Suche

Tisková informace #Byznys a ekonomika
Sdílet tiskovou informaci

Společnost Bosch uspořádala již čtvrtý ročník Mechathonu, letos se poprvé konal v R&D centru v Českých Budějovicích

Mechathon 2022

  • Čtvrtého ročníku robotické soutěže Mechathon pořádané společností Bosch se zúčastnily více než tři desítky studentů technických vysokých škol
  • Letos poprvé se Mechathon konal v budějovickém R&D centru společnosti
  • Vítězný tým byl složený ze studentů ČVUT – Fakulty strojní
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

České Budějovice – Přes tři desítky studentů technicky zaměřených vysokých škol se zúčastnily v pořadí již čtvrtého ročníku oblíbené robotické soutěže Mechathon. Ten se letos konal po dvouleté pauze přímo v českobudějovickém závodě společnosti Bosch. Celkem osm týmů o čtyřech členech pracovalo nepřetržitě 25 hodin na zadaném úkolu z oblasti logistiky a robotiky. Vítězem se stal tým složený ze studentů Fakulty strojní z ČVUT.

32 studentů, 8 týmů a 25 hodin práce

Celkem 32 studentů z ČVUT, Univerzity Karlovy nebo Západočeské univerzity mělo za úkol sestavit a naprogramovat autonomního robota tak, aby byl schopen detekovat příslušné zboží, naložit ho a odvést na cílové stanoviště. Na zpracování úkolu bylo vyměřeno 25 hodin čistého času a většina z týmů se úkolu zhostila tak zodpovědně, že se práci věnovala nonstop celou noc. Studenti dostali výjimečnou příležitost poznat nové technologie, využít své znalosti a nápaditost a vytvořit vlastní unikátní řešení ve spolupráci s ostatními členy týmu. „Soutěž Mechathon přináší studentům jedinečnou příležitost propojit studovaný obor s praxí. Práce v týmu, pod časovým tlakem a s omezenými prostředky je to, s čím se v budoucnu jistě setkají. Jsme moc rádi, že se nám podařilo zorganizovat již čtvrtý ročník, na kterém opět vládla skvělá atmosféra. Věříme, že Mechathon je pro studenty skvělým zážitkem i zkušeností,“ shrnuje Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v České republice.

Mechathonu se za uplynulé čtyři ročníky zúčastnilo už 152 studentů, nechybí ani zastoupení dívek, kdy v každém týmu je vždy alespoň jedna studentka. „Já mám strašnou radost, že jsme vyhráli. To jsem fakt nečekal. Mechathon mi mimo rozšíření obzorů z oblasti logistiky a robotiky také umožnil vyzkoušet si práci v týmu. Všechno tohle považuji za opravdu neocenitelné zkušenosti,“ komentuje svou účast student ČVUT Petr Sokol z týmu Goran, který letošní Mechathon vyhrál.

Po celý víkend byli studentům k dispozici také odborní mentoři, kteří působí v různých divizích společnosti Bosch. Letošní ročník byl o to zajímavější, že každý z mentorů působil zároveň jako kouč jednoho z týmů. Své zkušenosti, znalosti a cenné rady však mentoři předávali napříč týmy a pomáhali studentům s 3D tiskem, konstrukcí či programováním robota. Účastníci měli také jedinečnou možnost nahlédnout přímo do pobočky v Českých Budějovicích. V rámci prohlídky se studenti podívali do akustických komor, kam se vejde i celý automobil, na zkušební stavy, kde se testují produkty, aby obstály i v těch nejnáročnějších podmínkách, a do oddělení 3D tisku, které disponuje nejmodernějšími technologiemi, včetně 3D tisku z kovu.

Více informací o tom, co je Mechathon, fotodokumentaci a video z průběhu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz.

Kontakt pro novináře:
Kristýna Nováková
Tel.: +420 736 233 006
Email: kristyna.novakova@cz.bosch.com

Bosch v České republice se skládá ze šesti legálních entit a v roce 2020 zaměstnával více než 8 000 pracovníků (k 31. 12. 2020). Konsolidovaný obrat v roce 2020 dosáhl 19,7 miliardy korun (745 milionů eur) a celkový obrat v České republice (tj. včetně dodávek dalším společnostem Bosch) dosáhl částky 46,3 miliardy korun (1,8 miliardy eur). Bosch je v zemi zastoupen všemi svými čtyřmi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Společnost působí v České republice v 8 lokalitách, z nichž 4 jsou výrobní závody, 1 servisní středisko, 1 prodejní sklad a 1 logistický sklad.

Více informací na www.bosch.cz, www.bosch-press.cz.

Bosch Group je mezinárodní společnost nabízející technologie a služby s přibližně 401.300 zaměstnanci po celém světě (stav: 31.12.2021). Tržby firmy za rok 2021 dosáhly podle předběžných údajů hodnoty více než 78,8 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Díky své kompetenci v oblasti senzoriky, softwaru a služeb a také vlastního IoT cloudu je firma schopna nabídnout svým zákazníkům propojená řešení nad rámec domény od jednoho dodavatele. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Ty buď disponují umělou inteligencí (AI) nebo jsou vyvíjeny nebo vyráběny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Skupina Bosch zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních společností v cca 60 zemích. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 400 závody je celosvětově od jara 2020 CO2neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 76 300 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 128 lokalitách po celém světě a zhruba 38 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?