Suche

Tisková informace #Byznys a ekonomika
Sdílet tiskovou informaci

Více čipů: Bosch plánuje rozšířit výrobu polovodičů v Reutlingenu

Více než 250 milionů eur na nové výrobní prostory

  • Předseda představenstva společnosti Bosch Hartung: „Investujeme pro naše zákazníky a proti celosvětové krizi dodávek polovodičů.“
  • Investice doplňuje již dříve oznámenou expanzi globální výroby polovodičů v objemu 400 milionů eur v roce 2022.
  • Expanze je odpovědí na rostoucí poptávku po polovodičích a senzorech MEMS od společnosti Bosch.
  • Bosch vyvíjí a vyrábí polovodiče již více než 60 let.
Pavel Roman

Pavel Roman

X

Reutlingen – Společnost Bosch přeřazuje na vyšší rychlostní stupeň ve svém úsilí vypořádat se s přetrvávajícím celosvětovým nedostatkem čipů: Díky dodatečné investici ve výši více než čtvrt miliardy eur do roku 2025 plánuje technologická společnost další rozšíření výroby polovodičů v Reutlingenu. Peníze budou investovány do nových prostor a návrhu čistých prostor potřebných pro výrobu. Bosch se tak připravuje na neustále rostoucí poptávku po čipech pro aplikace v oblasti mobility a Internetu věcí. „Naše výrobní kapacity pro polovodiče v Reutlingenu neustále rozšiřujeme. To posiluje naši konkurenceschopnost. Investujeme pro naše zákazníky a proti celosvětové krizi v dodávkách polovodičů,“ říká Dr. Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch. V závodě se staví nová část budovy s dalšími 3 600 metry čtverečními supermoderních čistých prostor. Od roku 2025 se zde budou vyrábět polovodiče založené na technologiích, které jsou v Reutlingenu již zavedeny. Bosch také rozšiřuje stávající centrum pro dodávky energie. Plánuje se další budova pro zásobování médii, která propojí stávající a nové výrobní prostory. Zahájení výroby v nových prostorách je naplánováno na rok 2025.

Naše výrobní kapacity pro polovodiče v Reutlingenu neustále rozšiřujeme. To posiluje naši konkurenceschopnost. Investujeme pro naše zákazníky a proti celosvětové krizi v dodávkách polovodičů.

Dr. Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch

V říjnu 2021 společnost Bosch oznámila, že jen v roce 2022 investuje více než 400 milionů eur do rozšíření svých polovodičových závodů v Drážďanech, Reutlingenu a malajském Penangu. Z toho přibližně 50 milionů eur poputuje do závodu na výrobu polovodičů v Reutlingenu. Společnost Bosch již také oznámila, že v letech 2021 až 2023 investuje v Reutlingenu celkem 150 milionů eur do dalších čistých prostor ve stávajících budovách. K tomu přispěje i nyní plánované rozšíření závodu o novou část budovy pro výrobu. Celkově se má plocha čistých prostor v Reutlingenu do konce roku 2025 rozšířit ze současných 35 000 metrů čtverečních na více než 44 000 metrů čtverečních.

Nejmodernější výroba polovodičů

Společnost Bosch provozuje v Reutlingenu závody na čipy založené na 150 a 200milimetrové technologii. Společnost vyrábí v Drážďanech polovodičové čipy na waferech o průměru 300 milimetrů. Všechny výrobní závody mají společný moderní přístup k řízení výroby na základě dat. „Díky kombinaci síťových technologií a metod umělé inteligence vytváří Bosch základ pro neustálé zlepšování výroby založené na datech, a tím i pro stále lepší čipy,“ říká Markus Heyn, člen představenstva společnosti Bosch a předseda obchodní oblasti Mobility Solutions. Jedním z příkladů je vývoj softwaru pro automatickou klasifikaci závad. Bosch také pomocí umělé inteligence optimalizuje tok materiálu. Nejmodernější výrobní prostředí v Reutlingenu má díky vysokému stupni automatizace zajistit budoucnost této lokality, a tím i pracovních míst.

Rostoucí poptávka po polovodičích

Společnost Bosch vyvíjí a vyrábí polovodiče již více než 60 let a v Reutlingenu již více než 50 let – jak pro automobilový průmysl, tak pro spotřební sektor. Mezi vyráběné čipy patří aplikačně specifické integrované obvody (ASIC), mikroelektromechanické systémy (senzory MEMS) a výkonové polovodiče. Další rozšíření závodu bude v budoucnu sloužit především rostoucí poptávce po MEMS pro automobilový a spotřební průmysl a také po výkonových polovodičích z karbidu křemíku. „Bosch je již nyní předním výrobcem čipů pro vozidla. Tuto pozici chceme neustále rozšiřovat,“ říká Heyn. Patří sem také vývoj a výroba čipů z karbidu křemíku, jejichž sériovou výrobu společnost Bosch zahájila v prosinci 2021. Čipy z tohoto inovativního materiálu budou v elektromobilitě hrát v budoucnu stále důležitější roli. Společnost Bosch je v současné době jediným dodavatelem automobilového průmyslu na světě, který vyrábí výkonové polovodiče z karbidu křemíku.

V současné době pracuje v závodě v Reutlingenu přibližně 8 000 zaměstnanců, kteří se podílejí na vývoji a výrobě polovodičů a řídicích jednotek a také na administrativě a v obchodní jednotce eBike Systems.

Kontakt pro novináře:
Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Mobility je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2023 vygenerovala 60 % provozního obratu ve výši 56,2 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 429 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Společnost dosáhla v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.