Suche

Zachránce životů založený na kameře: Bosch pomáhá vozům nespustit cestující z očí

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Více bezpečnosti a pohodlí díky umělé inteligenci

 • Systém monitorování interiéru vozidla detekuje ospalost a nepozornost řidiče a poskytuje podporu při řízení
 • Harald Kroeger: „Bosch používá kamery a Al k přeměně vozidla na zachránce života.“
 • Bosch vyvíjí novou symbiózu mezi vozidlem a řidičem pro automatizované řízení
 • V příštích zhruba 20 letech tato nová technologie, která například varuje řidiče před ospalostí a rozptýlením, zachrání v EU přibližně 25 000 životů

Stuttgart, Německo – Mikrospánek, rozptýlení, nezapnutý bezpečnostní pás – řada věcí, které se dějí uvnitř vozidla, může mít dalekosáhlé důsledky. Aby se předešlo kritickým jízdním situacím a případně i nehodám, je plánováno, že automobily budou v budoucnu používat své senzory nejen k monitorování silnice, ale také řidiče a dalších cestujících. Za tímto účelem vyvinula společnost Bosch nový systém monitorování interiéru vozidla, ve kterém hrají hlavní roli kamery a umělá inteligence (AI). „Pokud auto ví, co jeho řidič a spolujezdci dělají, je jízda bezpečnější a pohodlnější,“ říká Harald Kroeger, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. Systém Bosch může být uveden do výroby v roce 2022. Ve stejném roce zavede EU pro nová vozidla jako standardní prvek bezpečnostní technologii, která například varuje řidiče před únavou nebo rozptýlením. Evropská komise očekává, že její nové požadavky na bezpečnost vozidel zachrání do roku 2038 více než 25 000 životů a pomohou zabránit nejméně 140 000 vážným zraněním. Dohled nad tím, co se děje uvnitř vozidla, by měl v budoucnu také vyřešit zásadní problém samořídících aut. Pokud má například být po automatizované jízdě po dálnici odpovědnost za řízení přenesena zpět na řidiče, musí mít auto jistotu, že řidič nespí, nečte noviny ani si na svém smartphonu nevyřizuje e-maily.

Inteligentní kamera nepřetržitě sleduje řidiče

Při rychlosti 50 km za hodinu představuje u řidiče mikrospánek nebo pohled na smartphone na pouhé tři sekundy 42 metrů jízdy vozidla zcela bez dozoru. Řada lidí podceňuje související riziko. Mezinárodní studie uvádějí, že téměř jedna z deseti nehod je způsobena rozptýlením nebo ospalostí. To vedlo společnost Bosch k vývoji vnitřního monitorovacího systému, který detekuje a upozorňuje na toto nebezpečí a poskytuje podporu při řízení. Kamera integrovaná do volantu detekuje, když řidiči ztěžknou víčka, když je rozptýlený a když otáčí hlavu směrem ke spolucestujícímu nebo zadním sedadlům. Díky umělé inteligenci vyvodí systém z těchto informací správné závěry: varuje nepozorné řidiče, doporučí přestávku při únavě, nebo dokonce sníží rychlost vozidla - v závislosti na přáních výrobce a také na zákonných požadavcích.

„Kamery a AI promění vozidlo na zachránce života," říká Kroeger. Za tímto účelem inženýři Bosch použili inteligentní algoritmy pro zpracování obrazu a strojové učení, aby naučili systém porozumět tomu, co osoba na sedadle řidiče skutečně dělá. Například co se týče únavy řidiče, je systém školen pomocí záznamů skutečných jízdních situací a na základě záznamů polohy víčka a rychlosti mrknutí se učí, jak moc je řidič unavený. To mu umožňuje varovat řidiče v závislosti na dané situaci a použít k zásahu asistenční systémy. Výstražné systémy, které vydávají zvukové varování v případě rozptýlení nebo ospalosti, budou v budoucnu natolik důležité, že NCAP, Evropský program pro hodnocení nových vozidel, je do roku 2025 zařadí do plánu na hodnocení bezpečnosti vozidel Euro NCAP. Pokud jde o monitorování interiéru vozidla, informace vyhodnocuje pouze software v autě a nejsou ukládány ani předávány třetím stranám.

Jako štafetový závod: odpovědnost za řízení přechází z auta na řidiče a zpět

S automatizovanou jízdou začalo být zřejmé, jak moc je důležité, aby auta rozuměla svým řidičům. Při automatizované jízdě jede auto po dálnici bez zásahu řidiče, ale bude muset být schopno předat kontrolu nad vozidlem zpět na řidiče ve složitých situacích, například při nepřehledné situaci kvůli stavebním pracím, nebo když se blíží výjezd. Řidiči musí být schopni kdykoli během automatizované fáze řízení znovu převzít volant a kamera se musí ujistit o tom, že řidič neusíná. Pokud jsou oči zavřené po delší dobu, zazní zvukový alarm. Systém také interpretuje nahrávky z kamer k tomu, aby zjistil, co řidiči zrovna dělají a jak jsou připraveni reagovat. Podle toho se následně přenesení odpovědnosti za řízení časově přizpůsobí. „Pozorování řidičů od společnosti Bosch bude zásadní pro bezpečnou automatizovanou jízdu,“ říká Kroeger.

Když jsou oči kamery auta neustále bdělé

Nový systém Bosch dohlíží nejen na řidiče, ale také na všechny ostatní spolucestující, ať už sedí vedle řidiče, nebo za ním. Za tímto účelem monitoruje kamera umístěná nad nebo pod zpětným zrcátkem celý prostor pro cestující. Rozpozná, že si děti na zadním sedadle neúmyslně odepnuly bezpečnostní pás a upozorní na to řidiče. Pokud sedí spolujezdec v zadní části vozu nakloněný příliš dopředu nebo úplně našikmo s nohama na vedlejším sedadle, nemohou je airbagy a napínač bezpečnostních pásů v případě nehody optimálně ochránit. Pomocí informací nashromážděných pomocí vnitřní monitorovací kamery je možné určit, v jaké poloze cestující sedí, a nastavit airbagy a předpínač bezpečnostních pásů tak, aby poskytovaly nejlepší možnou ochranu. Vnitřní monitorovací systém také zabraňuje aktivaci airbagu spolujezdce, pokud je na sedadle dětská sedačka. Pokud jde o děti, je smutnou skutečností, že se pro ně zaparkovaná vozidla mohou stát smrtelnou pastí. Například ve Spojených státech si v roce 2018 vyžádalo život více než 50 dětí (zdroj: KidsAndCars.org) to, že byly na krátkou chvíli ponechány v autě, nebo se nepozorovaně dostaly ven. Nový systém Bosch dokáže toto nebezpečí rozpoznat a během několika sekund varuje rodiče zasláním zprávy na jejich chytrý telefon a v případě nouze varuje záchrannou službu. Ze zákona o horkých vozech „Hot Cars Act“, který se v současné době projednává ve Spojených státech, je zřejmé, že mají zákonodárci zájem o technologická řešení, která by tuto výzvu vyřešila.

Kamera pro větší pohodlí

Nový systém Bosch znamená také větší pohodlí při řízení. Vnitřní monitorovací kamera může zjistit, kdo se chystá řídit, a nastavit zpětné zrcátko, polohu sedadla, výšku volantu a systém infotainmentu podle předvoleb osobních preferencí. Kameru lze také použít k ovládání systému infotainmentu pomocí gest nebo očí.

Fotografie:

#2895919, #2895920, #2895921, #2895922, #2895923, #2895924, #2898068

Kontakt pro novináře:

Annett Fischer
Tel.: +49 711 811-6286
Twitter: @Annett_Fischer

Bosch na CES 2020:

 • TISKOVÁ KONFERENCE: Pondělí, 6. ledna 2020, 9:00 – 10:30 místního času, v Ballrooms B, C a D, Mandalay Bay Hotel, Las Vegas South Convention Center, Level 2
 • STÁNEK: Úterý až pátek, 7. – 10. ledna 2020, v Central Hall, stánek #12401
 • SLEDUJTE hlavní události Bosch na CES 2020 na Twitteru: #BoschCES
 • PANELOVÉ DISKUZE S ODBORNÍKY BOSCH:
  Středa, 8. ledna 2020, 10:15 – 11:15 místního času
  Událost na téma „Růst učňovského vzdělávání pro ,New Collar‘ Jobs“
  s Charliem Ackermanem, senior viceprezidentem pro lidské zdroje, Las Vegas, South Convention Center

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2019 dosáhl její obrat částky 46,8 miliardy eur, což odpovídá podílu 60 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 400 000 lidí (k 31. 12. 2019). Obrat firmy za rok 2019 dosáhl hodnoty 77,7 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 72 600 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?