Suche

Aktualizace jsou tak snadné jako u chytrých telefonů

S aktualizacemi over-the-air Bosch bezpečně aktualizuje automobily

  • Softwarové aktualizace over-the-air budou již brzy standardem
  • Bezdrátové aktualizace softwaru šetří čas díky menšímu počtu návštěv v servisech a snižují počty zpětného svolávání vozidel do servisů
  • Nové a vylepšené funkce se nahrají přímo do automobilu
  • Aktualizace over-the-air jsou bezpečné díky novým kódovacím technologiím

Stuttgart, Německo – V budoucnu budou mít majitelé automobilů možnost zvýšit jejich bezpečnost, inteligenci a výkon, aniž by museli vstát z pohovky. V budoucnu bude aktualizace softwaru vozidla stejně jednoduchá, jako je dnes snadná aktualizace aplikací v chytrých telefonech. Pouhým dotykem prstu na chytrém telefonu bude možné automaticky aktualizovat software vozidla nebo stáhnout nové funkce přímo z cloudu – aniž by bylo zapotřebí navštěvovat autoservis. „Za pár let bude automatická aktualizace softwaru k dispozici u každého nového automobilu“, říká Dr. Markus Heyn, člen představenstva společnosti Bosch. „Bezdrátové aktualizace over-the-air představují pro řidiče značný přínos, co se týče pohodlí. Bosch navíc dělá tyto online aktualizace bezpečnými a rychlými,“ pokračuje Heyn. Bosch vyvinul všechny funkce potřebné pro tyto bezdrátové aktualizace v rámci vlastních zdrojů – počínaje řídicími jednotkami a infrastrukturou pro komunikaci uvnitř vozidla, až po moderní technologie šifrování a Bosch IoT cloud.

Nový standard – jednoduchý a bezpečný

Více elektroniky, více funkcí, více softwaru: automobil se mění na chytrý telefon na kolech. Udržovat aktuální stav softwaru vozidla je tak čím dál, tím důležitější. Nové funkce mohou přinášet větší komfort – i po koupi vozidla. Softwarové aktualizace over-the-air budou proto již brzy standardem. Ve vozidlech je v současnosti nainstalováno až 100 řídicích jednotek; dokonce i v malých autech je to mezi 30 a 50. Svým softwarem kontrolují téměř všechny funkce v automobilu. Vozidla jsou navíc v současnosti stále více propojená – s internetem, s ostatními auty a s infrastrukturou. Tím se zvyšuje riziko slabých míst v softwaru vozidla a také nebezpečí manipulací. Softwarové aktualizace prostřednictvím cloudu zde nabízejí řešení, jak udržovat auta průběžně aktualizovaná a tedy bezpečná. „Auta jezdí 15 i více let. Aktualizacemi over-the-air Bosch napomáhá k udržování vždy aktuálního stavu softwaru vozidla – bez potřeby návštěvy servisu“, vysvětluje Heyn. Aktualizace prostřednictvím cloudu navíc umožňují stále větší počet a rozsah funkcí. Jestliže je potřebný hardware v automobilu nainstalovaný, lze novou softwarovou funkci vyzkoušet a následně nahrát. Jedná se například o funkce, které usnadňují udržení auta v jízdním pruhu nebo parkovací asistenty. A nejsou to jenom řidiči automobilů, kdo z aktualizací softwaru over-the-air profituje: 15 procent svolávání do servisů v automobilovém průmyslu v USA v roce 2015 bylo kvůli softwaru. Pro srovnání: o čtyři roky dříve to bylo pouhých pět procent, jak uvádí americká studie na základě údajů Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA = National Highway Traffic Safety Association). „Náklady na návštěvy servisů pro výrobce automobilů a konečné zákazníky jsou enormní a online aktualizace je mohou výrazně snížit“, říká Heyn.

Aktualizace přímo z cloudu

Bezpečně, rychle a jednoduše – tak fungují aktualizace softwaru over-the-air: Na chytrém telefonu nebo prostřednictvím informačního systému v automobilu se spustí online bezpečnostní aktualizace a také se vyberou nové funkce, které mají být nahrány. Tyto informace jsou poslány do cloudu, který se chová podobně jako nějaký obchod s aplikacemi a spustí se nahrávání softwaru přímo do vozidla. Data se nahrávají buď za jízdy na pozadí, nebo přes noc v garáži. Jakmile je vozidlo v bezpečném stavu, tedy například zaparkované, nainstalují se aktualizace softwaru do příslušných řídicích jednotek a jsou okamžitě účinné.

S bezpečností na všech úrovních

Bezpečnost a bezproblémová souhra elektroniky vozidla, cloudu a softwaru jsou u aktualizací over-the-air rozhodující. O bezpečnost dat se starají nejnovější kódovací technologie, které Bosch vyvíjí ve své dceřiné společnosti Escrypt. Komplexní bezpečnostní architektura s koncovým kódováním chrání přenos dat před neautorizovaným přístupem. Na rozhraních mezi automobilem a cloudem zabrání bezpečné protokoly a filtry fungující jako firewall jakémukoliv pokusu o napadení. Aby aktualizace softwaru over-the-air fungovaly nejen bezpečně, ale také rychle a spolehlivě, používá Bosch takzvané technologie „fast update“ (rychlé aktualizace), jako například delta a kompresní mechanismy. Ty urychlují aktualizační proces a snižují náklady, protože objem dat k přenosu zůstává malý. Další bezpečnostní opatření: aktualizace probíhají sekvenčně. Jestliže se vyskytnou problémy, je tak možné aktualizační proces zastavit a upravit jej. Technologickou základnou pro aktualizace over-the-air je Bosch Automotive Cloud Suite, jehož softwarové stavební prvky umožňují všechny funkce pro bezdrátové aktualizace jak ze strany řidiče, tak výrobců i samotných vozidel.

Kontakt pro novináře:

Annett Fischer

Tel.: +49 711 811-6286

ZAŽIJTE BOSCH NA IAA 2017 ve Frankfurtu: Bosch věří, že mobilita budoucnosti bude bez nehod, emisí a stresu. Na technologické úrovni chce Bosch dosáhnout cílů nulové nehodovosti, nulových emisí a nulového stresu skrze automatizaci, elektrifikaci a konektivitu. Na IAA 2017 bude Bosch prezentovat svoje nejnovější řešení pro každou z těchto tří oblastí – řešení, která zajistí bezpečnější a efektivnější jízdu a udělají z vozidel třetí obytný prostor.

TISKOVÁ KONFERENCE BOSCH: Od 13:15 do 13:40 místního času v úterý 12. září 2017, s Dr. Volkmarem Dennerem, předsedou představenstva Robert Bosch GmbH a Dr. Rolfem Bulanderem, předsedou obchodního sektoru Mobility Solutions, na stánku Bosch A03 v hale 8.

PODÍVEJTE se na další zajímavosti Bosch z IAA 2017 na www.bosch-iaa.de a na Twitteru: #BoschIAA

Více informací ohledně aktualizací over-the-air najdete zde.

Tyto inovace prezentuje Bosch na veletrhu IAA 2017.

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2017 dosáhl její prodej částky 47,4 miliardy eur, což odpovídá podílu 61 % na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 402 000 lidí (k 31. 12. 2017). Prodej firmy za rok 2017 dosáhl hodnoty 78,1 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“.

Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 64 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 390 000 lidí (k 31. 12. 2016). Tržby firmy za rok 2016 dosáhly hodnoty 73,1 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 59 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 120 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?