Suche

Tisková informace #Mobility Solutions
Sdílet tiskovou informaci

Efektivnější jízda, rychlejší dobíjení

Bosch zahajuje výrobu 800voltové technologie pro elektrická vozidla

 • Zahájení sériové výroby elektromotorů a měničů s 800voltovou technologií.
 • Čipy z karbidu křemíku zvyšují účinnost výkonové elektroniky až na 99 procent.
 • Nová technologie I-pin znamená až o 35 procent vyšší hustotu výkonu elektromotoru.
Pavel Roman

Pavel Roman

X

Stuttgart, Německo – Většina řidičů elektromobilů si přeje efektivní jízdu a co nejkratší dobu dobíjení. Společnost Bosch nyní zahajuje výrobu nových řešení pohonů založených na 800voltové technologii. Ta zrychlí dobíjení a poskytne další impuls pro elektromobilitu. „Bosch zvyšuje napětí v elektromobilitě. Naše 800voltová technologie je dalším krokem k výkonnějším elektrickým pohonům a kratší době dobíjení, “ říká Ralf Schmid, výkonný viceprezident odpovědný za elektrifikaci v divizi Powertrain Solutions společnosti Bosch. 800voltová verze měniče je založena na polovodičích z karbidu křemíku. Ty zvyšují účinnost, a tím i dojezd. U 800voltové varianty elektromotoru Bosch zvýšil hustotu výkonu. To snižuje hmotnost a umožňuje kompaktnější konstrukci. Prémiová německá automobilka nyní poprvé používá aktivní části tohoto pohonného ústrojí, tj. rotor a stator.

Bosch zvyšuje napětí v elektromobilitě. Naše 800voltová technologie je dalším krokem k výkonnějším elektrickým pohonům a kratší době dobíjení,

říká Ralf Schmid, výkonný viceprezident odpovědný za elektrifikaci v divizi Powertrain Solutions společnosti Bosch.

O 50 procent nižší tepelné ztráty díky technologii SiC

V posledních letech se 400voltová řešení stala všeobecným průmyslovým standardem. Se stejným proudem, ale dvojnásobným napětím lze nyní přenášet dvakrát větší výkon. Tato úprava umožňuje použít tenčí kabely, což šetří místo, hmotnost a měď. V důsledku toho je měnič kompaktnější a výkonnější. S palubní sítí 400 V je maximální nabíjecí výkon na dostatečně výkonných nabíjecích místech 250 kilowattů. Při napětí 800 voltů je teoreticky možné dosáhnout dvojnásobku. Kromě toho jsou měniče vybaveny čipy SiC, v nichž byly do krystalické struktury ultračistého křemíku zavedeny atomy uhlíku. Tím se zlepšuje elektrická vodivost polovodičů. Ve výkonové elektronice se navíc ztrácí o 50 procent méně energie ve formě tepla. SiC čipy mají ještě další potenciál úspory energie: například zvyšují účinnost měničů až na 99 procent.

O 35 procent vyšší hustota výkonu díky nové technologii vinutí

Nejvýraznějšími vlastnostmi 800voltové varianty elektromotoru Bosch, která se nyní začíná sériově vyrábět, jsou točivý moment 830 Nm a výkon 460 kilowattů. Díky použití tyčového vinutí I-pin lze dále zvýšit účinnost, kompaktnost a úroveň automatizace výroby motoru. Z hlediska poměru výkonu k hmotnosti je tak dosaženo o 35 procent vyšší hustoty výkonu, a to 60 kilowattů na litr. Kromě toho nabízí vynikající hustotu točivého momentu 105 newtonmetrů na litr. To znamená, že motor Bosch dosahuje maximální účinnosti až 98 procent. Příští generace elektromotoru bude vybavena olejovým chlazením. To umožní lépe odvádět teplo vznikající v elektromotoru a zajistí nepřetržitý výkonný provoz na dlouhé vzdálenosti i v užitkových vozidlech.

Rozsáhlé portfolio, od komponent až po systémy

Bosch nabízí inovativní a rozsáhlé portfolio výrobků, od polovodičů až po své kompletní pohonné jednotky známé jako e-nápravy. V celém hodnotovém řetězci zákazníci získají produkty, které potřebují pro hybridní a elektrická vozidla – od osobních až po nákladní – z jediného zdroje. Bosch nyní vyrobil více než 3,5 milionu elektromotorů a stejný počet měničů. Díky inženýrským a výrobním pobočkám na hlavních trzích působí Bosch v blízkosti svých zákazníků po celém světě.

Kontakt pro novináře:
Anna Schmatz
Tel: +49 711 811-12715
Twitter: @BoschPress

TISKOVÁ KONFERENCE SPOLEČNOSTI BOSCH: Pondělí 4. září 2023, 11:20 až 11:40 místního času: s Dr. Stefanem Hartungem, předsedou představenstva společnosti Robert Bosch GmbH, a Dr. Markusem Heynem, členem představenstva společnosti Bosch a předsedou představenstva Bosch Mobility, na veletržním stánku Bosch D10 v hale B3 a také v živém přenosu na Bosch Media Service.

Panely s odborníky společnosti Bosch na konferenci IAA:

 • Středa, 6. září, 10:00 - 10:15 na hlavním pódiu:
  Keynote: „Life in motion – Why sustainable mobility is about more than just technology" s Dr. Stefanem Hartungem, předsedou představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.
 • Čtvrtek, 7. září, 11:15 - 11:30 na hlavním pódiu:
  Keynote: "Paving the way to centralised architectures & software-defined vehicles" s Dr. Mathiasem Pillinem, výkonným ředitelem pro technologie, Bosch Mobility.
 • Čtvrtek, 7. září, 15:00 - 15:45 na žlutém podiu:
  Setkání na téma Data & Next Level User Experience „Software defined mobility enabling a completely new vehicle motion experience“ s Mariellou Minutolo, členkou správní rady ETAS GmbH a Stephanem Stassem, členem představenstva Chassis Systems Control, Robert Bosch GmbH.

Bosch na IAA Experience:

IAA Experience na IAA Open Space v centru Mnichova bude otevřen od 5. do 9. září 2023 od 10:00 do 20:00. V neděli 10. září 2023 bude IAA Experience otevřen do 17:00.

 • Nový model Performance Line SX a další produkty Bosch eBike Systems si můžete vyzkoušet během IAA na cyklistické testovací dráze v Anglické zahradě. Kromě toho budou na Open Space na náměstí Odeonsplatz k dispozici odborníci na produkty Bosch eBike, kteří zodpoví vaše dotazy.
 • moveID, projekt společnosti Bosch v rámci rodiny projektů Gaia-X 4 Future Mobility, předvede živou ukázku se dvěma elektromobily.
  moveID zde poprvé představí aplikaci MOBIX, která umožňuje uživatelům anonymně nabíjet a parkovat na libovolném místě v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů. Představeny budou také nové služby mobility a obchodní příležitosti, které vznikají díky využití decentralizovaných technologií.

Sledujte nejzajímavější události z Bosch IAA 2023 na www.bosch-iaa.de a na Twitteru: @BoschPresse, #BoschIAA

Mobility je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2023 vygenerovala 60 % provozního obratu ve výši 56,2 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 429 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Společnost dosáhla v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.