Suche

Tisková informace #Business/economy
Sdílet tiskovou informaci

Společnost Bosch bezpečně a úspěšně doprovází autoservisy a trh s náhradními díly v desetiletí změn

Nové testovací a diagnostické zařízení, software a náhradní díly Bosch pro práci se všemi typy pohonných jednotek

  • Společnost Bosch zkrátila na polovinu čas potřebný k nastavení cílové polohy kalibračního a seřizovacího zařízení DAS 3000 pro seřízení asistenčních systémů řidiče
  • Přístup k chráněným údajům o vozidle prostřednictvím diagnostického softwaru Esitronic rozšířen o významné výrobce aut
  • Měřící přístroj Bosch BEA 090 s novou metodou měření emisí výfukových plynů moderních dieselových vozidel
  • Testovací stolice DCI 200 pro jednotlivé vstřikovače Common Rail – úsporné testování moderních naftových vstřikovačů
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Karlsruhe/Plochingen/Frankfurt nad Mohanem, Německo – Divize Bosch Automotive Aftermarket představuje na veletrhu Automechanika konajícím se ve Frankfurtu nad Mohanem ve dnech 13. až 17. září 2022 širokou škálu inovací a novinek pro autoservisy. Díky nim mohou nezávislé a víceznačkové servisy provádět diagnostiku, údržbu a opravy i nejnovějších modelů vozidel efektivně a ve vysoké kvalitě. Nové testovací a diagnostické nástroje Bosch, vybavené nejmodernějšími měřicími metodami, umožňují testování v souladu s aktuálními legislativními požadavky. „Ještě nikdy v historii automobilismu se servisy nemusely vyznat v tolika technologiích najednou. Dosud se musely především dobře orientovat ve spalovacích motorech – k nim se právě nyní přidávají nejrůznější hybridní pohonné jednotky a elektromotory. A brzy se přidají i palivové články. Bosch je pro servisy spolehlivým partnerem při řešení těchto všech obrovských technických výzev,“ řekl na veletrhu Automechanika ve Frankfurtu Rupert Hoellbacher, prezident divize Bosch Automotive Aftermarket.

Přesná a efektivní údržba současných i budoucích automatizovaných vozidel – nyní ještě rychlejší

Společnost Bosch vyvinula zařízení DAS 3000 pro přesné nastavení a kalibraci senzorů a kamerových systémů, které podporují moderní asistenční systémy řidiče ve vozidlech různých výrobců. To umožňuje přesnou kalibraci asistenčních systémů po servisních nebo opravárenských pracích. Časově nejnáročnějším procesem je nastavení cílové polohy, kdy se kalibrační zařízení přesně a správně propojuje s vozidlem v souladu se specifikacemi výrobce. ADAS One Solution je nový software, který zkracuje dobu potřebnou k tomuto úkonu o více než 50 % ve srovnání s běžnými metodami měření. Tento nový polohovací software, zabudovaný do diagnostického softwaru Esitronic společnosti Bosch, provádí uživatele procesem nastavení kalibrační desky pomocí grafických animací, které mu přesně ukazují cílovou a skutečnou polohu kalibračních desek kolem vozidla.

Společnost Bosch integruje do diagnostického softwaru Esitronic přístup k chráněným datům vozidel Ford, Porsche a Tesla

Pravidelné aktualizace diagnostického softwaru Bosch Esitronic 2.0 Online znamenají zejména pro nezávislé a víceznačkové autoservisy, že jsou nyní schopny efektivně a spolehlivě provádět servis a opravy i nejnovějších modelů vozidel. Společnost Bosch vyvinula standardizované řešení v podobě Secure Diagnostic Access (SDA), které umožňuje přístup k chráněným diagnostickým datům různých výrobců automobilů přímo z Esitronic 2.0 Online. To znamená, že servisy mohou nyní využívat svůj diagnostický software a licenci na diagnostiku řídicích jednotek také pro přístup k chráněným datům vozidel Ford a Porsche, bez ohledu na to, zda jsou data od automobilky na místě k dispozici. Mohou pak provádět práce na funkcích jako jsou asistenční systémy řidiče. Již před touto novinkou bylo možné používat Bosch SDA pro bezproblémový přístup k vozidlům Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth, Chrysler, Jeep, Dodge/RAM, Mercedes-Benz a Volkswagen Group.

Od srpna mohou navíc uživatelé Esitronicu získat pomoc při práci na vozidlech Tesla. Po nejnovější aktualizaci systému Esitronic lze modely Tesla S a X připojit k diagnostickému testovacímu zařízení Bosch prostřednictvím jeho rozhraní OBD, a to pokud má servis platnou licenci na diagnostiku řídicí jednotky. Další modely Tesla budou následovat.

Robustní, praktický tablet PC pro mobilní použití v servisu

Společnost Bosch vyvinula nástupce osvědčeného modelu DCU 100. Nová diagnostická řídicí jednotka DCU 120 nabízí vylepšené funkce a zdokonalenou technologii. Díky velké 11,6palcové obrazovce, resp. kapacitnímu dotykovému displeji se nový tablet PC velice snadno používá. K ovládání dotykové obrazovky stačí lehký dotyk prstu. Kvalitní zobrazení, které poskytuje velká obrazovka s rozlišením Full HD, navíc usnadňuje čtení obsahu softwaru pro servisy Bosch. Výkonný mikroprocesor zajišťuje spolehlivý provoz všech softwarových balíčků Bosch, jako je Esitronic nebo software pro testování a diagnostiku asistenčních systémů řidiče, Connected Repair, analýzu systémů vozidla a analýzu emisí. DCU 120 zvládá také funkce PassThru, které servisům umožňují načítat diagnostická data výrobců automobilů. Díky tomu je nový tablet PC připraven i na budoucí servisní aplikace a systémy. Výdrž baterie tabletu PC DCU 120 je zhruba pět hodin, což je dvakrát více než u jeho předchůdce. Spolu s robustní konstrukcí se stupněm krytí IP65 je tak zařízení Bosch ideální zejména pro mobilní použití.

Vysoká přesnost měření při testování emisí výfukových plynů pomocí čítače částic BEA090

Od 1. ledna 2023 musí být u všech vozidel s dieselovými motory splňujících normu Euro 6/VI prováděny pravidelné kontroly emisí výfukových plynů, při nichž se měří také počet částic ve výfukových plynech. Nový čítač částic Bosch BEA 090 plní tento úkol pomocí obzvláště přesné metody kondenzačního čítače částic, CPC. Doplňuje stávající analyzátory emisí Bosch, jako je například BEA 550. Metoda CPC je vhodná i pro budoucí přísnější metody měření pevných částic, a tedy pro dlouhodobé použití v servisech a zkušebnách. BEA 090 využívá pomocí Bluetoothu osvědčený software BEA PC pro spojení s analyzátorem emisí.

Úsporné testování vstřikovačů Common Rail

Nové emisní normy znamenají, že přesné testování a kalibrace vstřikovačů Common Rail instalovaných v moderních vznětových motorech je stále důležitější. Nové testovací zařízení Bosch DCI 200 pro jednotlivé vstřikovače Common Rail je dokáže přesně a spolehlivě testovat v osobních a užitkových vozidlech. Díky novému měřicímu systému lze navíc DCI 200 použít i k testování vstřikovačů vybavených nejnovějšími systémy řízení vstřikování, jako je řízení zavírání ventilů a řízení zavírání jehel. Kromě moderní měřící technologie se přístroj DCI vyznačuje efektivními a ergonomickými pracovními postupy a intuitivní koncepcí ovládání. Testování upnutého vstřikovače trvá méně než 15 minut.

Univerzální senzory tlaku v pneumatikách zjednodušují servisům a obchodníkům držení skladových zásob

Nový univerzální senzor tlaku v pneumatikách QUICK FIT je kompatibilní s více než 90 % všech vozidel v EU – a to pouze pomocí jednoho senzoru a čtyř komerčně dostupných variant ventilků. To znamená, že velkoobchodníci a servisy mohou obsloužit velmi velký podíl trhu s vozidly tím, že budou mít na skladě pouze čtyři druhy dílů pro výměnu vadných senzorů tlaku v pneumatikách. Pro programování senzorů QUICK FIT doporučuje společnost Bosch svůj nový programovací nástroj TPA 300, který byl vyvinut speciálně pro rychlou a jednoduchou konfiguraci univerzálních senzorů tlaku v pneumatikách pro konkrétní vozidlo. Díky pravidelným aktualizacím softwaru pro funkce zařízení zahrnujícím vozidla a senzory budou mít servisy s nástrojem TPA 300 vždy aktuální informace.

Nový stěrač čelního skla s integrovanou funkcí rozprašování

Společnost Bosch představuje Aerotwin J.E.T Blade, nový stěrač čelního skla s tryskami integrovanými do stírací lišty. Výsledkem je lepší stírání bez obtěžujícího zamlžení, a tím také lepší výhled a větší bezpečnost jízdy. Řada modelů značek Ford, Mercedes-Benz, Tesla a Volvo je vybavena stíracími lištami s integrovanou funkcí rozprašování již ve výrobě. Pro tyto vozy je nyní k dispozici nová stírací lišta Bosch Aerotwin J.E.T.

Kabinový filtr FILTER+pro pro čerstvý a čistý vzduch ve vozidle

Společnost Bosch nyní pokrývá svým rozsáhlým portfoliem kabinových filtrů pro trh s náhradními díly – od standardních a uhlíkových až po nově vyvinutý filtr FILTER+pro – trh 96 % všech vozidel v Evropě. U elektrických a hybridních vozidel je pokrytí trhu rovněž velmi vysoké, a to 93 procent. Společnost provedla další významná vylepšení osvědčeného filtru FILTER+. Nový FILTER+pro, který do konce roku 2023 nahradí v sortimentu svého předchůdce, si poradí nejen s alergeny, pyly, jemnými částicemi, škodlivými výpary a bakteriemi, ale účinně bojuje také proti virům a plísním. Kromě toho, že kabinové filtry zajišťují čistší vzduch ve vozidle, a tím i zamezují mnoha alergickým reakcím, snižují také zamlžování oken a minimalizují množství usazenin na vnitřní straně čelního skla, které mohou přispívat k oslňování.

Multifunkční nabíjecí kabel pro všechna elektrická vozidla

Pro řidiče elektromobilů a hybridních vozů je to častý problém – v kufru musí mít dva různé kabely podle toho, zda dobíjejí v domácí 230V zásuvce nebo na dobíjecím místě na cestě. Nový nabíjecí kabel Bosch Flexible Charging Cable je vhodný jak pro nabíjení z domácí zásuvky (pokud není k dispozici nabíječka wallbox), tak z dobíjecí stanice na trase. Protože je řídicí a bezpečnostní technologie integrována v konektorech nabíjecího kabelu, není potřeba žádná další kontrolní skříňka. Už jen díky tomu se hmotnost kabelu sníží o 40 procent. Flexibilní nabíjecí kabel pro plug-in hybridní a elektrická vozidla dále rozšiřuje portfolio elektromobility Bosch.

Plánování, rezervace a správa technických školení na nové internetové platformě společnosti Bosch

Řešení Bosch Automotive Training Solutions, které společnost Bosch vyvinula pro všechny trhy po celém světě, nyní ve svém standardizovaném webovém provedení poskytuje autoservisům moderní a snadno ovladatelný nástroj pro správu školení. Servisy mohou například pomocí Bosch Automotive Training Solutions vytvářet přehledné plány školení pro všechny zaměstnance, spravovat technické kurzy v učebnách ve školicích střediscích Bosch a rezervovat e-learningové kurzy a místa v online kurzech. V budoucnu budou na stránkách Bosch Automotive Training Solutions přístupné certifikáty o absolvovaných školeních a také veškeré faktury za školení zakoupená online.

Kontakt pro novináře:
Pavel Roman
Tel.: +420 261 300 595
Email: pavel.roman@cz.bosch.cz

Divize Automotive Aftermarket (AA) dodává moderní diagnostické a dílenské vybavení a širokou škálu náhradních dílů do celého světa - od nových náhradních dílů po řešení oprav - pro osobní automobily a užitková vozidla. Produktové portfolio AA se skládá z originálního vybavení Bosch, jakož i z produktů a služeb specifických pro aftermarket, které byly vyvinuty a vyrobeny interně. Přibližně 14 000 zaměstnanců ve více než 150 zemích a celosvětová logistická síť zajišťují, že náhradní díly se k zákazníkovi dostanou rychle a včas. AA také nabízí testovací a dílenskou techniku, software pro diagnostiku, servisní školení, a technické informace a servisní služby. Divize je také zodpovědná za obchod se servisy „Bosch Service“, jedním z největších nezávislých řetězců servisů na světě s přibližně 15 000 servisy a více než 1 000 „AutoCrew“ partnery.

Více informací na www.boschaftermarket.com

Skupina Bosch je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává cca 402 600 zaměstnanců (k 31.12.2021). Ve fiskálním roce 2021 dosáhla obratu ve výši 78,7 miliard euro. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídl propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Ty buď disponují umělou inteligencí (AI) nebo jsou vyvíjeny nebo vyráběny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Skupina Bosch zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních společností v cca 60 zemích. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 400 závody je celosvětově od jara 2020 CO2neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 76 100 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 128 lokalitách po celém světě a zhruba 38 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. Devadesát čtyři procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadaci Roberta Bosche). Ostatní podíly vlastní rodina Roberta Bosche, přes společnost vlastněnou rodinou a přes společnost Robert Bosch GmbH. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, průmyslový trust, který také vykonává funkci vlastníků.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?