Suche

Tisková informace #Elektrifikovaná mobilita
Sdílet tiskovou informaci

Bosch se zbavuje „nabíjecí cihly“

První nabíjecí kabel na světě pro elektromobily s integrovanou technologií pro flexibilní nabíjení bez řídicího boxu

  • Lehkost: Kabel Bosch nevyžaduje řídicí box na kabelu a váží méně než tři kilogramy, což je o 40 % méně než běžné nabíjecí kabely.
  • Inteligence: Integrovaná řídicí a bezpečnostní technologie umožňuje spolehlivé monitorování nabíjecího výkonu a teploty.
  • Flexibilita: Ať už doma nebo na cestách, díky adaptérům Typ 2 a domácí zástrčce už není potřeba druhý nabíjecí kabel.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart/Mnichov, Německo – Nabíjení elektromobilů nebylo nikdy tak snadné: Nový flexibilní nabíjecí kabel Bosch s integrovanou řídicí a bezpečnostní technologií se obejde bez obvyklé „nabíjecí cihly“ – jak se hovorově říká objemné řídicí jednotce na kabelu – i při nabíjení ze zásuvky 230V. Výsledkem je, že flexibilní inteligentní nabíjecí kabel, který oslaví světovou premiéru na IAA Mobility 2021, váží méně než tři kilogramy, a tedy v průměru o dobrých 40 procent méně než konvenční nabíjecí kabely s řídicími boxy. Špičkový kabel šetří nejen hmotnost, ale také místo v zavazadlovém prostoru. Díky adaptérům Typ 2 a domácí zástrčky již není potřeba druhý kabel, abyste mohli flexibilně čerpat energii doma nebo z nabíjecí stanice na cestách. Nabíjení elektromobilů nikdy nebylo tak snadné. „Díky univerzálnímu nabíjecímu kabelu od společnosti Bosch je elektromobilita pro zákazníky ještě přívětivější,“ říká Dr. Uwe Gackstatter, vedoucí divize Bosch Powertrain Solutions. „Naším cílem je, aby se nový kabel stal standardní výbavou elektromobilů.“ Bosch očekává, že jej bude prodávat výrobcům vozidel i koncovým zákazníkům od poloviny roku 2022.

Díky univerzálnímu nabíjecímu kabelu od společnosti Bosch je elektromobilita pro zákazníky ještě přívětivější.

Dr. Uwe Gackstatter, vedoucí divize Bosch Powertrain Solutions

Kabel pro všechny případy: Nabíjení doma i na cestách s výkonem až 22 kW

Třífázový kabel umožňuje tzv. režim 2 a režim 3 nabíjení střídavým proudem až 22 kW. S flexibilním chytrým nabíjecím kabelem můžete nabíjet i doma bez wallboxu. To odpovídá požadavkům zákazníků: 84 % řidičů elektromobilů v Evropě nabíjí svůj vůz večer nebo přes noc doma (zdroj: newmotion EV Driver Survey 2020). Technologie integrovaná v každé ze zástrček zajišťuje spolehlivý a bezpečný proces nabíjení. Komponenty pro řízení a kontrolu nabíjecího výkonu jsou umístěny ve vozidle v konektoru Typ 2. Na druhém konci domácí zástrčky s adaptérem je umístěna regulace teploty a proudový chránič. Díky tomu nedochází k přetížení nebo přehřátí ani při běžném nabíjení z domácí zásuvky s nabíjecím výkonem až 2,3 kW. V případě potřeby se bezpečnostní technika vypne před dosažením kritické hodnoty.

Miniaturizační know-how: Bosch techniku třikrát zmenšil

Aby bylo možné řídicí a bezpečnostní techniku do kompaktních kabelových konektorů vůbec integrovat, vývojáři společnosti Bosch ve srovnání s předchozími aplikacemi výrazně zmenšili velikost elektroniky v řídcích boxech. Zde přichází ke slovu miniaturizační know-how společnosti Bosch, které se v rámci společnosti neustále rozšiřuje. „Flexibilní chytrý nabíjecí kabel (Flexible Smart Charging Cable) je skvělým příkladem toho, jak Bosch usnadňuje každodenní život pomocí inovativních špičkových technologií a zároveň přispívá k širšímu přijetí elektromobility,“ říká Gackstatter. Dalším plus je krátká doba vývoje. Vývojovému týmu se podařilo uvést nový nabíjecí kabel na trh během pouhých 18 měsíců.

Vedoucí postavení v oblasti inovací: Bosch rozšiřuje portfolio v oblasti elektromobility

Bosch rozšiřuje své portfolio v oblasti elektromobility pomocí flexibilního inteligentního nabíjecího kabelu. Společnost k tomu přistupuje komplexně. Jako lídr v oblasti inovací v oblasti elektrických pohonů od elektrokol po automobily a stavební stroje je Bosch diverzifikovanější než kterákoli jiná společnost. Nabídka zahrnuje řešení pro bateriové elektrické pohony i pohony na palivové články. Součástí portfolia jsou také nabíjecí služby nebo služba Battery-in-the-Cloud pro správu baterií, která zlepšuje jejich výkon a životnost. Kromě toho Bosch vstoupil do sektoru vybavení továren pro výrobu baterií.

Kontakt pro novináře:

Thorsten Schönfeld,
Telefon: +49 711 811-43378
Twitter: @BoschPresse

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2021 vygenerovala téměř 58 % provozního obratu ve výši 45,3 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common-rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává cca 402 600 zaměstnanců (k 31.12.2021). Ve fiskálním roce 2021 dosáhla obratu ve výši 78,7 miliard euro. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídl propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Ty buď disponují umělou inteligencí (AI) nebo jsou vyvíjeny nebo vyráběny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Skupina Bosch zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních společností v cca 60 zemích. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 400 závody je celosvětově od jara 2020 CO2neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 76 100 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 128 lokalitách po celém světě a zhruba 38 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?