Suche

„Upozornění na operační sál: Přistává helikoptéra!“

  • Propojená řešení pro větší bezpečnost, pohodlí a efektivnost v nemocnicích
  • Výhody pro provozovatele, personál a pacienty díky propojeným službám
  • Bosch očekává skrze chytré nemocnice tržby 100 milionů eur
  • Obchodní oblast Energetika a technika budov poroste v roce 2017 zhruba o 5 procent

Kolín nad Rýnem / Stuttgart, Německo – Předcházet krádeži drahého zdravotnického vybavení, zabránit přístupu neoprávněných osob do zakázaných oblastí nebo informovat operační sál o příletu záchranné helikoptéry: s pomocí inteligentně propojených kamer, video technologie a mnohého dalšího, dosud nemožné věci v nemocnicích – nebo možné pouze skrze samostatné, nedigitální řešení – budou nyní díky IoT expertíze firmy Bosch hračkou. Podle pojišťoven mají pro nemocnice napříč celou Evropou krádeže endoskopických zařízení za následek finanční újmu v řádech milionů eur. Video technologie založená na senzorech uvnitř nemocničních chodeb a u vstupů a východů může poskytnout rozhodující důkazy pro usvědčení zlodějů.

Stejně tak důležité je těmto situacím předcházet. Inteligentně ovládané osvětlení, propojené detektory pohybu na dveřích a oknech a alarmové systémy proti vniknutí odstraší zloděje, předejdou krádeži a ušetří tak nemocnicím vysokou finanční částku, která by jinak byla použita pro nahrazení ukradeného drahého lékařského vybavení. „Internet věcí konečně dorazil do nemocnic,“ uvedl na tiskové konferenci Dr. Stefan Hartung, člen představenstva odpovědného za obchodní oblast Energetika a technika budov. Bezpečnost a zabezpečení nejsou jedinými výhodami, dodal: propojená řešení také poskytují v nemocnicích větší pohodlí a efektivnost. Bosch plánuje v budoucích letech skrze projekty chytrých nemocnic dosáhnout tržeb ve výši 100 milionů eur. Pro obchodní oblast Energetika a technika budov očekává Bosch tento rok nárůst tržeb zhruba o 5 procent, dvakrát více než minulý rok.

Přispívání ke strategiím digitalizace nemocnic

Podle studie Rolanda Bergera, skoro 90 procent všech nemocnic si vytvořilo digitalizační strategii za účelem navýšení jejich efektivity a ekonomické výkonnosti – a infrastruktura není výjimkou. „Rádi bychom z těchto ambic těžili, a proto budeme rozšiřovat naší obchodní činnost v oblasti propojených produktů a služeb pro nemocnice. Skrze naše chytrá řešení chceme přispět k lepší kvalitě života, bezpečnosti a zabezpečení v nemocnicích, stejně tak jako k lepšímu zachovávání zdrojů,“ uvedl Hartung.

Bosch: poskytovatel služeb pro chytré nemocnice

Nemocnice jsou pod nesmírným tlakem. Musí hladce fungovat 24 hodin denně, 365 dní v roce. Doktoři a sestřičky se pod stále vzrůstajícím tlakem musí starat o pacienty, personál a cenné vybavení, které musí být také chráněno, a technická infrastruktura musí být optimálně řízena. Bosch doufá, že svými chytrými řešeními sníží zátěž provozovatelů nemocnic a personálu v oblasti technických a administrativních povinností. Nové propojené služby uvnitř nemocničních pokojů také přináší další výhody pro pacienty, jako jsou například interaktivní informační a zábavní systémy.

Propojená kontrolní centra na univerzitní nemocnici v Mnichově

V nemocnici Rechts der Isar v Mnichově, jednom z největších německých zdravotnických center, zajišťuje propojené kontrolní centrum optimální přehled o bezpečnostních procesech nemocnice. Z tohoto centra mohou zaměstnanci monitorovat příjezdové brány, interní komunikační systém a instalované bezpečnostní kamery. Čtyři víceobrazové monitory umožňují souběžně dohlížet na 34 klinik a oddělení. Systém je také využíván ke kontrole bezpečnostních přístupových bodů. Navíc dokážou propojené kamery a monitory registrovat přistání záchranné helikoptéry a přímo o tom informovat operační sál i další členy personálu. Pro zpřístupnění těchto nových funkcí zabudoval Bosch do existujících, nedigitálních bezpečnostních kamer přístup k internetu a jejich propojením tak vytvořil jednotný systém. Tím byly ušetřeny náklady na nákup více než 70 nových kamer, sníženy náklady na provoz objektu a také snížena zátěž zaměstnanců.

Climatec: dlouhodobý partner ve Spojených státech

Climatec, dceřiná společnost firmy Bosch v Severní Americe, je dlouhodobým partnerem Banner Health. S 29 zařízeními v 7 státech je Banner Health jedním z největších neziskových poskytovatelů zdravotní péče ve Spojených státech. Bosch pro Banner Health plánuje, vyvíjí a integruje řešení v nových a dodatečně vybavených nemocnicích. Pro patnáct zařízení zajišťuje Bosch systémy automatizace budov, klimatizace a detekce požáru, stejně tak jako systémy přivolání sestřičky a informačně zábavní systémy pro pacienty – integrované, propojené a z jednoho zdroje. Cílem je využití propojených řešení za účelem vytvoření příjemného prostředí pro poskytnutí zdravotní péče pacientům, které je zároveň ekonomické a spolehlivé.

NH nemocnice v Bengalúru těží z nižších nákladů na energie

Od prosince 2016 je Bosch partnerem v oblasti energií pro 750lůžkové centrum léčby rakoviny v indickém Bengalúru, které se ročně stará zhruba o 390 000 pacientů. Toto centrum je součástí řetězce Narayana Hrudayalaya (NH). S třiceti nemocnicemi v osmnácti lokacích je NH jedním z největších poskytovatelů zdravotní péče v Indii. V srdci tohoto projektu je na senzorech a softwaru založené energetické řešení, které dlouhodobě zajistí vysokou úroveň energetické účinnosti, přičemž také garantuje vynikající pohodlí a komfort pro pacienty a personál. Se svým inovativním systémem správy energií a monitorovacím systémem podporuje Bosch také správu zařízení během každodenního fungování. Tím jsou sníženy náklady na provoz zařízení zhruba o 12 procent v porovnání s předešlými náklady. Členové personálu mohou pro přístup k informacím o energii kdykoliv využít svůj chytrý telefon, tablet nebo stolní počítač a okamžitě tak reagovat na případné odchylky a nesrovnalosti.

Určování polohy uvnitř budovy může zachránit životy

Společně s ostatními partnery je Bosch oddán vývoji dodatečných služeb pro zdravotnický sektor založených na IoT. V nouzových situacích mohou chytrá řešení pro určování polohy uvnitř budovy umožnit lokalizaci akutně potřebného zdravotnického vybavení, například pro přesun takového vybavení do určité částí nemocnice. Určování polohy uvnitř budovy funguje na základě umisťování senzorů na zdravotnické vybavení nebo i jiné objekty. Využitím senzorové technologie přenáší tyto objekty doktorům a personálu v reálném čase skrze interní síť nebo cloud údaje o své poloze a stavu (jako například stav baterie). Taková řešení zrychlují procesy v nemocnicích, a dokonce mohou zachraňovat životy – protože při stavu nouze se počítá každá vteřina.

Fotografie:

#1212133, #1212135, #1212400

Kontakt pro novináře:

Briela Jahn

Tel.: +49 711 811-6285

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 402 000 lidí (k 31. 12. 2017). Prodej firmy za rok 2017 dosáhl hodnoty 78,1 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“.

Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 64 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 92 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?