Suche

Tisková informace #Propojená mobilita
Sdílet tiskovou informaci

IAA Mobility: Řešení šetrná ke klimatu pro všechny typy mobility – Bosch dosáhne v elektromobilitě obratu více než jedné miliardy eur

Obchod s asistenčními systémy řidiče roste o 40 procent

  • Předseda představenstva společnosti Bosch Volkmar Denner: „Elektromobilita se pro nás stává klíčovou oblastí podnikání a bezemisní mobilita oblastí růstu.“
  • Vedoucí obchodní oblasti Bosch Mobility Solutions Stefan Hartung: „Očekává se, že v roce 2035 budou elektromobily tvořit cca 60 procent všech celosvětově nově zaregistrovaných vozidel.“
  • Rozvoj podnikání: obrat obchodní oblasti Mobility Solutions poroste o deset procent
  • Nové slibné obory: Společnost Bosch je lídrem na trhu asistenčních systémů pro řidiče a i v elektromobilitě roste rychleji než trh.
  • Novinka: Bosch na IAA představuje první nabíjecí kabel pro elektromobily bez řídicího boxu.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Mnichov, Německo – Žádná jiná společnost nenabízí v oblasti elektromobility tolik možností jako Bosch: od elektrokol po stavební stroje, od čipů z karbidu křemíku po před-integrovaný modul e-nápravy. A vyplácí se to: Společnost Bosch roste v oblasti elektromobility dvakrát rychleji než trh a v letošním roce dosáhne obratu více než jedné miliardy eur. A obchod roste stále rychleji: Do roku 2025 se očekává zpětinásobení obratu. „Elektromobilita se pro nás stává klíčovou oblastí podnikání a bezemisní mobilita oblastí růstu. Proměňujeme výzvy v příležitosti – to je naše cesta,“ řekl Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch, na veletrhu IAA Mobility 2021 v Mnichově. Další z oblastí růstu je automatizovaná jízda. Základem všech jejích úrovní je asistenční systém řidiče. Bosch zde roste o 40 procent rychleji než trh a je lídrem. Dobrá pozice v oblasti elektromobility a automatizované jízdy pomáhá společnosti Bosch úspěšně obstát v tržním prostředí poznamenaném koronavirovou krizí, nedostatkem polovodičů a zrychlenou transformací mobility: Obrat obchodní oblasti Mobility Solutions se v letošním roce zvýší o deset procent. „Bosch je technologický lídr, a proto je v podnikání úspěšný,“ říká Denner.

Elektromobilita se pro nás stává klíčovou oblastí podnikání a bezemisní mobilita oblastí růstu. Proměňujeme výzvy v příležitosti – to je naše cesta.

Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch

Elektrická jízda – špičkové technologie Bosch umožňují průlom

Elektromobilita bude další kapitolou úspěšného příběhu společnosti Bosch – díky včasným investicím v dosavadní celkové výši pěti miliard eur a díky nejúčinnějším řešením elektrického pohonu na trhu. Jen v letošním roce investuje společnost dalších 700 milionů eur. Bosch se považuje za pokrokovou společnost, která utváří budoucnost. „Připravujeme se na celosvětový nárůst poptávky po elektromobilech. Očekává se, že v roce 2035 budou elektromobily tvořit cca 60 procent všech celosvětově nově zaregistrovaných vozidel,“ říká Dr. Stefan Hartung, člen představenstva společnosti Bosch a vedoucí obchodní oblasti Mobility Solutions. Již deset let Bosch v oblasti elektrokol dokazuje, že inovativní síla může vytvářet nové trhy. Společnost se snaží utvářet mobilitu budoucnosti v co nejširším rozsahu: „Musí být šetrná ke klimatu, ale také cenově dostupná a atraktivní, a to i s ohledem na ambiciózní cíle EU,“ dodává Denner. „Jedině tak bude možné zajistit mobilitu lidí a zboží i v budoucnu.“ Za tímto účelem společnost Bosch i nadále uplatňuje technologicky otevřený přístup a po celém světě nabízí řešení šetrná ke klimatu pro všechny typy mobility, v souladu s příslušných národními politickými požadavky. Bosch například investuje nejen do bateriového pohonu, ale také do pohonných systémů s palivovými články a realizuje projekty pro zákazníky v Číně, v USA i Evropě. První nákladní vozidla s technologií Bosch již jezdí po čínských silnicích.

Technologie od společnosti Bosch usnadňují lidem každodenní život. Nabíjení hraje při jízdě na elektřinu rozhodující roli. Společnost Bosch v Mnichově představila nový flexibilní nabíjecí kabel pro elektromobily s integrovanou řídicí a bezpečnostní technikou a také adaptéry Typ 2 a zástrčky pro domácnost. Dokonce i při nabíjení ze zásuvky 230V se obejde bez obvyklého řídicího boxu na kabelu, a váží tak méně než tři kilogramy – o dobrých 40 % méně než běžné nabíjecí kabely s řídicím boxem. A aby řidiči nemuseli na cestách hledat možnosti nabíjení, nabízí internetová nabíjecí služba Bosch přístup k více než 200 000 nabíjecích míst v Evropě – včetně nekomplikovaného vyúčtování.

Automatizovaná jízda – Bosch nabízí vše z jednoho zdroje

spolupracuje s Mercedes-Benz a dalšími partnery na nasazení této funkce ve vícepodlažním parkovišti P6 na letišti ve Stuttgartu. Nový Mercedes-Benz třídy S je prvním sériovým vozidlem na světě, které je vybaveno potřebnou technologií. Aby mohla být vozidla bez řidiče navigována pomocí příkazu z chytrého telefonu na vyhrazené parkovací místo, vybavuje Bosch parkovací garáž technologiemi, jako jsou videokamery s pevnou instalací. Bosch vybavuje parkoviště mimo jiné pevnými videokamerami, aby vozidla mohla jezdit na vyhrazená parkovací místa bez řidiče pomocí příkazu smartphonu. Do roku 2025 má následovat dalších 1 000 parkovacích domů. Přes veškerý nárůst komfortu vidí Bosch v automatizaci řízení především vývoj, který může přinést větší bezpečnost silničního provozu. Jako průkopník uvedl Bosch na trh systémy od elektronického zvládání smyku až po automatické nouzové brzdění a i nadále sleduje cíl jízdy bez nehod. Společnost zároveň poskytuje inovativního software jako základ pro inteligenci, kterou vozidla musí mít. „I v budoucnosti mobility, ve které bude dominovat software, budeme těžit z hlubokých systémových znalostí: Bosch ovládá jak elektroniku na palubě vozu, tak Internet věcí, pomocí kterého je vozidlo připojeno k síti,“ říká Denner.

Propojená jízda – Bosch přemýšlí nad rámec vozu

Jak Bosch předpověděl již před deseti lety, vozidla se stále více mění v internetové uzle. V budoucnu bude software stejně důležitý jako výkon nebo účinnost pohonu. Bosch tuto změnu aktivně formuje. Společnost k tomu má dobrou pozici: Téměř každý druhý pracovník v oblasti výzkumu a vývoje v odvětví mobilních řešení je softwarový vývojář. Dokonce i jízdní kolo se stává součástí internetu, jak dokazuje nová aplikace Bosch e-bike Flow. Umožňuje například v jednotlivých komponentech aktualizovat software. Integrace softwaru je navíc stále důležitější: I zde má Bosch know-how. Příklad počítače infotainmentu: Do roku 2025 se jejich výpočetní výkon a složitost softwaru zdvojnásobí. Bosch zajišťuje bezpečnou interakci různých softwarových modulů. Pokud jde o konektivitu, společnost navíc myslí mnohem dál, nejen na vozidla. „Bosch není jen synonymem pro auta, ale je přítomen také v továrnách a domácnostech. Můžeme tedy vzájemně propojovat různé domény tak, jako žádná jiná společnost,“ říká Hartung. Od dubna letošního roku se modely Mercedes-Benz s hlasovým asistentem MBUX staly také řídicími centry pro aplikace chytré domácnosti od společnosti Bosch. Z vozidla můžete hlasovým příkazem doma pohodlně zhasnout světla, vytáhnout žaluzie nebo ovládat topení. To vše je důkazem toho, že technika Bosch umožňuje udržitelnou, bezpečnou a inspirativní mobilitu budoucnosti.

Kontakt pro novináře:

Thorsten Schönfeld,
Telefon: +49 711 811-43378
Twitter: @BoschPresse

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2021 dosáhl její obrat podle předběžných výsledků hodnoty 45,4 miliardy eur, což odpovídá podílu téměř 58 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává cca 401 300 zaměstnanců (k 31.12.2021). Tržby firmy za rok 2021 dosáhly podle předběžných údajů hodnoty více než 78,8 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Díky své kompetenci v oblasti senzoriky, softwaru a služeb a také vlastního IoT cloudu je firma schopna nabídnout svým zákazníkům propojená řešení nad rámec domény od jednoho dodavatele. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Ty buď disponují umělou inteligencí (AI) nebo jsou vyvíjeny nebo vyráběny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Skupina Bosch zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních společností v cca 60 zemích. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 400 závody je celosvětově od jara 2020 CO2 neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 76 300 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 128 lokalitách po celém světě a zhruba 38 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?