Suche

Tisková informace #Business/economy
Sdílet tiskovou informaci

Centrální přístup k zabezpečeným datům vozidla pomocí Secure Diagnostic Access (SDA) od společnosti Bosch

Integrované a standardizované řešení pro vozidla s chráněnou elektronikou vozidla prostřednictvím diagnostického softwaru Esitronic 2.0 Online

  • Rychlý a snadný přístup k chráněným diagnostickým údajům vozidla prostřednictvím Secure Diagnostic Access
  • Secure Diagnostic Access sdružuje různá individuální řešení zúčastněných výrobců vozidel
  • Nová funkce zajišťuje lepší konkurenceschopnost víceznačkových servisů z pohledu nákladů a časové efektivity
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Karlsruhe/Plochingen, Německo – Při ochraně elektroniky nových modelů vozidel se již mnoho výrobců spoléhá na individuální řešení s různými přístupovými požadavky a koncepcemi. Zejména pro nezávislé servisy s více značkami představuje tato nepřehledná situace velkou technickou a administrativní výzvu. Společnost Bosch proto vyvinula Secure Diagnostic Access (SDA), centrální, integrované a standardizované řešení, které umožňuje snadný přístup k chráněným datům vozidel různých výrobců. Zpočátku se plánuje, že prostřednictvím SDA bude dostupný přístup k vozům VW, Audi, Seat a Škoda. Vzhledem k tomu, že stále více výrobců vozidel postupně chrání svá vozidla před neoprávněným přístupem, pokrytí SDA se bude neustále rozšiřovat. Za tímto účelem je společnost Bosch v úzkém kontaktu s jednotlivými výrobci vozidel, aby mohla co nejdříve zahrnout do systému SDA další řešení výrobců a nabídnout tak servisům co největší pokrytí.

Díky systému SDA mohou servisy i nadále provádět rozsáhlou diagnostiku vozidel s chráněnými diagnostickými údaji v plném rozsahu. Nová funkce bude k dispozici od léta 2021 a je součástí diagnostického softwaru Bosch Esitronic 2.0 Online. Po jednorázové registraci získá pracovník servisu osobní přístup a může aktivovat a zpřístupnit diagnostické funkce s chráněným přístupem prostřednictvím SDA přímo a bez dalších oklik.

Bosch ID pro snadný přístup k chráněnému diagnostickému obsahu

Bez přístupu k chráněným diagnostickým funkcím může servis v mnoha případech provádět pouze pasivní diagnostické činnosti na vozidle zákazníka, například vyčítání chybových kódů. Aktivní diagnostika, například kalibrace asistenčních systémů řidiče, pak již nemusí být možná. Ani vymazání servisních intervalů již nemusí být přístupné. Pro plnění těchto úkolů vyžadují jednotlivá řešení výrobců obvykle placený přístup. Standardizované řešení Secure Diagnostic Access společnosti Bosch tento proces zjednodušuje. Pracovník v servisu se již nemusí orientovat na různých portálech výrobců, registrovat se, přihlašovat a v některých případech sledovat různé možnosti plateb. SDA sdružuje jednotlivá řešení výrobců vozidel a je součástí diagnostiky řídicích jednotek v diagnostickém softwaru Esitronic 2.0 Online od společnosti Bosch. Uživatel, který je autorizován prostřednictvím svého Bosch ID v systému Esitronic, má centrální integrovaný přístup k chráněnému diagnostickému obsahu, a to i přes různá bezpečnostní řešení výrobců vozidel. Pro získání osobního Bosch ID se pracovník servisu musí zaregistrovat pouze jednou. Pracovník servisu může osobní Bosch ID používat nejen pro přístup k chráněnému diagnostickému obsahu v systému Esitronic, ale také pro celou řadu dalších aplikací Bosch – jak profesních, tak soukromých, například pro své elektrokolo nebo aplikace chytré domácnosti. Při jednorázové registraci může být kromě vytvoření Bosch ID vyžadována také online identifikace uživatele. Za tímto účelem provádí identifikaci uživatele online externí poskytovatel služeb pomocí identifikačního dokladu, jako je tomu v případě založení bankovního účtu online.

Díky SDA se servis nemusí starat ani o vyúčtování a náklady. Secure Diagnostic Access od společnosti Bosch nabízí určitý druh paušální sazby. Náklady na používání chráněných diagnostických dat jsou již zahrnuty v licenčním poplatku za diagnostiku ECU (SD).

Díky SDA zůstává víceznačkový servis konkurenceschopný

Díky centrálnímu přístupu k chráněnému diagnostickému obsahu od různých výrobců prostřednictvím Secure Diagnostic Access od společnosti Bosch šetří servis čas a peníze a zvyšuje efektivitu diagnostických procesů. Díky SDA si servis pro více značek především zajišťuje svou konkurenceschopnost, protože může i nadále provádět rozsáhlou diagnostiku různých vozidel, a to časově úsporným a efektivním způsobem. Předpokladem pro použití Secure Diagnostic Access je diagnostický software Esitronic 2.0 Online, platná licence pro diagnostiku řídicích jednotek (SD) a stabilní připojení k internetu. Kromě toho je vyžadován diagnostický tester z aktuální generace KTS od společnosti Bosch, například KTS 560, KTS 590, KTS 350 nebo KTS 250.

Kontakt pro novináře:

Jan Horák
Tel.: +420 602 193 880
Email: Jan.Horak@cz.bosch.com

Divize Automotive Aftermarket (AA) dodává moderní diagnostické a dílenské vybavení a širokou škálu náhradních dílů do celého světa - od nových náhradních dílů po řešení oprav - pro osobní automobily a užitková vozidla. Produktové portfolio AA se skládá z originálního vybavení Bosch, jakož i z produktů a služeb specifických pro aftermarket, které byly vyvinuty a vyrobeny interně. Přibližně 14 000 zaměstnanců ve více než 150 zemích a celosvětová logistická síť zajišťují, že náhradní díly se k zákazníkovi dostanou rychle a včas. AA také nabízí testovací a dílenskou techniku, software pro diagnostiku, servisní školení, a technické informace a servisní služby. Divize je také zodpovědná za obchod se servisy „Bosch Service“, jedním z největších nezávislých řetězců servisů na světě s přibližně 15 000 servisy a více než 1 000 „AutoCrew“ partnery.

Více informací na www.boschaftermarket.com

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 395 000 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl hodnoty 71,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 129 lokalitách po celém světě a zhruba 34 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. Devadesát čtyři procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadaci Roberta Bosche). Ostatní podíly vlastní rodina Roberta Bosche, přes společnost vlastněnou rodinou a přes společnost Robert Bosch GmbH. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, průmyslový trust, který také vykonává funkci vlastníků.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?