bosch.

„Ze zájmu dívek jsem nabyl přesvědčení, že se nám podařilo nadchnout pro techniku řadu přítomných dívek. Byl bych moc rád, kdyby dnešní Girls‘ Day byl pro děvčata prvotním impulsem k jejich rozhodnutí pro studium technických oborů. Po studiu by pak děvčata mohla nastoupit například na nějakou technickou pozici ve firmě Bosch v Jihlavě, “ uzavřel akci Ralph Carle, obchodní ředitel Bosch Powertrain s.r.o.

Ze zájmu dívek jsem nabyl přesvědčení, že se nám podařilo nadchnout pro techniku řadu přítomných dívek. Byl bych moc rád, kdyby dnešní Girls‘ Day byl pro děvčata prvotním impulsem k jejich rozhodnutí pro studium technických oborů. Po studiu by pak děvčata mohla nastoupit například na nějakou technickou pozici ve firmě Bosch v Jihlavě.

Ralph Carle, obchodní ředitel Bosch Powertrain s.r.o.

Závod Jihlava

Ve firmě Bosch Powertrain pracuje na 4 500 zaměstnanců. K hlavním výrobkům patří vysokotlaká čerpadla pro dieselové motory, tlakové zásobníky, regulační ventily tlaku, vstřikovací injektory a zpětné vedení paliva pro systém common rail. Firma v roce 2023 rozšiřuje stávající výrobu o výrobky z oblasti elektromobility a připravuje se postupně na sériovou výrobu elektronáprav, elektrických motorů, statorů a rotorů. Firma získala řadu národních a mezinárodních ocenění, jako například prestižní ocenění „Národní cena kvality ČR-Excelentní firma“ nebo ocenění za prorodinně orientovanou personální politiku firmy „Audit rodina & zaměstnání“ udělované Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky. Firma se již po řadu let tradičně umisťuje na čelní pozici v renomované soutěži nejlepších českých exportérů „Exportér roku“.

Kontakt pro novináře:
Mojmír Kolář
Tel.: +420 567 585 601
Email: Mojmir.Kolar@cz.bosch.com

Bosch v České republice se skládá ze šesti legálních entit a v roce 2022 zaměstnával téměř 8 000 zaměstnanců (k 31. 12. 2022). Konsolidovaný obrat na trzích v České republice dosáhl v roce 2022 výše 19,2 miliard korun (0,8 miliard eur) a celkový obrat českých společností skupiny Bosch včetně obratu nekonsolidovaných společností a interních dodávek sesterským společnostem mimo ČR dosáhly částky 49,5 miliard korun (2,0 miliard eur). Bosch je v zemi zastoupen všemi svými čtyřmi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Společnost působí v České republice v osmi lokalitách, z nichž čtyři jsou výrobní závody, jedno servisní středisko, jeden distribuční sklad a jeden prodejní sklad.

Více informací na www.bosch.cz, www.bosch-press.cz.

Bosch Groupje předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 428 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Podle předběžných údajů dosáhla společnost v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.iot.bosch.com, twitter.com/BoschPress.