Suche

Tisková informace #Propojená mobilita
Sdílet tiskovou informaci

IAA Mobility: Řešení šetrná ke klimatu pro všechny typy mobility – Bosch dosáhne v elektromobilitě obratu více než jedné miliardy eur

Obchod s asistenčními systémy řidiče roste o 40 procent

  • Předseda představenstva společnosti Bosch Volkmar Denner: „Elektromobilita se pro nás stává klíčovou oblastí podnikání a bezemisní mobilita oblastí růstu.“
  • Vedoucí obchodní oblasti Bosch Mobility Solutions Stefan Hartung: „Očekává se, že v roce 2035 budou elektromobily tvořit cca 60 procent všech celosvětově nově zaregistrovaných vozidel.“
  • Rozvoj podnikání: obrat obchodní oblasti Mobility Solutions poroste o deset procent
  • Nové slibné obory: Společnost Bosch je lídrem na trhu asistenčních systémů pro řidiče a i v elektromobilitě roste rychleji než trh.
  • Novinka: Bosch na IAA představuje první nabíjecí kabel pro elektromobily bez řídicího boxu.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Mnichov, Německo – Žádná jiná společnost nenabízí v oblasti elektromobility tolik možností jako Bosch: od elektrokol po stavební stroje, od čipů z karbidu křemíku po před-integrovaný modul e-nápravy. A vyplácí se to: Společnost Bosch roste v oblasti elektromobility dvakrát rychleji než trh a v letošním roce dosáhne obratu více než jedné miliardy eur. A obchod roste stále rychleji: Do roku 2025 se očekává zpětinásobení obratu. „Elektromobilita se pro nás stává klíčovou oblastí podnikání a bezemisní mobilita oblastí růstu. Proměňujeme výzvy v příležitosti – to je naše cesta,“ řekl Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch, na veletrhu IAA Mobility 2021 v Mnichově. Další z oblastí růstu je automatizovaná jízda. Základem všech jejích úrovní je asistenční systém řidiče. Bosch zde roste o 40 procent rychleji než trh a je lídrem. Dobrá pozice v oblasti elektromobility a automatizované jízdy pomáhá společnosti Bosch úspěšně obstát v tržním prostředí poznamenaném koronavirovou krizí, nedostatkem polovodičů a zrychlenou transformací mobility: Obrat obchodní oblasti Mobility Solutions se v letošním roce zvýší o deset procent. „Bosch je technologický lídr, a proto je v podnikání úspěšný,“ říká Denner.

Elektromobilita se pro nás stává klíčovou oblastí podnikání a bezemisní mobilita oblastí růstu. Proměňujeme výzvy v příležitosti – to je naše cesta.

Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch

Elektrická jízda – špičkové technologie Bosch umožňují průlom

Elektromobilita bude další kapitolou úspěšného příběhu společnosti Bosch – díky včasným investicím v dosavadní celkové výši pěti miliard eur a díky nejúčinnějším řešením elektrického pohonu na trhu. Jen v letošním roce investuje společnost dalších 700 milionů eur. Bosch se považuje za pokrokovou společnost, která utváří budoucnost. „Připravujeme se na celosvětový nárůst poptávky po elektromobilech. Očekává se, že v roce 2035 budou elektromobily tvořit cca 60 procent všech celosvětově nově zaregistrovaných vozidel,“ říká Dr. Stefan Hartung, člen představenstva společnosti Bosch a vedoucí obchodní oblasti Mobility Solutions. Již deset let Bosch v oblasti elektrokol dokazuje, že inovativní síla může vytvářet nové trhy. Společnost se snaží utvářet mobilitu budoucnosti v co nejširším rozsahu: „Musí být šetrná ke klimatu, ale také cenově dostupná a atraktivní, a to i s ohledem na ambiciózní cíle EU,“ dodává Denner. „Jedině tak bude možné zajistit mobilitu lidí a zboží i v budoucnu.“ Za tímto účelem společnost Bosch i nadále uplatňuje technologicky otevřený přístup a po celém světě nabízí řešení šetrná ke klimatu pro všechny typy mobility, v souladu s příslušných národními politickými požadavky. Bosch například investuje nejen do bateriového pohonu, ale také do pohonných systémů s palivovými články a realizuje projekty pro zákazníky v Číně, v USA i Evropě. První nákladní vozidla s technologií Bosch již jezdí po čínských silnicích.

Technologie od společnosti Bosch usnadňují lidem každodenní život. Nabíjení hraje při jízdě na elektřinu rozhodující roli. Společnost Bosch v Mnichově představila nový flexibilní nabíjecí kabel pro elektromobily s integrovanou řídicí a bezpečnostní technikou a také adaptéry Typ 2 a zástrčky pro domácnost. Dokonce i při nabíjení ze zásuvky 230V se obejde bez obvyklého řídicího boxu na kabelu, a váží tak méně než tři kilogramy – o dobrých 40 % méně než běžné nabíjecí kabely s řídicím boxem. A aby řidiči nemuseli na cestách hledat možnosti nabíjení, nabízí internetová nabíjecí služba Bosch přístup k více než 200 000 nabíjecích míst v Evropě – včetně nekomplikovaného vyúčtování.

Automatizovaná jízda – Bosch nabízí vše z jednoho zdroje

spolupracuje s Mercedes-Benz a dalšími partnery na nasazení této funkce ve vícepodlažním parkovišti P6 na letišti ve Stuttgartu. Nový Mercedes-Benz třídy S je prvním sériovým vozidlem na světě, které je vybaveno potřebnou technologií. Aby mohla být vozidla bez řidiče navigována pomocí příkazu z chytrého telefonu na vyhrazené parkovací místo, vybavuje Bosch parkovací garáž technologiemi, jako jsou videokamery s pevnou instalací. Bosch vybavuje parkoviště mimo jiné pevnými videokamerami, aby vozidla mohla jezdit na vyhrazená parkovací místa bez řidiče pomocí příkazu smartphonu. Do roku 2025 má následovat dalších 1 000 parkovacích domů. Přes veškerý nárůst komfortu vidí Bosch v automatizaci řízení především vývoj, který může přinést větší bezpečnost silničního provozu. Jako průkopník uvedl Bosch na trh systémy od elektronického zvládání smyku až po automatické nouzové brzdění a i nadále sleduje cíl jízdy bez nehod. Společnost zároveň poskytuje inovativního software jako základ pro inteligenci, kterou vozidla musí mít. „I v budoucnosti mobility, ve které bude dominovat software, budeme těžit z hlubokých systémových znalostí: Bosch ovládá jak elektroniku na palubě vozu, tak Internet věcí, pomocí kterého je vozidlo připojeno k síti,“ říká Denner.

Propojená jízda – Bosch přemýšlí nad rámec vozu

Jak Bosch předpověděl již před deseti lety, vozidla se stále více mění v internetové uzle. V budoucnu bude software stejně důležitý jako výkon nebo účinnost pohonu. Bosch tuto změnu aktivně formuje. Společnost k tomu má dobrou pozici: Téměř každý druhý pracovník v oblasti výzkumu a vývoje v odvětví mobilních řešení je softwarový vývojář. Dokonce i jízdní kolo se stává součástí internetu, jak dokazuje nová aplikace Bosch e-bike Flow. Umožňuje například v jednotlivých komponentech aktualizovat software. Integrace softwaru je navíc stále důležitější: I zde má Bosch know-how. Příklad počítače infotainmentu: Do roku 2025 se jejich výpočetní výkon a složitost softwaru zdvojnásobí. Bosch zajišťuje bezpečnou interakci různých softwarových modulů. Pokud jde o konektivitu, společnost navíc myslí mnohem dál, nejen na vozidla. „Bosch není jen synonymem pro auta, ale je přítomen také v továrnách a domácnostech. Můžeme tedy vzájemně propojovat různé domény tak, jako žádná jiná společnost,“ říká Hartung. Od dubna letošního roku se modely Mercedes-Benz s hlasovým asistentem MBUX staly také řídicími centry pro aplikace chytré domácnosti od společnosti Bosch. Z vozidla můžete hlasovým příkazem doma pohodlně zhasnout světla, vytáhnout žaluzie nebo ovládat topení. To vše je důkazem toho, že technika Bosch umožňuje udržitelnou, bezpečnou a inspirativní mobilitu budoucnosti.

Kontakt pro novináře:

Thorsten Schönfeld,
Telefon: +49 711 811-43378
Twitter: @BoschPresse

Mobility je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2022 vygenerovala 60 % provozního obratu ve výši 52,6 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 421 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Obrat firmy za rok 2022 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 88,2 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 470 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group se svými více než 400 pobočkami po celém světě je od roku 2020 uhlíkově neutrální (Scope 1 a 2). V rámci toho byly v roce 2022 kompenzovány zbytkové emise ve výši 0,7 milionu tun CO₂ pomocí uhlíkových kreditů. Scope 1, 2, 3 je vykazováno podle GHG protokolu. Bosch zaměstnává 85 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 136 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?