Suche

Přes tři desítky studentů se zúčastnily třetího ročníku Mechathonu pořádaného za podpory společnosti Bosch

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Praha, 3. března 2020 – Uplynulý víkend byl věnován již třetímu ročníku robotické soutěže Mechathon pořádané společností Bosch. Letos se Mechathon konal přímo v pražské obchodní centrále společnosti Bosch a zúčastnilo se ho 32 studentů a studentek technicky zaměřených vysokých škol. Celkem osm týmů pracovalo na zadaném úkolu z oblasti robotiky a logistiky nepřetržitě 27 hodin. Vítězství si zaslouženě odnesl tým složený ze studentů Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní ČVUT v Praze.

Úkolem pro více než třicítku studentů a nadšenců do robotiky bylo sestavit a naprogramovat autonomního robota, který je schopen vyskladnit zboží z kamionu a skladu a dovést jej na výrobní linku. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti i kreativitu a vytvořit vlastní unikátní řešení. Na zpracování zadání měli 27 hodin čistého času a většina z nich pojala úkol tak zodpovědně, že ani nešla spát a pracovala nepřetržitě po celou noc.

„Třetí ročník Mechathonu dal studentům opět jedinečnou možnost vyzkoušet si práci v týmu, s konkrétním zadáním, pod časovým tlakem a s danými prostředky, které měli k dispozici, aby zadaný úkol mohli co nejlépe splnit. A to je hlavním cílem této soutěže, aby si studenti vyzkoušeli takovýto typ práce. I letos vládla perfektní atmosféra, studenti si víkend užili a předvedli opravdu zajímavá řešení,“ shrnuje Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice.

Za tři ročníky se Mechathonu zúčastnilo už 120 studentů, rok od roku se také zvyšuje zastoupení dívek, což potvrzuje i složení vítězného týmu. „Náš tým byla skvělá kombinace strojařů a programátorů, což dohromady parádně fungovalo a byl to zřejmě klíč k našemu vítězství. Jako jediní jsme také měli v týmu dvě holky, což není u takhle technicky zaměřených soutěží tak časté,“ prozradil Jan Joneš z týmu Sprinteři 27, který letošní Mechathon vyhrál.

Vítězný tým byl složený ze studentů a studentek informatiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a fakulty Strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Odborná porota ocenila především technické a konstrukční zpracování robota, kreativní přístup k řešení celého úkolu, ale i skvělou spolupráci v týmu. Cenou pro vítěze byly chytré hodinky. Na druhém a třetím místě pak týmy obdrželi multifunkční svítilny a nářadí Bosch. Všichni účastníci pak získali přenosný reproduktor. Studenti si ale odnášejí zejména cenné zkušenosti a spoustu zážitků z jedinečné robotické soutěže.

Celý víkend byli na místě odborníci z praxe z různých divizí Bosch, kteří poskytovali studentům cenné rady. Některé konstrukční díly pro řešení úkolů bylo nutné získat tiskem na 3D tiskárnách. Součástí Mechathonu byly také tematicky laděné workshopy a přednášky týkající se analýzy dat ve výrobě, 3D tisku či rozšířené a virtuální reality ve výrobní praxi. Akce se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Více informací o tom, co je Mechathon, fotodokumentaci a video z průběhu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz.

Kontakt pro novináře:
Pavel Roman
Tel.: 602 357 371
Email: pavel.roman@cz.bosch.com

Bosch v České republice se skládá ze šesti legálních entit a v roce 2019 zaměstnával 8 367 pracovníků (k 31. 12. 2019). Konsolidovaný obrat v roce 2019 dosáhl 20,5 miliardy korun (797 milionů eur) a celkový obrat v České republice (tj. včetně dodávek dalším společnostem Bosch) dosáhl částky 51,4 miliardy korun (2 miliardy eur). Bosch je v zemi zastoupen všemi svými čtyřmi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Společnost působí v České republice v 7 lokalitách, z nichž 4 jsou výrobní závody, 1 servisní středisko a 1 prodejní sklad.

Více informací na www.bosch.cz, www.bosch-press.cz.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 400 000 lidí (k 31. 12. 2019). Obrat firmy za rok 2019 dosáhl hodnoty 77,7 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 72 600 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?