Suche

Bosch rozšiřuje v Českých Budějovicích vývojové a technologické centrum

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Slavnostní otevření nové budovy centra za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka

  • Investice do nového vývojového a technologického centra dosáhnou výše 850 milionů Kč.
  • Vývojové a technologické centrum se zaměří na aplikovaný vývoj automobilových komponentů pro zákazníky Bosche po celém světě.
  • Nová budova bude sloužit 600 vývojářům a technickým pracovníkům.
  • „Jde o investici s přidanou hodnotou v duchu motta a hospodářské značky Czech Republic: The Country For The Future,“ řekl Karel Havlíček, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu.
  • „Vývojové a technologické centrum je součástí naší strategie přeměnit závod v Českých Budějovicích na chytrou továrnu,“ uvedl Dr. Stefan Hartung, člen představenstva společnosti Bosch.

České Budějovice – Společnost Bosch 20. září 2019 slavnostně otevřela novou budovu vývojového a technologického centra za přítomnosti Doc. Ing. Karla Havlíčka Ph.D., ministra průmyslu a obchodu, Dr. Stefana Hartunga, člena představenstva společnosti Bosch, a dalších hostů z politických, obchodních a akademických sfér. Šestipodlažní budova bude sloužit 600 zaměstnancům společnosti. Tito experti se budou soustředit na aplikovaný výzkum automobilových komponentů, včetně modulů pro neutralizaci NOx ve vznětových motorech (DNOX), pro zákazníky společnosti Bosch po celém světě. Přispějí také k rozvoji digitálních aplikací pro výrobu a strojírenství.

„Vývojové a technologické centrum je součástí naší strategie přeměnit závod v Českých Budějovicích na chytrou továrnu,“ řekl Dr. Stefan Hartung, člen představenstva společnosti Bosch a vedoucí obchodní oblasti Mobility Solutions. „Závod se v popředí technologického rozvoje transformuje z ‚výrobce součástek pro automobilový průmysl‘ na ‚dodavatele kompletních služeb pro automobilový průmysl‘. Na poli moderních technologií je ‚předběžcem‘ v oblastech I4.0, Artificial Intelligence a zvláště pak v oblasti zpracování dat – Data Mining,“ dodal.

Nové vývojové a technologické centrum je vybavené třemi akustickými testovacími komorami, které disponují prostorem pro celé vozidlo a umožňují testování a měření hluku automobilových komponentů. Jedna z akustických komor je bezdozvuková místnost pro měření zvláště tichých výrobků s hlukem pozadí okolo 6 dB(A). To je velmi důležité zejména pro zvukové zkoušky velmi tichých komponentů pro elektromobily. Nová budova centra je součástí tříleté investice do rozšíření výrobní kapacity a vývojových aktivit v českobudějovickém závodě. Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo společnosti Bosch jako strategickému investoru hmotnou podporu na pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku na základě udělení pobídky ke strategické investiční akci Vládou České republiky na konci roku 2016. Celková výše investice do výroby a vývojového centra dosáhne v období 2017–2020 téměř dvou miliard korun, z čehož zhruba 850 milionů korun je investováno do samotné budovy vývojového a technologického centra a jejího vybavení. Od začátku investice v roce 2017 do září roku 2019 bylo nově vytvořeno 640 kmenových pracovních míst, z nich 140 ve vývoji.

„Vývojové a technologické centrum společnosti Bosch je ukázkou investice s přidanou hodnotou. Přesně na ty se nyní Česká republika zaměřuje. A to v souladu s Inovační strategií 2030, která je základem připravované Národní hospodářské strategie v duchu motta a hospodářské značky Czech Republic: The Country For The Future,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Našim cílem je podporovat investice, založené na vývoji, proto jsme komplet změnili zákon o investičních pobídkách. Nově mohou čerpat jakékoliv pobídky pouze společnosti, které investují do inovací a míří k finální produkci založené na přidané hodnotě, podobně jako Bosch.“

Bosch v Českých Budějovicích

Společnost Robert Bosch, spol. s r.o., České Budějovice byla založena 1. května 1992. Soustřeďuje se na výrobu a vývoj automobilových komponentů a v současné době zaměstnává téměř 4 000 lidí. „Naše společnost má celosvětovou působnost, v dalších regionech koordinujeme investiční kapacity a výrobní procesy u námi vyvíjených a vyráběných produktů. Naši zaměstnanci jsou velmi kvalifikovaní a motivovaní. A my jim poskytujeme výjimečné pracovní podmínky a inspirující prostředí,“ řekl Kai Frericks, obchodní ředitel českobudějovického závodu Bosch. Vedle modulu DNOX tvoří další část produkce nádržové čerpadlové moduly, elektrická palivová čerpadla, sací moduly, plynové pedály, víceúčelový aktuátor a odvzdušňovací ventil. „Pokračujeme ve vývoji automobilových komponentů s hlavním zaměřením na moduly pro neutralizaci NOx v dieselových motorech (DNOX). Rozšiřujeme také oblast IT. Nejenže jsme odborníci na zpracování dat, ale v současné době dále rozvíjíme své dovednosti, například v oblasti vývoje softwaru a programování mobilních aplikací,“ řekl Václav Pixa, technický ředitel závodu v Českých Budějovicích.

Z hlediska kvality a flexibility výroby patří českobudějovický závod ke špičce nejlepších závodů v celosvětové výrobní síti Bosch. Zároveň se pravidelně umisťuje na prvním místě v respektované anketě ,,Zaměstnavatel roku“ organizované Klubem zaměstnavatelů jako nejpopulárnější zaměstnavatel v jihočeském regionu a patří mezi nejúspěšnější společnosti v anketě „Exportér roku“ sestavované Středním podnikatelským stavem, z.s.

Kontakt pro novináře:

Pavel Roman
Tel.: +420 602 357 371

Bosch v České republice se skládá ze šesti legálních entit a v roce 2019 zaměstnával 8 367 pracovníků (k 31. 12. 2019). Konsolidovaný obrat v roce 2019 dosáhl 20,5 miliardy korun (797 milionů eur) a celkový obrat v České republice (tj. včetně dodávek dalším společnostem Bosch) dosáhl částky 51,4 miliardy korun (2 miliardy eur). Bosch je v zemi zastoupen všemi svými čtyřmi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Společnost působí v České republice v 7 lokalitách, z nichž 4 jsou výrobní závody, 1 servisní středisko a 1 prodejní sklad.

Více informací na www.bosch.cz, www.bosch-press.cz.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 400 000 lidí (k 31. 12. 2019). Obrat firmy za rok 2019 dosáhl hodnoty 77,7 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 72 600 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?