Suche

Tisková informace #Propojená mobilita
Sdílet tiskovou informaci

Vodík také pro lehká užitková vozidla

Bosch testuje dodávky s palivovými články

  • Dvě předváděcí vozidla poskytují komplexní data pro další vývoj systému alternativního pohonu.
  • Bosch při testech využívá vlastní komponenty palivových článků.
  • První poznatky o dojezdu a době tankování jsou přesvědčivé.
  • Testovací jízdy na IAA Transportation v Hannoveru umožňují každému vyzkoušet si testovací vozidla.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart – Dodávky dopraví zboží rychle na místo určení – ideálně s pohonem, který je lokálně bezemisní. Čím delší je však cesta a čím těžší je vozidlo, tím více naráží elektrický pohon na baterie na své limity. Právě zde se projevují silné stránky palivového článku. Bosch nyní vybavil touto technologií dvě dodávky a zahájil zkušební provoz na silnici. „Palivový článek umožňuje dlouhý dojezd a krátkou dobu tankování, díky čemuž jsou dlouhé cesty hospodárnější,“ říká Dr. Markus Heyn, člen představenstva společnosti Bosch a předseda divize Mobility Solutions. „Díky dvěma dodávkám s palivovými články rozšiřujeme naše znalosti o tomto systému a ukazujeme, že palivový článek může být vhodným řešením pohonu i pro lehká užitková vozidla.“ Partnerem projektu je společnost Abt eLine GmbH, která společně s firmou Bosch Engineering navrhla a provedla přestavbu vozidel. Na veletrhu IAA Transportation v Hannoveru nabízí Bosch zájemcům možnost vyzkoušet si testovací vozidla a technologii palivových článků Bosch v akci na dráze.

Palivový článek umožňuje dlouhý dojezd a krátkou dobu tankování, díky čemuž jsou dlouhé cesty hospodárnější,

říká Dr. Markus Heyn, člen představenstva společnosti Bosch a předseda divize Mobility Solutions.

Většinou jsou využity komponenty Bosch

U systému palivových článků mohli vývojáři použít téměř všechny komponenty Bosch. Používá se takzvaný Fuel Cell Kit, který se skládá ze stacku, anodového napájecího modulu včetně ventilu pro dávkování vodíku a recirkulačního dmychadla, řídicí jednotky, elektrického vzduchového kompresoru a akumulačních komponent až po množství senzorů. Technický základ obou vozidel tvoří dodávky s čistě elektrickým pohonem, které jsou volně dostupné na trhu. Baterie včetně periferií byly nyní nahrazeny palivovým článkem, pěti zásobníky na celkem více než deset kilogramů vodíku a menší lithium-iontovou baterií. „Umístění komponentů palivového článku v dostupném montážním prostoru bylo velkou výzvou,“ říká Dr. Uwe Gackstatter, předseda divize Bosch Powertrain Solutions, který je za projekt zodpovědný. Partner ABT eLine mimo jiné upravil chlazení i řídící jednotky vozidla a palubní elektroinstalaci. Společnost Bosch navrhla systém palivových článků, integrovala jej do vozidla spolu se systémem skladování vodíku a vyvinula související řídicí systém. Po nezbytných technických zkouškách byla vozidla schválena pro provoz na pozemních komunikacích.

Projekt již přináší důležité poznatky: I naložená vozidla ujedou až 540 kilometrů, po šesti minutách jsou plně natankována. Pro provozovatele vozových parků, jejichž dodávky přes den urazí obzvláště dlouhé vzdálenosti a večer se vracejí do depa, tak může být palivový článek v budoucnu vhodným doplňkem bateriového elektrického pohonu.

Palivové články a vodík připraveny na další krok

První komponenty Bosch pro palivové články jsou již v sériové výrobě. Tím však práce nekončí. „Pro další vývoj potřebujeme co nejvíce dat z reálného provozu,“ vysvětluje Gackstatter. Díky cloudovému propojení to nyní obě testovací vozidla doručují do počítačů vývojářů v reálném čase a doplňují tak naměřené hodnoty z testovacích stolic. Díky těmto znalostem bude Bosch schopen nabídnout zákazníkům komponenty, které byly testovány ještě dříve, a také komplexní podporu při návrhu systému.

K průlomu v technologii palivového článku je však zapotřebí dalších kroků. „Průmysl a politika musí spolupracovat na odstranění překážek pro vodíkové technologie,“ upozorňuje Gackstatter. Budování tankovací infrastruktury a výroba zeleného vodíku ve větším množství tak zůstávají mimo jiné úkoly, které lze řešit pouze společně.

TISKOVÁ KONFERENCE SPOLEČNOSTI BOSCH: pondělí 19. září 2022, 11:10 až 11:30 hodin místního času s Dr. Markusem Heynem, členem představenstva společnosti Bosch a ředitelem divize Mobility Solutions, na veletržním stánku Bosch B22 v hale č. 20 a také prostřednictvím živého přenosu na platformě Bosch Media Service.

Panely s odborníky společnosti Bosch na konferenci IAA:

  • Úterý 20. září, 14:15 - 15:15 na Průmyslovém fóru (Industry Forum): Přednáška „Jak zvládnout provozní problémy komerčních flotil elektromobilů různých značek“ od Michaela Köhlera, Senior Vice President oblasti bateriových pohonů Bosch
  • Úterý 20. září, 17:30 - 17:45 na hlavním pódiu (Main Stage): Přednáška „Řešení pohonných jednotek pro dopravu budoucnosti“ od Jürgena Häussera, Vice President Product Management Commercial Vehicle & Off-Road společnosti Bosch
  • Středa 21. září; 17:00 - 19:00 na stánku Cummins (hala č. 20, stánek A12): „Otevřený dialog o vodíkovém motoru“ s Dr. Andreasem Kufferathem, Engineering System Diesel Powertrain společnosti Bosch
  • Čtvrtek 22. září, 11:30 - 12:00 na hlavním pódiu (Main Stage): Prezentace „Global Digitization in Logistics” Marielly Minutolo, Executive VP, Progressive Mobility Players

Sledujte nejzajímavější události z Bosch IAA 2022 na www.bosch-iaa.de a na Twitteru: @BoschPresse, #BoschIAA

Kontakt pro novináře:
Pavel Roman
Tel.: +420 261 300 595
Email:pavel.roman@cz.bosch.cz

Mobility je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2022 vygenerovala 60 % provozního obratu ve výši 52,6 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 421 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Obrat firmy za rok 2022 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 88,2 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 470 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Se svými více než 400 pobočkami po celém světě je skupina Bosch od prvního čtvrtletí roku 2020 CO2 neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 85 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 136 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?