Suche

Tisková informace #Byznys a ekonomika
Sdílet tiskovou informaci

Éra vodíku: Bosch zahajuje sériovou výrobu svého Fuel Cell Power modulu pro palivové články

Obrat v oblasti vodíkových technologií ve výši 5 miliard eur do roku 2030

  • Společnost Bosch působí napříč celým vodíkovým hodnotovým řetězcem.
  • Předseda představenstva společnosti Bosch Stefan Hartung: „Bosch ví, jak na vodík – a Bosch roste spolu s ním.“
  • Společnost Bosch bude v letech 2021 až 2026 investovat do vodíkových technologií téměř 2,5 miliard eur.
  • Bosch zaměstnává v oblasti vodíkových technologií více než 3 000 lidí.
  • Odborná know-how společnosti Bosch v oblasti automobilového průmyslu jsou ve vodíkovém průmyslu žádaná.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Německo – Společnost Bosch vstupuje do éry vodíku v mobilitě. Ve svém závodě ve stuttgartském Feuerbachu zahájila společnost sériovou výrobu svého Fuel Cell Power modulu pro palivové články. Společnost Nikola Corporation se sídlem ve Spojených státech bude se svým elektrickým nákladním vozem na vodíkové palivové články třídy 8, jehož uvedení na severoamerický trh je naplánováno na třetí čtvrtletí roku 2023, sloužit jako pilotní zákazník. „Zde ve Stuttgartu-Feuerbachu, v závodě, jehož historie sahá dál než u kteréhokoli jiného závodu Bosch, se chystá vodíková budoucnost,“ řekl Dr. Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch, na Bosch Tech Day 2023. „Bosch ví, jak na vodík – a Bosch roste spolu s ním.“ Společnost působí v celém vodíkovém hodnotovém řetězci a vyvíjí technologie pro jeho výrobu a použití. Do roku 2030 plánuje Bosch dosáhnout s technologií vodíku obratu ve výši zhruba 5 miliard eur.

Zde ve Stuttgartu-Feuerbachu, v závodě, jehož historie sahá dál než u kteréhokoli jiného závodu Bosch, se chystá vodíková budoucnost.

Dr. Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch

Také v řešeních pro vodíkovou ekonomiku se Bosch spoléhá na globální výrobní síť a zdatnost svých německých poboček: Například závod Bosch v Bamberku bude zásobovat továrnu ve Feuerbachu zásobníky palivových článků a důležité systémové komponenty, jako je elektrický vzduchový kompresor a recirkulační dmychadlo, pocházejí ze závodu Bosch v Homburgu. „Bosch je jednou z mála společností, které jsou schopny sériově vyrábět tak složitou technologii, jako jsou stacky palivových článků. Máme nejen potřebné systémové znalosti, nýbrž také schopnost rychle zakomponovávat nový vývoj do sériové výroby,“ řekl Markus Heyn, člen představenstva společnosti Bosch a předseda představenstva Bosch Mobility. Výroba pohonného modulu s palivovými články se rozbíhá nejen ve Feuerbachu, ale také v čínském Čchung-čchingu. Potřebné komponenty budou pocházet ze závodu ve Wu-si. „Bosch je první společností, která tyto systémy vyrábí jak v Číně, tak v Německu,“ řekl Hartung. Kromě toho plánuje Bosch vyrábět stacky pro mobilní aplikace také ve svém americkém závodě v Andersonu v Jižní Karolíně. Celosvětově společnost očekává, že do roku 2030 bude každý pátý nový nákladní automobil o hmotnosti šesti tun a více vybaven pohonem na palivové články.

Společnost Bosch pomáhá utvářet vodíkové hospodářství a vidí povinnosti na straně politiků

Pouze s vodíkem může vzniknout klimaticky neutrální svět. Pro společnost Bosch je to naprosto jasné. Společnost se proto důrazně zasazuje o podporu vodíkového hospodářství a zvyšuje své investice do vodíku. V letech 2021 až 2026 investuje Bosch do vývoje a výroby svých vodíkových technologií celkem téměř 2,5 miliardy eur. To je o další miliardu eur více, než bylo vyčleněno v investičním plánu na roky 2021 až 2024. Obchodní příležitosti pro společnost Bosch jsou obrovské, stejně jako dopad na zaměstnanost. Již nyní pracuje ve společnosti Bosch na projektech z oblasti vodíkových technologiích více než 3 000 lidí, z toho více než polovina v Evropě. Většinu volných míst lze obsadit zevnitř společnosti, a to zejména lidmi, kteří dosud pracovali v oblasti pohonných jednotek Bosch. Další perspektivy vodíkového podnikání však závisí na politickém prostředí. Hartung se zejména domnívá, že Evropa musí udělat mnohem více, aby vytvořila protiváhu rychlému tempu vývoje v jiných regionech světa, například ve Spojených státech. Konkrétně má předseda představenstva společnosti Bosch na německé a evropské politiky čtyři požadavky: „Zaprvé musíme zvýšit tempo výroby vodíku v EU. Zadruhé je třeba vytvořit globální dodavatelské řetězce a zatřetí musí být vodík využíván ve všech odvětvích hospodářství.“ Jako čtvrtý bod zdůraznil význam rychlého vytvoření infrastruktury pro distribuci vodíku v Evropě.

Technologie Bosch začínají u elektrolýzy a končí vodíkovým motorem

V každém případě je Bosch připraven a uplatňuje zkušenosti z automobilového průmyslu ve vodíkovém hospodářství jako žádná jiná společnost. Proto je Bosch žádaný i v oblasti výroby H2. Na začátku roku 2023 začala společnost konstruovat prototypy pro elektrolýzu s využitím protonových výměnných membrán – jinými slovy opačný způsob přeměny energie, který se používá v mobilních palivových článcích. Od podzimu hodlá společnost zpřístupnit prototypy o výkonu 1,25 megawattů pro pilotní aplikace a v roce 2025 hodlá zahájit sériovou výrobu. Bosch zkoumá několik možností využití vodíku. Stacionární palivové články na bázi pevných oxidů lze využít pro distribuované dodávky elektrické energie a tepla. V pilotním projektu v nemocnici v Erkelenzu nedaleko Kolína nad Rýnem v Německu chce Bosch pomocí této technologie dosáhnout celkové účinnosti 90 %. Tamní mikroelektrárna bude sice zpočátku fungovat na zemní plyn, nicméně později může být přestavěna na pohon na ekologický vodík. Kromě pohonu na palivové články pracuje Bosch také na vodíkovém motoru a vyvíjí systémy pro portální i přímé vstřikování vodíku. Toto řešení je vhodné zejména pro těžká vozidla na dlouhých trasách se zvláště velkým nákladem. „Vodíkový motor dokáže vše, co dieselový motor, ale navíc je uhlíkově neutrální. Umožňuje také rychlý a nákladově efektivní vstup do mobility založené na vodíku,“ řekl Heyn. Jednou z hlavních výhod je, že více než 90 % vývojových a výrobních technologií, které jsou pro něj potřebné, již existuje. Očekává se, že vodíkový motor bude uveden na trh od roku 2024. Již nyní má Bosch čtyři objednávky na výrobní projekty ze všech hlavních hospodářských regionů a do roku 2030 očekává šestimístné objemy jednotek. I v této oblasti Bosch dynamicky rozvíjí vodíkové hospodářství.

Kontakt pro novináře:
Pavel Roman
Tel.: +420 261 300 595
Email: Pavel.Roman@cz.bosch.com

Bosch Groupje předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 428 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Podle předběžných údajů dosáhla společnost v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 94 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?