Suche

Tisková informace #Byznys a ekonomika
Sdílet tiskovou informaci

Závod firmy Bosch v Jihlavě posiluje své kompetence v oblasti elektromobility

Významná investice do udržitelné mobility podpoří strategii Bosch pro další růst automobilové techniky a rozvoj výrobního závodu v Jihlavě

  • Bosch investuje do budoucnosti: Rozšíření výrobního portfolia v jihlavském závodě o nové produkty v oblasti elektromobility
  • Jihlavský Bosch se vedle stávající výroby komponent pro konvenční spalovací motory připravuje i na sériovou výrobu elektronáprav, elektrických motorů, statorů a rotorů
  • Postupné budování kapacit a kompetencí: Od roku 2024 dojde k zahájení sériové výroby elektronáprav, statorů a rotorů. Sériová výroba elektromotorů je plánována od roku 2025
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Jihlava – Vedle stávající výroby komponent pro konvenční spalovací motory posílí Bosch v Jihlavě své kompetence i v oblasti elektromobility. Jihlavský závod se již nyní intenzivně připravuje na sériovou výrobu elektronáprav, elektrických motorů, statorů a rotorů pro elektrická osobní vozidla.

Náběh nové výroby bude probíhat postupně: V roce 2023 budou instalovány první výrobní linky, od roku 2024 dojde k zahájení sériové výroby, od roku 2025 je plánována výroba elektromotorů.

Bosch prosazuje v Jihlavě ochranu klimatu a udržitelnou mobilitu – další růst prostřednictvím elektrifikace a elektromobility

„Strategie rozvoje kompetencí v oblasti udržitelné mobility v Jihlavě podporuje celkovou strategii firmy Bosch v oblasti elektrifikace a ochrany klimatu: Společnost Bosch se zavázala k cílům EU stanovených v Zelené dohodě (Green Deal). Proto je stále větší část podnikání firmy Bosch spojená s elektrifikací a Bosch ve stále větší míře využívá i růstový potenciál v oblasti elektromobility. Nová výroba z oblasti elektromobility tak posílí nejen význam jihlavského závodu pro firmu Bosch samotnou, ale zároveň se tato výroba stane v Jihlavě a na Vysočině dalším významným milníkem rozvoje zdejšího průmyslu,“ řekl Ralph Carle, obchodní ředitel Bosch Diesel s.r.o.

„K budování nové výroby dochází postupně. Již nyní připravujeme výrobní prostory pro novou výrobu v závodě 3 na Pávově. První linky budeme instalovat na jaře 2023. Pak může začít i výroba prvních vzorků nových produktů – tak, aby je i pilotní zákazník otestoval v klasických sériových podmínkách a následně mohl nechat projít vozidla s novým typem pohonu homologací. Od roku 2024 dojde k zahájení sériové výroby, v roce 2025 plánujeme v jihlavském závodě převzetí dalšího nového výrobku pro elektrická osobní vozidla, elektromotoru. Součástí přípravy nové výroby pro elektromobilitu bylo přemístění některých nevýrobních oblastí, jako např. technické údržby strojů, do externích prostor „LOG Point 112“, které se nacházejí přibližně dva kilometry od závodu 3. Díky naší flexibilitě se nám podařilo uvolnit dostatečné výrobní plochy pro novou výrobu,“ doplnil Rajendra Basavaraju, technický ředitel Bosch Diesel s.r.o.

Rozvoj kompetencí jihlavského závodu posílí značku Bosch v České republice

„Technologický vývoj v jihlavském závodě nás velice těší. Získání kompetencí jihlavského závodu v oblasti elektromobility je velký úspěch, který kromě jiného přispěje i k dalšímu upevnění postavení firmy Bosch jako kompetentního partnera a atraktivního zaměstnavatele v rámci celé České republiky. Naše regionální kompetence v oblasti elektromobility doplňuje také spolupráce na vývoji vodíkového palivového článku a technologií potřebných pro výrobu vodíku v našem R&D v Českých Budějovicích,“ prohlásil Milan Šlachta, reprezentant skupiny společností Bosch v ČR. „Elektrický motor s vysokou pravděpodobností ještě dlouho nebude jediným pohonem na trhu. Oba české závody zaměřené na automobilovou techniku se proto nadále věnují i stávající výrobě a vývoji komponent pro spalovací motory,“ dodal Šlachta.

Elektromobilita znamená kromě nové výroby i posílení kompetencí jihlavského závodu v oblasti technického vývoje

V jihlavském Boschi bude vedle montáže nových výrobků a sériové výroby komponent fungovat také dlouhodobá zkušebna. „Projekt pro nás znamená také změnu v myšlení. Nové výrobky pro elektromobily budeme dodávat rovnou výrobcům elektrických osobních automobilů. Zatímco například čerpadla a raily konvenčních spalovacích motorů směřovaly nejdříve do motoráren a až odtud se dostávaly k samotným výrobcům automobilů,“ vysvětlili manažeři projektu nové výroby Martin Mlýnský a Jiří Müller z jihlavské firmy Bosch.

Elektromobilita přináší příležitosti v oblasti zaměstnanosti

„Elektromobilita s sebou nese další nové příležitosti i v oblasti zaměstnanosti: Jako závod se chceme zaměřit na další zaměstnance a motivovat je k zájmu o práci ve výrobě komponent pro elektrická osobní vozidla. Do budoucna budeme hledat zaměstnance nejen do výrobních pozic, ale i do specializovaných profesí a podpůrných oddělení. Podporou rozvoje technických kompetencí našich zaměstnanců chceme přispět k rozvoji nejen závodu Bosch v Jihlavě, ale potažmo i k dalšímu rozvoji celého českého průmyslu. Bosch se považuje za dodavatele číslo jedna pro elektrické pohonné jednotky v oblasti silniční dopravy,“ řekl na závěr Ralph Carle, obchodní ředitel Bosch Diesel s.r.o.

Závod Jihlava

Ve firmě BOSCH DIESEL s.r.o. pracuje na 4 500 zaměstnanců. K hlavním výrobkům patří vysokotlaká čerpadla pro dieselové motory, tlakové zásobníky, regulační ventily tlaku, vstřikovací injektory a zpětné vedení paliva pro systém common rail. Firma získala řadu národních a mezinárodních ocenění, jako například prestižní ocenění „Národní cena kvality ČR-Excelentní firma“ nebo ocenění za prorodinně orientovanou personální politiku firmy „Audit rodina & zaměstnání“, udělované Ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky. Firma se již po řadu let tradičně umisťuje na čelní pozici v renomované soutěži nejlepších českých exportérů „Exportér roku“.

Kontakt pro novináře:
Mojmír Kolář
Tel.: +420 567 585 601
Email: Mojmir.Kolar@cz.bosch.com

Bosch v České republice se skládá ze šesti legálních entit a v roce 2021 zaměstnával téměř 8 100 pracovníků (k 31. 12. 2021). Konsolidovaný obrat na trzích v České republice dosáhl v roce 2021 výše 18,8 miliardy korun (735 milionů eur) a celkový obratčeských společností skupiny Bosch včetně obratu nekonsolidovaných společností a interních dodávek sesterským společnostem mimo ČR dosáhly částky 50,1 miliardy korun (1,96 miliardy eur). Bosch je v zemi zastoupen všemi svými čtyřmi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Společnost působí v České republice v osmi lokalitách, z nichž čtyři jsou výrobní závody, jedno servisní středisko, jeden distribuční sklad a jeden prodejní sklad.

Více informací na www.bosch.cz, www.bosch-press.cz.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 420 300 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Tržby firmy za rok 2022 dosáhly podle předběžných výsledků hodnoty 88,4 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 400 závody je celosvětově od jara 2020 CO2 neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 84 800 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 128 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.iot.bosch.com, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?