Suche

Tisková informace #Byznys a ekonomika
Sdílet tiskovou informaci

Bosch a AWS se dohodly na spolupráci v oblasti digitalizace logistiky

Platforma služeb pro logistické flotily spojuje kompetence v oblastech mobility, softwaru a cloudu

  • Společnost Bosch vyvíjí logistickou platformu pro digitální služby na platformě AWS
  • První digitální služby by měly být v Evropě, Indii a USA dostupné do konce roku 2022
  • Vzniká kompletní ekosystém a softwarové prostředí pro dopravce a speditéry
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart – Společnost Bosch a americký poskytovatel cloudových služeb Amazon Web Services (AWS) chtějí zvýšit efektivitu a udržitelnost v dopravě a logistice. Logistické a spediční společnosti po celém světě budou mít rychlý a snadný přístup k digitálním službám prostřednictvím platformy provozované poskytovatelem AWS. V budoucnu budou jednotnou podporou v různých oblastech – od využití vozového parku, přes sledování toku zboží až po zpracování objednávek. Za tímto účelem se nyní společnosti Bosch a AWS dohodly na strategické spolupráci. Bosch bude zodpovědný za vývoj a provoz logistické platformy, jejímž jádrem je tržiště digitálních služeb. AWS přispěje svou komplexní nabídkou cloudových služeb a odbornými znalostmi. Platforma umožní hladkou interakci různých služeb a dat. Dopravní a logistické společnosti tak budou moci bez vlastních na zdroje a náklady náročných IT projektů mnohem více využívat možností, které digitalizace nabízí. Tržiště bude rovněž otevřeno všem dalším poskytovatelům digitálních logistických služeb. Iniciativa přináší prospěch průmyslu i spotřebitelům, například díky větší spolehlivosti a transparentnosti při doručování zboží a zásilek. První verze logistické platformy bude představena na veletrhu v německém Hannoveru. Uvedení na trhy v Evropě, Indii a USA je plánováno na konec roku 2022.

Odvětví dopravy a logistiky je páteří světové ekonomiky. V nadcházejících letech bude muset zvládat rostoucí objem přepravy zboží a komodit a zároveň snižovat svou uhlíkovou stopu. Díky větší digitalizaci chceme společně s AWS pomoci logistickému průmyslu a nastartovat jeho budoucnost,

Sandeep Nelamangala, výkonný ředitel společnosti Bosch Limited a executive sponsor divize Logistics Platform Business společnosti Bosch

Větší efektivita díky zvýšené digitalizaci

„Odvětví dopravy a logistiky je páteří světové ekonomiky. V nadcházejících letech bude muset zvládat rostoucí objem přepravy zboží a komodit a zároveň snižovat svou uhlíkovou stopu. Díky větší digitalizaci chceme společně s AWS pomoci logistickému průmyslu a nastartovat jeho budoucnost,“ říká Sandeep Nelamangala, výkonný ředitel společnosti Bosch Limited a executive sponsor divize Logistics Platform Business společnosti Bosch. „Vývoj propojených dopravních funkcí je jednou z nejsložitějších technických výzev současnosti. Proto na řešení těchto specifických problémů spolupracujeme právě s takovým průkopníkem na trhu, jakým je společnost Bosch,“ říká Kathrin Renz, viceprezidentka divize Business Development and Industries ve společnosti AWS. „Digitální tržiště umožní zákazníkům v oblasti logistiky rychle transformovat své podnikání na plně digitální komplexní hodnotový řetězec. Zákazníci budou moci využít námi nabízené nástroje, rámce a moduly pro digitalizaci a také zlepšit udržitelnost svých dopravních procesů.“

Roky konjunktury – a konec v nedohlednu

Boom v dopravě a logistice trvá již několik let. Ten se potvrdil v době koronavirové pandemie, kdy počet online objednávek a balíkových zásilek skokově vzrostl. Do roku 2030 vzroste celosvětová přeprava zboží o více než 40 % a do roku 2050 se dokonce očekává nárůst o více než 145 %. Tento růst probíhá na trhu, který je celosvětově velmi fragmentovaný a který se zároveň sám musí vypořádávat s různými neefektivními oblastmi. Zde je několik faktů: Více než 95 procent společností působících v tomto odvětví jsou malé nebo střední podniky. Přibližně devět z deseti společností má v provozu méně než pět vozidel. Většina speditérů stále organizuje svůj každodenní provoz manuálně nebo pomocí různých nesouvisejících počítačových programů. Podle statistik Spolkového ministerstva digitalizace a dopravy týkajících se nákladní dopravy (dostupné pouze v němčině) proběhlo v roce 2020 více než 150 milionů jízd bez nákladu, což v součtu činí více než 6,5 miliardy tzv. „prázdných“ kilometrů nebo více než 160 000 zbytečných cest kolem zeměkoule za jeden rok. To je vážný problém nejen z důvodu ochrany klimatu, ale také kvůli již nyní problematickému nedostatku řidičů. Podle Spolkového svazu nákladní dopravy, logistiky a likvidace odpadů chybí jen v Německu 60 až 80 tisíc řidičů – a situace se celosvětově stále zhoršuje.

Mnoho výzev – jedno řešení

Společnost Bosch chce se svou logistickou platformou poskytnout rozhodující řešení mnoha výzev v oblasti dopravy a logistiky. Výhodou je, že bude vytvořen kompletní ekosystém a softwarové prostředí, ve kterém budou moci dopravci a speditéři individuálně sestavovat, rezervovat a realizovat služby, které od různých poskytovatelů potřebují. Platforma také umožní snadnou integraci těch aplikací, které již dnes hrají na trhu roli, například v oblasti systémů řízení dopravy. Díky sdílenému využívání dat, která jsou k dispozici ze správy vozového parku, mimo jiné prostřednictvím telematických systémů v nákladních vozidlech, se také daří propojovat a vytvářet kooperace různých služeb z různých oblastí. Tím se vše zjednodušuje.

Kontakt pro novináře:
Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Bosch Mobility je největší obchodní oblast Bosch Group. Podle předběžných údajů její obrat v roce 2022 dosáhl 52,6 miliardy eur, což představuje 60 procent celkového obratu skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z předních dodavatelů automobilového průmyslu. Obchodní oblast Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bezpečná, udržitelná a vzrušující, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech personalizace, automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro její zákazníky jsou výsledkem integrovaná řešení mobility. Hlavními oblastmi činnosti obchodní oblasti jsou vstřikovací technika a periferie hnacího ústrojí pro spalovací motory, různorodá řešení pro elektrifikaci hnacího ústrojí, bezpečnostní systémy vozidel, asistenční funkce pro řidiče a automatizované funkce, technologie pro uživatelsky příjemný infotainment, jakož i komunikace mezi vozidlem a vozidlem a mezi vozidlem a infrastrukturou, koncepty opraven a technologie a služby pro automobilový trh s náhradními díly. Bosch je synonymem důležitých automobilových inovací.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 421 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Tržby firmy za rok 2022 dosáhly podle předběžných výsledků hodnoty 88,2 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 470 závody je celosvětově od jara 2020 CO2 neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 85 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 136 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?