Suche

Tisková informace #Internet věcí
Sdílet tiskovou informaci

CES 2018: Bosch představuje tato chytrá řešení v Las Vegas

Zaostřeno na technologie pro propojená města

 • Stánek Bosch na CES 2018: Central Hall, stánek č. 14028 / Twitter #BoschCES
 • Propojená města: větší bezpečnost, energetická účinnost a pohodlí
 • Propojená mobilita: Bosch pracuje na řešeních, která zajistí mobilitu zítřka bez nehod, stresu a emisí
 • Propojené domácnosti: chytré domácnosti spoléhají na senzory Bosch
 • Propojená výroba: pokud jde o Průmysl 4.0 je Bosch předním uživatelem i poskytovatelem
 • CES 2018 Innovation Awards®: tři ocenění pro řešení od firmy Bosch
Pavel Roman

Pavel Roman

X

Na veletrhu CES 2018, který se bude konat v Las Vegas od 9. do 12. ledna 2018, bude Bosch předvádět, že chytré, propojené město zítřka je již realitou. Dodavatel technologií a služeb představí inovativní řešení a služby pro městskou mobilitu a propojený pracovní svět a rovněž pro chytré domácnosti a budovy. Bosch najdete v Central Hall, na stánku č. 14028.

Řešení pro propojená města: bezpečnost, energetická účinnost, méně stresu

Parkování bez potíží: Bosch představí různá řešení pro propojené a automatizované parkování. Komunitní parkování umožňuje řidičům najít to, co se v obytných oblastech a centrech měst stalo vzácností: volné parkovací místo. Při projíždění automobily automaticky rozpoznají a změří velikost mezery mezi zaparkovanými vozidly a přenesou data v reálném čase na digitální mapu parkovacích míst, která umožňuje řidičům najít volné místo k zaparkování. Automatizované parkování v parkovacích domech od firmy Bosch je ještě o krok dále – auto se zaparkuje samo, aniž by řidič musel cokoliv udělat. Řidič opustí své vozidlo u vjezdu do parkovací garáže a odešle odpovídající pokyn z aplikace v chytrém telefonu: auto pak samo najde prázdné místo a bez pomoci se zaparkuje. Jedním z faktorů, díky kterému se automatizované parkování stává skutečností, je chytrá infrastruktura parkovacích garáží, která je propojená s palubním softwarem vozidla.

Inteligentní napájení s DC mikrosítěmi: Mikrosítě jsou relativně malé, nezávisle řízené systémy pro správu hospodaření s energií, které mohou napájet velké komplexy budov. Jejich schopnost fungování na tradičních i obnovitelných palivech představuje vynikající šetrnost k životnímu prostředí. Další velkou výhodou mikrosítí je jejich soběstačnost, která z nich dělá spolehlivý zdroj energie v případě výpadku hlavní sítě z povětrnostních nebo bezpečnostních důvodů. Na rozdíl od běžných systémů je provoz mikrosítí Bosch namísto střídavého proudu (AC) založen na stejnosměrném proudu (DC), což umožňuje až desetiprocentní úsporu energie. DC mikrosíť Bosch byla vyvinuta v USA jako součást strategického projektu, jehož cílem je vytvářet pro společnost nové obchodní příležitosti ve startup prostředí. Již v roce 2015 Bosch vybavila stávající závod ve Fort Bragg v Severní Karolíně mikrosíťovým řešením pro chytré budovy, která dodávají levnější a k životnímu prostředí šetrnější elektřinu.

Včasné varování před povodněmi: Nové řešení od firmy Bosch nabízí včasné varování před hrozícími povodněmi díky digitálnímu monitorování hladin řek a dalších vodních útvarů v blízkosti měst v reálném čase. Dosud byly hladiny řek měřeny pouze pomocí mechanických prostředků. Mohlo tak trvat až několik hodin, než byla data k dispozici třetím stranám. Bosch v současné době testuje svůj systém monitorování povodní v pilotním projektu na řece Neckar v Ludwigsburgu v Německu. Ultrazvukové sondy a kamery zde sledují změny hladiny vody a rychlost průtoku a vypouštění. Tato data jsou odesílána k posouzení do Bosch IoT Cloudu. Při překročení kritických prahových hodnot jsou ohroženým obcím, obyvatelům a vlastníkům firem s předstihem přes SMS odesílána varovná upozornění. Díky tomu mají dostatek času na to, aby přijaly opatření proti povodním nebo škodám způsobeným povodněmi. O toto řešení již projevila zájem řada záplavových oblastí v Indii a Jižní Americe.

Aplikace Vivatar – digitální strážný anděl: Jít si zaběhat ve tmě nebo jít domů pěšky poté, co ujel poslední autobus, mohou být dostatečné důvody k tomu, aby se někdo cítil nesvůj. V takových případech přichází řada na aplikaci Vivatar od firmy Bosch. Lidé ji mohou využít pro kontakt s přáteli a rodinou a být tak digitálně „doprovázeni“ domů pomocí GPS. Uživatelé se sami rozhodují o tom, kdy a kým mají být doprovázeni. Prémiová verze aplikace Vivatar poskytuje uživatelům nepřetržitý přístup k asistenční nouzové službě Bosch, profesionálně vyškolenému týmu pro nouzové situace.

Startupy Bosch vyvíjejí řešení pro chytrá města: Bosch hodlá rychle využívat příležitosti pro nové oblasti podnikání díky vlastní platformě startupů. Tyto nově vznikající firmy zároveň využívají výhody z nabízené infrastruktury a dlouholetých zkušeností dodavatele technologií a služeb, kterýmBosch je. Na veletrhu CES 2018 představí dva startupy z této platformy jejich řešení z oblasti propojených měst. Jedním z nich je aplikace MyScotty, která umožňuje uživatelům přístup k místním službám sdílené mobility od různých poskytovatelů a rovnou také placení za ně. Stačí jediné přihlášení a uživatel má stálý přístup k tisícům vozidel, jízdních kol a skútrů. To znamená, že je zapotřebí mnohem méně aplikací. MyScotty se poprvé představila v Německu v polovině roku 2017 a další země budou následovat. Další řešení, centrum BePart pro chytrou mobilitu, je stále ve fázi vývoje. Toto řešení bylo navrženo k tomu, aby umožňovalo velkoměstům a městům předcházet zácpám díky přesměrování provozu během dopravní špičky. Řidiči mohou dostávat v reálném čase doporučení od městských úřadů a podle toho si přizpůsobit svou trasu. Cílem je zlepšit kvalitu ovzduší v městských aglomeracích. První pilotní projekty budou spuštěny v jednom či dvou městech v Německu v roce 2018.

Nová mobilita budoucnosti: chytrá a bezpečná městská doprava bez stresu

Kokpit nové generace: Bosch dodává futuristický kokpit pro novou generaci motorových vozidel. Návštěvníci CES 2018 mohou na vlastní kůži zažít koncepci „nekonečného“ (end-to-end) displeje a ovládání v předváděcím vozidle založeném na Cadillac Escalade. Díky jeho pěti vzájemně propojeným displejům přináší rozhraní mezi řidičem a vozidlem (HMI = Human Machine Interface) bezpečnější a méně stresující jízdu a umožňuje řidičům lépe se soustředit na dopravní situaci. Kamera a software pro rozpoznání hlasu v kokpitu rozpoznají řidiče a automaticky načtou nejen jeho osobní nastavení sedadla a zrcátek, ale rovněž seznam oblíbených skladeb. Aniž by tak musel řidič přestat sledovat situaci na silnici, může ovládat infotainment, navigaci a klimatizaci, a to buď prostřednictvím hlasového ovládání, nebo dotykové obrazovky s haptickou zpětnou vazbou.

Bosch představí služby mobility pro propojená vozidla v novém koncepčním vozidle založeném na BMW i3. Vzhledem k tomu, že počet propojených vozidel roste – podle agentury Gartner bude do roku 2020 propojeno celosvětově kolem 250 milionů vozidel – vzniká tak potenciál pro nové digitální služby. Bosch nabízí širokou škálu služeb pro vozidla, která pomáhají řidičům najít prakticky bez starostí volné místo k dobití nebo k zaparkování. Mezi další služby patří varování řidiče před jízdou v protisměru a automatická aktivace tísňového volání po nehodě.

Mobilita budoucnosti: Propojené předváděcí vozidlo Bosch je ztělesněním mobility budoucnosti. Předváděcí vozidlo je vždy online a propojené se svým okolím a rovněž s chytrou domácností majitele. Tato konektivita umožňuje řidičům zarezervovat si nejbližší elektronické jízdní kolo nebo zavřít okna ve svém domě, když začne pršet – to vše pouhým poklepáním nebo přejetím obrazovky.

Pohodlné používání aplikací u motocyklů a dalších jednostopých vozidel: Díky integrovanému řešení mySPIN pro chytrý telefon umožňuje Bosch řidičům snadný přístup k pokročilým funkcím na jejich chytrých telefonech, jako je navigace, osobní audio a počasí, a to i během jízdy. Pro automobily je toto řešení k dispozici již od roku 2014 a nyní bylo optimalizováno i pro jednostopá vozidla a čtyřkolky. Na veletrhu CES 2018 Bosch předvádí mySPIN na silničním vozidle od BRP: Can-Am® Spyder® F3 Limited.

Propojená těžká nákladní vozidla pro optimalizovanou logistiku: Ve spolupráci s Daimler Trucks a Fleetboard vyvinula firma Bosch společnou telematickou platformu, kterou mohou správci vozového parku využívat k monitorování technického stavu komponent jejich vozidel. Tato platforma je upozorní na možné poruchy dříve, než k nim dojde, čímž pomáhá vyhnout se neplánovaným opravám, optimalizuje plánované návštěvy autoservisů a zvyšuje spolehlivost dodávek. Toto průkopnické řešení v oblasti telematiky pro těžká nákladní vozidla od firmy Bosch získalo ocenění CES 2018 Innovation Award v kategorii Tech For A Better World – Technologie pro lepší zítřek.

Varování v kritických situacích prostřednictvím komunikace vehicle-to-x mezi vozidlem a okolím: Dopravní zácpa vedoucí až za horizont nebo auto přijíždějící zničehonic ze skryté boční komunikace: když vozidla komunikují mezi sebou a se svým okolím, zasílají varování před takovýmito kritickými situacemi – a dělají tak jízdu bezpečnější a méně stresující. Nová řídicí jednotka CCU pro konektivitu (CCU = Connectivity Control Unit) od firmy Bosch je palubní jednotka, která řídí komunikaci vehicle-to-x (vehicle-to-everything) mezi vozidlem a okolím. Systém CCU vehicle-to-x je kompatibilní se všemi stávajícími standardy v oblasti komunikace, jako je Wi-Fi, LTE nebo DSRC a je možné ho použít kdekoliv na světě.

Zabezpečení propojených vozidel: Systém IDPS detekce a prevence proti vniknutí (IDPS = Intrusion Detection and Prevention System), vyvinutý dceřinou společností firmy Bosch Escrypt, využívá dedikovaný bezpečnostní software k rozpoznání a analýze potenciálních útoků na propojená vozidla, čímž umožňuje rychle přijmout účinná protiopatření k ochraně jednotlivých vozidel nebo celého vozového parku. Escrypt, odborník na bezpečnost, rovněž na veletrhu CES 2018 poprvé představí řešení v oblasti zabezpečení dat pro komunikaci vehicle-to-x mezi vozidlem a okolím.

Chytré domácnosti se spoléhají na senzorovou technologii a software

Robotický vysavač Roxxter s umělou inteligencí: Pokud jde o konektivitu kuchyní, je Bosch v této oblasti průkopníkem. V loňském roce společnost završila své portfolio spotřebičů s možností připojení k internetu napříč všemi kategoriemi spotřebičů. Chytrá domácnost však ještě není kompletní. V letošním roce zahájí firma Bosch prodej prvního propojeného robotického vysavače Roxxter. Tento vysoce výkonný pomocník je vybaven senzory, které používá ke snímání a vytváření interaktivních map svého prostředí. Díky funkci RoomSelect zvládá i zvláštní úkoly, stejně jako pokyny o místech se zakázaným přístupem. Roxxter může být skrze Amazon Alexu dokonce ovládán hlasovými příkazy, stačí říct například: „Alexo, ať Home Connect robot vysaje obývací pokoj!“

Od podzimu 2017 je rovněž možné skrze Amazon Alexu pomocí hlasových příkazů ovládat chytré domácí kamery – což z nich dělá jedny z prvních kamer nabízejících tuto funkci. Během prvních měsíců roku 2018 přibude i možnost pomocí hlasových příkazů ovládat celý systém Bosch pro chytré domácnosti.

Oceněné kamery pro bezpečný domov: 360° interiérová kamera a exteriérová kamera Eyes – které obě získaly například ocenění RED DOT AWARD 2017 – představují chytré a nezávislá řešení. Od roku 2018 je bude možné v případě potřeby integrovat do řešení systému chytré domácnosti Bosch. Navíc také vylepšují poplašné systémy a to tím, že po spuštění poplachu ověřují situaci prostřednictvím kamerového záznamu.

Platforma pro propojené budovy: Toto cloudové řešení analyzuje data z technologií a senzorů budovy, jako je například kvalita ovzduší a činnost lidí. Platforma tak poskytuje základ pro efektivní správu budov, například prostřednictvím prediktivní údržby a přístupů ke zvyšování produktivity. Poskytuje také informace o využití místností a pracovního prostoru. To umožňuje například pracovníkům v kancelářích s flexibilními pracovišti najít rychle další volný prostor a umožňuje optimální výkonnost úklidových služeb. Prostřednictvím detekce přítomnosti osob a lokalizace vybavení pomáhá optimalizovat procesy v rámci budovy. Základem pro vývoj tohoto řešení byl Bosch IoT Suite.

Malý, ale vysoce výkonný senzor zrychlení: Nový, mimořádně energeticky účinný senzor MEMS, BMA400, se používá do nositelné elektroniky a aplikací IoT. Spotřebuje desetkrát méně energie než podobné existující produkty, přičemž dosahuje stejně vysokého výkonu. Díky tomu vydrží baterie déle a výrazně se také prodlužuje životnost baterií v zařízeních. Senzor zrychlení je obzvláště zajímavý pro uplatnění v chytrých domácnostech, například u zabezpečovacích systémů. Integrovaný, energeticky účinný krokoměr rovněž umožňuje vybavit novou nositelnou elektroniku, jako například běžné náramkové hodinky, funkcí rozeznávání aktivity bez větších nákladů na vývoj. Senzor získal ocenění CES 2018 Innovation Award v kategorii Embedded Technologies – Vestavěné technologie. Na veletrhu CES budou mít návštěvníci možnost vyzkoušet BMA400 prostřednictvím interaktivní kostkové hry na stánku Bosch č. 14028 v sekci Smart Home.

Interaktivní uživatelské rozhraní: Používání elektronických zařízení v každodenním životě je na vzestupu – ať už se jedná o nositelnou elektroniku na cestách nebo v inteligentní domácnosti. Díky tomu je stále důležitější zlepšovat způsob, jakým spolu lidé a technologie komunikují. Jednou z klíčových komponent pro taková řešení je mikrosnímač Bosch. Vytváří flexibilní a intuitivní virtuální uživatelská rozhraní – a promítá je ve vysokém rozlišení na libovolný běžný povrch. Tento drobounký snímač lze tedy využít k vytvoření přesného uživatelského rozhraní pro internet věcí, které bude kdykoliv k dispozici, včetně domácích spotřebičů, tabletů a společenských robotů – to je jen několik příkladů. Výsledkem je schopnost komunikace se zařízeními komplexním, intuitivním a uživatelsky přívětivým způsobem, což umožňuje hladkou integraci jejich funkcí do každodenního života.

Nové použití pro starou technologii

Bosch očekává do roku 2020 tržby ve výši překračující 1 miliardu eur a další 1 miliardu eur z úspor díky řešením z oblasti Průmyslu 4.0. Jako vedoucí uživatel a vedoucí poskytovatel Průmyslu 4.0 poskytuje Bosch z jednoho zdroje vše pro propojenou výrobu a celý dodavatelský řetězec. Společnost nabízí rovněž řešení z oblasti dovybavení. Jedním z příkladů je IoT brána, která kombinuje senzory, software a průmyslové ovládací prvky kompatibilní s IoT, což umožňuje rozpoznat stav strojních zařízení. To umožňuje operátorům starších strojů využít výhod propojeného průmyslu. Velkému množství strojů využívaných živnostníky a v továrnách chybí některé základní požadavky Průmyslu 4.0, jako jsou senzory, software nebo připojení k IT systémům společnosti. Jen v Německu se to týká desítek milionů strojů. Potenciál pro řešení z oblasti dovybavení je tedy extrémně vysoký – v celosvětovém měřítku jde o trh ve výši miliard. Díky bráně IoT bylo možné 130 let starý soustruh od firmy Robert Bosch katapultovat z doby Průmyslu 1.0 do doby Průmyslu 4.0. Na veletrhu CES 2018 představí Bosch repliku, která je věrnou napodobeninou originálu.

Interaktivní stanoviště: Společnost Bosch využívá hry, aby předvedla, jak funguje Internet věcí

Hlavní tři „s“ Internetu věcí – software, senzory a služby: Na veletrhu CES 2018 Bosch poprvé předvede na nové herní stanici v pouhých třech krocích, jak funguje Internet věcí. První: senzory umožňují věcem reagovat a poskytovat data. Druhý: data jsou odesílána do cloudu pomocí softwaru a algoritmů a analyzována v reálném čase. Třetí: na tomto základě je možné rychle rozvíjet nové služby, díky kterým je každodenní život jednodušší, bezpečnější a efektivnější – a někdy dokonce i zachrání životy. Jedním takovým příkladem je služba eCall od firmy Bosch. Návštěvníci stánku jsou vyzváni k tomu, aby rukou udeřili do bzučáku, uvnitř kterého se skrývá senzor zrychlení od firmy Bosch. K reakci senzoru je zapotřebí použít sílu 5 G. Jakmile je tato síla vyvinuta, na obrazovce se virtuálně aktivuje airbag. Díky softwarovému algoritmu je ze senzoru airbagu odeslán do IoT cloudu Bosch signál, ve kterém dojde ke zpracování dat za účelem přidělení příslušné služby. V tomto případě upozorní služba Bosch eCall call centrum Bosch. Na veletrhu CES 2018 se toto bude odehrávat na obrazovce. Ovšem v reálném životě bude v případě srážky řídicí středisko kontaktovat řidiče s cílem zjistit, zda má být vysláno servisní vozidlo k poskytnutí pomoci, nebo jestli je zapotřebí příjezd sanitky. Jestliže řidič na telefonát nereaguje, je okamžitě vyslána zdravotnická služba.

Hra byla vyvinuta společně s XDK, senzorovou vývojovou platformou, kterou je možné využít k vývoji prototypů a nových využití pro IoT. Stanoviště má ovšem v zásobě ještě jedno překvapení: úderem do bzučáku se spustí fotoaparát, který zachytí momentku, kterou je poté možno si stáhnout pomocí QR kódu a sdílet na sociálních médiích s použitím hashtagů, jako je například #BoschCES.

Ocenění za inovaci CES Innovation Awards: tři ocenění pro Bosch

Více pohodlí, větší bezpečnost a další možnosti: díky řešením v oblasti konektivity od Bosch jsou nákladní automobily, domácnosti nositelná elektronika stále chytřejší a efektivnější. Na CES Unveiled v Amsterdamu obdržela firma Bosch za tato řešení dvě ocenění za inovace CES 2018 Innovation Awards. Toto prestižní ocenění je každoročně udělováno nejlepším řešením ještě před konáním největší světové přehlídky elektroniky a je ukazatelem budoucích trendů. V lednu 2017 bude v Las Vegas oceněno další řešení v kategorii chytrých měst Smart City.

 • CES UNVEILED LAS VEGAS: Neděle, 7. ledna 2018, 17:00–18:30 místního času, Shorelines Exhibit Hall, Mandalay Bay

 • TISKOVÁ KONFERENCE: Pondělí, 8. ledna 2018, 8:00–8:45 místního času, Mandalay Bay Hotel, South Convention Center, 2. podlaží;; Mandalay Bay Ballrooms B,C&D

 • STÁNEK: Úterý až pátek, 9. až 12. ledna 2018, Central Hall, stánek č. #14028

 • SLEDUJTE to nejdůležitější od firmy Bosch na CES 2018 na Twitteru: #BoschCES

 • EXPERTI BOSCH NA PANELOVÝCH DISKUSÍCH:
  • Středa, 10. ledna 2018, 13:45–14:30 místního času:
   Konference „Connected Vehicles in Connected Ecosystems“ za účasti Mikea Mansuettiho, presidenta Bosch Severní Amerika, Smart Cities Conference, Westgate
  • Čtvrtek, 11. ledna 2018, 11:30–12:30 místního času:
   Konference „The Future of Robots at Work and Home“ za účasti Phila Roana, Senior Engineer Robotics, BSH Hausgeräte GmbH, Las Vegas Convention Center, North Hall, N258

Kontakt pro novináře:

Melita Delic +49(711)811-48617, Agnes Grill +49(711)811-38140,

Trix Böhne +49(30)32788-561, Annett Fischer +49(711)811-6286,

Briela Jahn +49 (711)811-6285

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 429 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Společnost dosáhla v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 94 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.