Suche

Tisková informace #Automatizovaná mobilita
Sdílet tiskovou informaci

Bosch nyní nabízí video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla jako samostatný softwarový produkt

Základ pro asistenci řidiče a automatizované řízení

 • Video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla je základem pro asistované a automatizované řízení a parkování na SAE úrovních 0 až 4.
 • Společnost Bosch nabízí video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla jako modulární softwarový balíček, který je nezávislý na hardwaru a lze jej použít na různých systémech na čipu (SoC).
 • Zákazníci si mohou flexibilně sestavit individuální řešení.
Pavel Roman

Pavel Roman

X

Stuttgart – Monotónní a zdlouhavé cesty či dopravní zácpy: Mnoho řidičů chce využít čas strávený řízením jinak než neustálým se soustředěním na dopravní situaci. Díky stále více automatizovaným jízdním funkcím vytváří společnost Bosch technické možnosti, jak si na chvíli odpočinout od řízení. Předpokladem pro to jsou spolehlivé informace o okolí vozidla: Teprve pak může vůz samostatně, bezpečně a pohodlně manévrovat v rámci provozu. Na cestě od asistovaného k automatizovanému řízení a parkování hraje důležitou roli rozpoznávání okolí pomocí videa. Společnost Bosch poskytuje nejen hardware v kombinaci se softwarem, ale nedávno začala nabízet jako samostatný produkt software pro rozpoznávání okolí vozidla pomocí videa. Software Bosch lze používat hardwarově nezávisle na různých tzv. systémech na čipu (SoC). To dává výrobcům automobilů maximální flexibilitu. Na veletrhu IAA Mobility 2023 v Mnichově představí Bosch poprvé nejen video řešení pro rozpoznávání okolí vozidla jako samostatný software, ale také samostatné kamerové hlavy jako hardware.

Software jako rozhodující faktor automatizované mobility

Řidiči očekávají, že jejich vozidla budou moci být, podobně jako chytré telefony, aktualizována. V budoucnu se budou funkce stahovat do vozidla jako aplikace bez nutnosti obnovení hardwaru. „Budoucnost mobility je softwarově definovaná. Reorganizujeme naše portfolio pro asistenci řidiče a nabízíme našim zákazníkům přesně takové řešení, jaké potřebují,“ říká Christoph Hartung, předseda divize Cross-Domain Computing Solutions, která v rámci společnosti Bosch mimo jiné zastřešuje asistované a automatizované řízení. Software se stává určujícím faktorem při vývoji elektronických systémů v automobilech a zejména v oblasti asistence řidiče. Na pozadí těchto změn Bosch rozšiřuje své portfolio pro asistované a automatizované řízení a parkování. V budoucnu budou na trh zvlášť přicházet také hardwarové a softwarové komponenty.

Budoucnost mobility je softwarově definovaná. Reorganizujeme naše portfolio pro asistenci řidiče a nabízíme našim zákazníkům přesně takové řešení, jaké potřebují,

říká Christoph Hartung, předseda divize Cross-Domain Computing Solutions.

Software pro rozpoznávání okolí pomocí videa

Vedle radaru a ultrazvuku je video jedním z několika senzorů pro vnímání okolního prostředí vozidla při asistovaném a automatizovaném řízení. Obrazová data zaznamenaná několika senzory, jako jsou nové kamerové hlavy Bosch, jsou zpracovávána softwarem Bosch a jsou k dispozici pro další asistenční funkce řidiče v oblasti řízení a parkování. Tímto způsobem lze implementovat funkce, které mohou zvýšit bezpečnost. Zde jsou některé příklady: automatické brzdění při jízdě nebo couvání; různé komfortní funkce, jako je adaptivní udržování vzdálenosti a tempomat; aktivní změna jízdního pruhu; parkovací asistent nebo automatizované řízení na dálnici, polní cestě či ve městě. Software od společnosti Bosch spoléhá na metody umělé inteligence, jako např. na hluboké neuronové sítě pro rozpoznávání a klasifikaci objektů. Bosch může při trénování těchto sítí čerpat z celosvětových databází a při vývoji tak zohlednit specifické a místní požadavky dané země.

Od jednotlivých komponentů až po kompletní systémy z jednoho zdroje

„Jsme svědky trendu, kdy zákazníci již nespoléhají na kompletní balíček od dodavatele, ale stále častěji požadují jednotlivé konkurenčně kompatibilní komponenty. To je výzva pro průmysl: Kompatibilní už nemusí být jen hardware, ale také software, který musí být použitelný nezávisle na hardwaru a obsluze,“ říká Sven Lanwer, vedoucí divize Driver Experience (ADAS) ve společnosti Bosch.

Společnost Bosch má dlouholeté zkušenosti s vývojem kompletních kamerových systémů pro asistenci řidiče a také s vývojem speciálního aplikačního softwaru a se softwarovou integrací. Tato kombinace hardwarového a softwarového know-how je jednou z velkých předností naší společnosti. Bosch bude pokračovat ve vývoji nových inteligentních senzorů s vestavěným softwarem. Kombinace kamerových hlavic a integrační platformy ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), vysoce výkonného počítače pro oblast ADAS společnosti Bosch, zároveň umožňuje našim zákazníkům sestavovat individuální řešení modulárním a škálovatelným způsobem.

Odborné znalosti hardwaru a softwaru z jednoho zdroje

Ať už se jedná o senzory, palubní počítače nebo software – Bosch vyvíjí a vyrábí klíčové komponenty moderních vozidel pod jednou střechou. Ročně se jedná o více než 250 milionů řídicích jednotek, které jsou navíc vybaveny vlastním softwarem. Naše společnost se však neztratí ani v další stále důležitější oblasti – v integraci softwaru z různých zdrojů a spolupráci mezi automobilovým a IT průmyslem. Naše společnost má i toto integrační know-how.

Kontakt pro novináře:
Jennifer Kallweit
Tel: +49 711 811 42239
Twitter: @JCKallweit

TISKOVÁ KONFERENCE SPOLEČNOSTI BOSCH: Pondělí 4. září 2023, 11:20 až 11:40 místního času: s Dr. Stefanem Hartungem, předsedou představenstva společnosti Robert Bosch GmbH, a Dr. Markusem Heynem, členem představenstva společnosti Bosch a předsedou představenstva Bosch Mobility, na veletržním stánku Bosch D10 v hale B3 a také v živém přenosu na Bosch Media Service.

Panely s odborníky společnosti Bosch na konferenci IAA:

 • Středa, 6. září, 10:00 - 10:15 na hlavním pódiu:
  Keynote: „Life in motion – Why sustainable mobility is about more than just technology" s Dr. Stefanem Hartungem, předsedou představenstva společnosti Robert Bosch GmbH.
 • Čtvrtek, 7. září, 11:15 - 11:30 na hlavním pódiu:
  Keynote: "Paving the way to centralised architectures & software-defined vehicles" s Dr. Mathiasem Pillinem, výkonným ředitelem pro technologie, Bosch Mobility.
 • Čtvrtek, 7. září, 15:00 - 15:45 na žlutém podiu:
  Setkání na téma Data & Next Level User Experience „Software defined mobility enabling a completely new vehicle motion experience“ s Mariellou Minutolo, členkou správní rady ETAS GmbH a Stephanem Stassem, členem představenstva Chassis Systems Control, Robert Bosch GmbH.

Bosch na IAA Experience:

IAA Experience na IAA Open Space v centru Mnichova bude otevřen od 5. do 9. září 2023 od 10:00 do 20:00. V neděli 10. září 2023 bude IAA Experience otevřen do 17:00.

 • Nový model Performance Line SX a další produkty Bosch eBike Systems si můžete vyzkoušet během IAA na cyklistické testovací dráze v Anglické zahradě. Kromě toho budou na Open Space na náměstí Odeonsplatz k dispozici odborníci na produkty Bosch eBike, kteří zodpoví vaše dotazy.
 • moveID, projekt společnosti Bosch v rámci rodiny projektů Gaia-X 4 Future Mobility, předvede živou ukázku se dvěma elektromobily.
  moveID zde poprvé představí aplikaci MOBIX, která umožňuje uživatelům anonymně nabíjet a parkovat na libovolném místě v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů. Představeny budou také nové služby mobility a obchodní příležitosti, které vznikají díky využití decentralizovaných technologií.

Sledujte nejzajímavější události z Bosch IAA 2023 na www.bosch-iaa.de a na Twitteru: @BoschPresse, #BoschIAA

Mobility je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2023 vygenerovala 60 % provozního obratu ve výši 56,2 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 429 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Společnost dosáhla v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.