Suche

Tisková informace #Udržitelnost
Sdílet tiskovou informaci

Tech Compass 2023: Podle většiny oslovených jsou technologie klíčové v boji proti změně klimatu

Průzkum Bosch: 63 % dotázaných v Německu upřednostňuje solární energii

  • Předseda představenstva společnosti Bosch Dr. Stefan Hartung: „Lidé očekávají, že firmy přispějí s řešeními v boji proti změně klimatu.“
  • Hospodářství a ochrana klimatu: Čtyři z pěti respondentů považují udržitelnost za faktor ekonomického úspěchu.
  • Důvěra v technologie roste: 75 % dotázaných věří, že technologický pokrok udělá svět lepším místem.
  • Život ve virtuálních světech: 43 % účastníků průzkumu si dokáže představit, že by si koupilo auto pro metaverz.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Německo/Las Vegas, USA – Energetická krize a změna klimatu: Jak může lidstvo uspokojit poptávku po udržitelné a cenově dostupné energii? Tato otázka hýbe lidmi. Ukazuje to reprezentativní průzkum Bosch Tech Compass 2023, který byl proveden v sedmi zemích světa a představen na veletrhu CES v Las Vegas (5. až 8. ledna 2023).

Udržitelné technologie a ekonomický úspěch

Respondenti se ve velké míře shodují na ekonomickém potenciálu udržitelných řešení a produktů: 82 % z nich si myslí, že čím více bude společnost spoléhat na udržitelné technologie, tím větší bude její ekonomický úspěch v budoucnu. Toto přesvědčení je nejsilnější v Brazílii a Indii (obě země 87 %) a nejnižší v USA (73 %). Podle průzkumu je stále co zlepšovat, alespoň co se angažovanosti podnikatelské komunity v oblasti ochrany klimatu týče: 58 procent respondentů se domnívá, že pouze menší část firem se v současné době vážně zabývá otázkou udržitelnosti. „Největším úkolem naší doby je bojovat proti změně klimatu. Lidé proto oprávněně očekávají, že společnosti poskytnou technická řešení těchto otázek. Bosch se s touto výzvou vyrovnává a důsledně se zaměřuje na technologie budoucnosti, jako je elektrolýza vodíku,“ říká Dr. Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch.

Různé technologie v boji proti změně klimatu

V mnoha částech světa je aktuální obrat k obnovitelným zdrojům energie, nicméně lidé na celém světě ještě nechtějí pro výrobu energie zcela odepsat jadernou energii a fosilní paliva jako jsou plyn a ropa.

Celkem 62 % respondentů by uvítalo podporu solární energie a 44 % se vyslovilo pro podporu technologií větrné energie. Přímé srovnání jednotlivých zemí však ukazuje odlišný obraz: V Číně (36 %) a Francii (31 %) je volání po podpoře jaderné energetiky stále poměrně hlasité (globálně 23 %). Američané (ropa 21 %, plyn 24 %) a Indové (ropa 22 %, plyn 23 %) se i nadále spoléhají na technologie těžby ropy a zemního plynu více než ostatní země, které se účastnily průzkumu (celosvětově: ropa 14 %, plyn 15 %). V Německu je naopak podpora jaderné energie (13 %) a fosilních paliv (ropa 4 %, plyn 8 %) slabá – mnoho Němců se odvrací od fosilní energie a rádi by viděli expanzi sluneční a větrné energie (sluneční energie 63 %, vítr 50 %) a vodíku (51 %).

Důvěra v technologie roste

Tech Compass ukazuje, že ve světě plném nejistoty se ve srovnání s předchozím rokem zvýšila důvěra v technologie. 75 % dotázaných na celém světě věří, že technologický pokrok může učinit svět lepším místem (2022: 72 %*).

83 % respondentů také považuje technologie za klíčové v boji proti změně klimatu (2022: 76 %*). „Digitalizace může významně přispět k udržitelnosti,“ říká Hartung. „Investujeme do vývoje a rozšiřování nových slibných technologií se zaměřením na udržitelnost, mobilitu a Průmysl 4.0.“

Mobilita v metaverzu

Tech Compass poskytuje zajímavé pohledy i na další aktuální otázky, jako např. na metaverzum. V tomto virtuálním světě, kde lidé komunikují jako avataři v trojrozměrném prostoru modelovaném podle reality, bude hrát roli také téma mobility: 43 % respondentů si dokáže představit, že by si pro metaverz koupili auto. Zejména v Číně (75 %) a Indii (69 %) jsou ochota a zájem vysoké.

Ačkoli jsou respondenti v Brazílii (47 %), USA (33 %), Velké Británii (30 %), Německu (26 %) a Francii (23 %) v současné době opatrnější, čísla ukazují, že touha po automobilu existuje nejen v reálném, ale i ve virtuálním světě.

O průzkumu:

V rámci této studie provedla společnost Gesellschaft für Innovative Marktforschung mbH (GIM) jménem společnosti Bosch v září 2022 online průzkum mezi lidmi staršími 18 let v sedmi zemích (Brazílie, Čína, Německo, Francie, Indie, Spojené království a USA). V Německu, Francii a Velké Británii bylo dotazováno 1 000 respondentů; v Brazílii, Číně, Indii a USA 2 000 respondentů. Vzorky jsou reprezentativní pro danou zemi z hlediska regionu, pohlaví a věku (BR, DE, FR, UK, US: 18-69 let / CN, IN: 18-59 let).

*Pro zjednodušení čitelnosti a interpretace byly celosvětové průměry pro rok 2023 založené na 7 zemích porovnány s celosvětovými průměry pro rok 2022 založenými na 5 zemích. Výpočet celosvětového průměru pro rok 2023 na základě stejných 5 zemí z Bosch Tech Compass 2022 přinesl stejné výsledky.

Tags: CES

Kontakt pro novináře:
Pavel Roman
Tel.: +420 261 300 595
Email: pavel.roman@cz.bosch.com

Bosch na veletrhu CES 2023:

  • TISKOVÁ KONFERENCE: Středa 4. ledna 2023 od 8:00 do 8:45 (PST) s Dr. Tanjou Rückert, členkou představenstva společnosti Robert Bosch GmbH, a Mikem Mansuettim, prezidentem společnosti Bosch v Severní Americe, v Ballroom F, Mandalay Bay Hotel, Las Vegas, South Convention Center, Level 2 – také s živým přenosem na Bosch Media Service.
  • STÁNEK: 5. – 8. ledna 2023 v Central Hall, stánek č. 16115.
  • ZÁŽITKOVÁ JÍZDA: Spojení technologií digitálního kokpitu a pokročilých asistenčních systémů řidiče: 5. – 8. ledna ledna 2023, LVCC, Central Hall, Central Plaza.
  • SLEDUJTE nejdůležitější události veletrhu Bosch CES 2023 na Twitteru: #BoschCES.
  • PANELOVÁ DISKUZE „Industrial Transformation with Robots Powered by AI“ ve čtvrtek 5. ledna 2023 v 10:00, Las Vegas Convention Center West / W216-218, diskuze se Zico Kolterem, hlavním vědeckým pracovníkem pro umělou inteligenci ve společnosti Bosch.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 421 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Obrat firmy za rok 2022 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 88,2 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 470 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Se svými více než 400 pobočkami po celém světě je skupina Bosch od prvního čtvrtletí roku 2020 CO2 neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 85 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 136 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 94 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?