Suche

Tisková informace #Internet věcí

Klíčová technologie pro internet věcí: Bosch postaví nový závod na polovodiče v Drážďanech, Německo

MEMS

Klíčová technologie pro internet věcí: Bosch postaví nový závod na polovodiče v Drážďanech, Německo

  • Celková investice do nového závodu, který bude zaměstnávat až 700 lidí, dosáhne zhruba jedné miliardy eur
  • Předseda představenstva Bosch Denner: „Nový závod na výrobu křemíkových destiček je největší samostatnou investicí ve více než 130leté historii.“
  • Dirk Hoheisel, člen představenstva Bosch: „Sasko nabízí díky své průmyslové lokalitě jedinečné podmínky pro posílení našich odborných znalostí v oblasti polovodičů.“
  • Spolková a zemská vláda oceňují závazek společnosti Bosch vůči Německu
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart a Drážďany, Německo – Bosch pokračuje v silném investování do Německa a plánuje postavit v Drážďanech závod na výrobu křemíkových destiček. V novém závodě by měly být vyráběny čipy na 12palcových destičkách k uspokojení rostoucí poptávky v oblasti internetu věcí (IoT) a mobilních aplikací. Výstavba tohoto technologicky vyspělého závodu by měla být dokončena do konce roku 2019. Zahájení výrobních operací po zaváděcí fázi je plánováno na konec roku 2021. Celková investice v dané lokalitě dosáhne zhruba jedné miliardy eur. „Nový závod na výrobu křemíkových destiček je největší samostatnou investicí ve více než 130leté historii společnosti Bosch, řekl Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva Robert Bosch GmbH. V Drážďanech má být vytvořeno až 700 nových pracovních míst. „Polovodiče jsou klíčovými součástmi všech elektronických systémů. S rozšířením konektivity a automatizace se jejich oblast použití neustále rozšiřuje. Rozšířením naší výrobní kapacity polovodičů si vytváříme pevný základ do budoucna a posilujeme naši konkurenceschopnost,“ uvedl Denner. Podle studie společnosti PricewaterhouseCoopers by měl celosvětový trh s polovodičovými součástmi až do roku 2019 zaznamenat každoroční nárůst o více než 5 %, přičemž k výraznému nárůstu dojde zejména v segmentu trhu s mobilitou a IoT.

Investice v Německu jako hi-tech lokalitě

Brigitte Zypries, německá spolková ministryně pro ekonomiku a energetiku, přivítala investici Bosch v Německu jako hi-tech lokalitě: „Oceňujeme rozhodnutí společnosti Bosch investovat v Sasku. Posílení odbornosti v oblasti polovodičů v Německu, a tedy i v Evropě, je investicí do klíčové technologie budoucnosti, a tedy velice důležitým krokem k zachování a posílení konkurenceschopnosti také Německa jako průmyslové země. “Na základě souhlasu od Evropské komise plánuje ministryně pro ekonomiku a energetiku (BMWi) podpořit výstavbu a uvedení do provozu nového závodu na výrobu křemíkových destiček v Drážďanech. „Sasko nabízí díky své průmyslové lokalitě jedinečné podmínky pro posílení našich odborných znalostí v oblasti polovodičů,“ řekl Dr. Dirk Hoheisel, člen představenstva Robert Bosch GmbH. Drážďanský mikroelektronický klastr, který je známý také jako „Silicon Saxony“, nemá v Evropě konkurenci. Zahrnuje dodavatele pro automobilový průmysl, poskytovatele služeb, ale i univerzity, které nabízejí technologické odborné znalosti. Kromě toho má Digital Hub Initiative založená BMWi za cíl vytvořit z Drážďan ekosystém IoT. Bosch hodlá úzce spolupracovat s místními společnostmi a tímto způsobem posilovat nejen německou, ale i evropskou pozici na žebříčku průmyslových lokalit. „Je to další dobré rozhodnutí pro přední evropský mikroelektronický klastr tady v Sasku. Chtěl bych poděkovat společnosti Bosch za důvěru, kterou vložila v tuto lokalitu, v její pracovní sílu a inovativnost Saska. Nové produkty pro internet věcí a propojenou výrobu patří mezi nejdůležitější témata v mikroelektronickém sektoru a v evropském průmyslu jako celku,“ řekl Stanislaw Tillich, předseda saské vlády.

12palcová technologie jako základ pro úspory z velkosériové výroby

Polovodiče jsou klíčovou technologií naší současné moderní doby, a to zejména proto, že výroba, mobilita a bydlení jsou ve stále větší míře propojené, elektrifikované a automatizované. Proces výroby polovodičových čipů začíná vždy křemíkovou destičkou, známou jako wafer. Čím větší je její průměr, tím více čipů je možné vyrobit v jednom výrobním cyklu. Ve srovnání s běžnými 6palcovými a 8palcovými destičkami nabízí technologie 12palcových destiček úspory z velkosériové výroby. A ty jsou velice důležité, protože umožní společnosti Bosch uspokojit rostoucí poptávku po polovodičích, kterou přináší propojená mobilita a aplikace pro oblast chytrých domácností a chytrých měst.

Přední výrobce polovodičů a průkopník ve výrobě MEMS

Již více než 45 let vyrábí Bosch různé varianty polovodičových čipů, především integrované obvody pro specifické použití (ASIC = application-specific integrated circuits), výkonové polovodiče a mikro-elektro-mechanické systémy (MEMS). ASIC společnosti Bosch jsou ve vozidlech používány již od roku 1970. Jsou přizpůsobovány na míru jednotlivým použitím a jsou nezbytné pro funkce, jako je například aktivace airbagu. V roce 2016 bylo součástí každého vozidla, které opustilo výrobní linku, v průměru celosvětově více než devět čipů Bosch.

Pokud jde o senzory MEMS, je Bosch současně průkopníkem i předním světovým výrobcem. Před více než 20 lety si tento dodavatel technologií a služeb sám vyvinul technologii mikrovýroby známou po celém světě jako „Proces Bosch“, která je rovněž využívána k výrobě polovodičů. V současné době Bosch každý den vyrobí ve svém závodě na křemíkové destičky v Reutlingenu v Německu okolo 1,5 milionu ASIC a 4 milionů MEMS senzorů, založených na 6palcové a 8palcové technologii. Od roku 1995 vyrobila společnost Bosch celkem více než 8 miliard MEMS senzorů. V současné době je 75 % MEMS senzorů Bosch používáno v oblasti spotřební a komunikační elektroniky. Bosch MEMS senzory najdeme ve třech ze čtyř smartphonů. Současné portfolio polovodičů zahrnuje především senzory pro zrychlení, zatáčení, hmotnostní průtok, tlak a environmentální senzory, stejně jako pro mikrofony, výkonové polovodiče a ASIC pro ECU vozidel.

Fotografie: #534371, #535387, #1100697, #1100702

Související odkazy: www.semiconductors.com, www.bosch-connectivity.com

Kontakt pro novináře:

Jörn Ebberg

Tel.: +49 711 811-26223

Tags: MEMS

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2020 dosáhl její obrat podle předběžných výsledků hodnoty 42,3 miliardy eur, což odpovídá podílu 59 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 395 000 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl hodnoty 71,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 129 lokalitách po celém světě a zhruba 34 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Robert Bosch Power Tools GmbH, divize Bosch Group, je jedním z předních světových poskytovatelů elektrického nářadí, příslušenství pro elektrické nářadí a měřicích nástrojů. V roce 2020 dosáhlo jejích zhruba 20 000 zaměstnanců obratu ve výši 5,1 miliardy eur, z čehož 85 procent v zemích mimo Německo. Se značkami jako Bosch a Dremel se divize zaměřuje na potřeby zákazníků a velký technický pokrok. Klíčovými faktory úspěchu jsou síla a tempo v oblasti inovací. V roce 2021 divize Bosch Power Tools opět uvede na trh více než 100 nových výrobků ve svých čtyřech obchodních oblastech - elektrické nástroje, příslušenství, měřicí nástroje a zahradní nářadí.

Bosch Group Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 395 000 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl hodnoty 71,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 129 lokalitách po celém světě a zhruba 34 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 92 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?