Suche

Tisková informace #Byznys a ekonomika
Sdílet tiskovou informaci

Bosch uspořádal již pátý ročník robotické soutěže Mechathon

Letos poprvé se Mechathon konal v jihlavském závodě

  • Pátého ročníku robotické soutěže Mechathon pořádané společností Bosch se zúčastnilo 30 studentů technicky zaměřených škol z celé ČR
  • Letos poprvé se Mechathon konal v jihlavském závodě
  • Vítězný tým byl složený ze studentů Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Jihlava – 30 studentů technicky zaměřených škol se zúčastnilo v pořadí již pátého ročníku oblíbené robotické soutěže Mechathon. Celkem 8 týmů pracovalo nepřetržitě 25 hodin na zadaném úkolu z oblasti logistiky a robotiky. Vůbec poprvé se vítězem se stal tým složený ze studentů střední školy, a to domácí jihlavské SŠ průmyslové, technické a automobilní. Po ročnících konaných na pobočkách v Praze a v Českých Budějovicích společnost Bosch letos studenty pozvala do školicího střediska svého jihlavského závodu.

30 studentů, 8 týmů a 25 hodin práce

Celkem 30 studentů z ČVUT, UK MFF, plzeňské ZČU, VUT Brno, SŠ PTA Jihlava nebo Smíchovské střední průmyslové školy mělo za úkol sestavit a naprogramovat autonomního robota tak, aby byl schopen detekovat příslušné zboží, naložit ho a odvést na cílové stanoviště. Na zpracování úkolu bylo vyměřeno 25 hodin čistého času a většina z týmů se úkolu zhostila tak zodpovědně, že se práci věnovala po celý den i noc. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti a kreativitu a vytvořit vlastní unikátní řešení ve spolupráci s ostatními členy týmu. „Bosch je mezi studenty technických oborů dlouhodobě jedním z nejžádanějších zaměstnavatelů, nabízíme jim širokou škálu možností uplatnění. V našich největších pobočkách v Jihlavě a Českých Budějovicích nabízíme pozice ve vývoji komponentů, programování softwaru a v oblasti výroby, kde se zabýváme nejmodernějšími technologiemi. Mechathonem chceme studentům nejen představit Bosch trochu jinak, ale také jim přiblížit praxi. Zároveň si zábavnou formou vyzkouší práci v týmu a prezentaci svých výsledků. Zážitky a zkušenosti studenti ocení i v budoucnu, a to nejen ve svém pracovním životě,“ uvádí Milan Šlachta, reprezentant skupiny společností Bosch v České republice.

Za uplynulých pět ročníků se soutěž stala mezi studenty velmi oblíbenou, celkem se již Mechathonu zúčastnilo přes 180 studentů a studentek. „Vítězství jsme vůbec nečekali, mysleli jsme, že v konkurenci týmů z vysokých škol nemáme šanci. A nakonec se zadařilo, máme obrovskou radost,“ komentuje svou účast student Kryštof Olšovský z vítězného týmu letošního ročníku Mechathonu.

Nahlédnutí studentů do praxe

Po celý víkend byl studentům k dispozici také rozmanitý tým mentorů složený ze zaměstnanců společnosti Bosch. Každý z mentorů působil zároveň jako kouč jednoho z týmů. Své zkušenosti z praxe, odborné znalosti a cenné rady však mentoři předávali napříč týmy a pomáhali studentům například s 3D tiskem, konstrukcí či programováním robota, time-managementem nebo s rozložením úkolů v rámci týmu. Účastníci měli také jedinečnou možnost nahlédnout do výroby jihlavského závodu Bosch. V rámci prohlídky se studenti seznámili s moderními technologiemi v praxi. Pozornost studentů přilákala zejména rozšířená realita. S její pomocí si mohli studenti na motoru pro užitková vozidla v detailu zobrazit komponenty, které se v Jihlavě vyrábí.

„Propojené výrobní technologie pro oblast aplikací Průmyslu 4.0 napomáhají Boschi v dalším rozvoji a růstu kompetencí jihlavského závodu. Proto také ve výrobním konceptu Bosche v Jihlavě připadá oblasti robotiky mimořádný význam, neboť příklon směrem k robotice podporuje další růst flexibility a umožňuje například i individuálnější utváření výrobků. Mladé a motivované studenty z technických škol vždy v jihlavském závodě Bosch rádi přivítáme, seznámíme je s naším moderním výrobním závodem a v případě zájmu jim i pomůžeme s budováním profesní kariéry u firmy Bosch,“ řekl obchodní ředitel Bosch Powertrain s.r.o. Ralph Carle.

Více informací o tom, co je Mechathon, fotodokumentaci a video z průběhu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz.

Kontakt pro novináře:

Kristýna Nováková

Tel.: +420 736 233 006

Email: kristyna.novakova@cz.bosch.com

Bosch v České republice se skládá ze šesti legálních entit a v roce 2022 zaměstnával téměř 8 000 zaměstnanců (k 31. 12. 2022). Konsolidovaný obrat na trzích v České republice dosáhl v roce 2022 výše 19,2 miliard korun (0,8 miliard eur) a celkový obrat českých společností skupiny Bosch včetně obratu nekonsolidovaných společností a interních dodávek sesterským společnostem mimo ČR dosáhly částky 49,5 miliard korun (2,0 miliard eur). Bosch je v zemi zastoupen všemi svými čtyřmi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Společnost působí v České republice v osmi lokalitách, z nichž čtyři jsou výrobní závody, jedno servisní středisko, jeden distribuční sklad a jeden prodejní sklad.

Více informací na www.bosch.cz, www.bosch-press.cz.

Bosch Groupje předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 428 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Podle předběžných údajů dosáhla společnost v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.iot.bosch.com, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?