Suche

Tisková informace #Propojená mobilita

Bosch na IAA Mobility: Bezpečná, bezemisní a inspirativní mobilita dneška i zítřka

Bosch zve k zážitkům a spolupráci

  • Baterie a palivový článek: Elektrické pohony zvyšují udržitelnost mobility.
  • Řidič a vozidlo: Asistovaná a automatizovaná jízda zvyšuje bezpečnost a komfort silničního provozu.
  • Na cestách i doma: Díky propojení do sítě se dopravní prostředky stávají součástí internetu a zvyšují bezpečnost a pohodlí.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Mnichov, Německo – Automobily, elektrokola, motocykly, skútry, závodní elektromobily: Bosch do oblasti mobility zapojuje všechny druhy dopravy – a dokonce činí i ze smartphonů a vašich domovů jejich součást. Na veletrhu IAA Mobility 2021 v Mnichově představí dodavatel technologií a služeb svá řešení pro personalizovanou, automatizovanou, propojenou a elektrifikovanou mobilitu. Společnost Bosch najdete ve výstavní hale B3, stánek C30, a také v Bike hale, ve veletržním parkovacím domě Západ, v centru města na Königsplatz a Odeonsplatz.

Veletrh a centrum města – vstupte, nasedněte, vyzkoušejte

Předváděcí vůz Bosch: V budoucnu se budou vozidla stále častěji pohybovat na elektrický pohon, budou propojena s ostatními účastníky silničního provozu a svým okolím, stále častěji budou sama přebírat řízení a nabízet svým cestujícím individuálně přizpůsobené služby. Technologie Bosch pro automatizaci, elektrifikaci, personalizaci a konektivitu tuto budoucnost mobility umožňují. Společnost má potřebné znalosti systému a komplexní kompetence v oblasti softwaru a hardwaru. Bosch například vyvíjí centrální počítače proarchitekturu elektroniky budoucnosti. Společnost používá tzv. Vehicle Computer pro asistovanou a automatizovanou jízdu, pohyb vozidla i pro funkce kokpitu a elektroniku karoserie. (Veletrh: Hala B3, stánek C30)

Parkování bez řidiče: Bosch a devět partnerů projektu živě představí budoucnost parkování. Tzv. Automated Valet Parking, které společně vyvinuly společnosti Bosch a Mercedes-Benz, umožňuje vozům na povel chytrého telefonu dojet na přidělené parkovací místo bez řidiče, aniž by řidič musel manévr sledovat. K tomu přispívají inteligentní infrastruktura parkovišť a technologie vozidel. Senzory na parkovišti sledují jízdní koridor a jeho okolí a řídí vozidlo. Technika ve voze bezpečně převádí povely z infrastruktury na jízdní manévry. Společný projekt VDA ukazuje, jak budou vozidla různých výrobců v budoucnu schopna komunikovat s technologiemi infrastruktury od různých dodavatelů. Za tímto účelem pracují partneři projektu také na mezinárodní normě (ISO 23374). (Živé ukázky několikrát denně na vícepodlažním veletržním parkovišti Západ.)

Šlapání s podporou: V Evropě je eBike nejprodávanějším elektrickým vozidlem. Každý, kdo jezdí na dvoukolovém vozidle s elektrickým pohonem, dělá něco pro zdraví, životní prostředí a také se baví. Propojené produkty a služby zlepšují zážitek z jízdy a propojují eBikery s digitálním světem. Bosch představuje nová propojená řešení Connected Biking a umožňuje návštěvníkům zažít radost z jízdy. (Veletrh: Hala B3, stánek C30; Bike hala B5, Blue Lane Micro: Brienner Straße; Open Space: Königsplatz a Odeonsplatz)

Bosch elektrifikuje mobilitu a podporuje ochranu klimatu

Společnost Bosch chce rozhodujícím způsobem přispět ke klimaticky neutrální mobilitě. Společnost si dala za cíl přizpůsobit všechny třídy vozidel budoucím emisním požadavkům. Jako lídr v oblasti inovací má Bosch v oblasti elektrického pohonu širší pozici než kterákoli jiná společnost – od eBiků přes osobní automobily až po těžká užitková vozidla.

Dvoukolová a čtyřkolová vozidla s bateriovým pohonem: Portfolio společnosti Bosch zahrnuje všechny komponenty pro elektrifikaci osobních automobilů. Od hnacího ústrojí přes řízení až po brzdy. Například eAchse kombinuje výkonovou elektroniku, elektromotor a převodovku do jednoho celku. Kromě toho Bosch podporuje výrobce automobilů předem integrovanými systémovými řešeními pro platformy vozidel, aby mohli uvádět elektromobily na trh rychleji než dosud. Jádrem je optimalizovaná interakce řízení, brzdění a ovládání vozidla v takzvaném Advanced Driving Module, který je instalován společně s partnery tak, aby tvořil kompletní nápravový modul pro přední a zadní nápravu. Společnost Bosch zvyšuje dojezd elektrických a hybridních vozidel nejen díky účinným pohonům, ale také díky tepelnému managementu. Cílené řízení průtoku tepla a chladu zlepšuje účinnost baterie a provozuje všechny komponenty v optimálním teplotním rozsahu. Bosch nabízí také pohony a řídicí jednotky pro dvoukolová elektrická vozidla . Obě součásti spojené do kompaktního systému zajišťují přesné řízení motoru, spolehlivé jízdní vlastnosti a optimální průběh točivého momentu.

Systém palivových článků: Mobilní palivový článek umožňuje dlouhý dojezd s krátkou dobou doplňování paliva. Své přednosti ukazuje zejména v dálkové dopravě a u užitkových vozidel. Se zeleným vodíkem umožňuje palivový článek provoz vozidel bez emisí CO2. Společnost Bosch vyvíjí všechny důležité systémové komponenty až do připravení k sériové výrobě – až pokompletní systém. Na svazku který přeměňuje vodík a atmosférický kyslík na elektrickou energii, pracuje společnost společně se švédskou specializovanou firmou Powercell. Sériová výroba má začít v roce 2022. Uvedení kompletního systému palivových článků Fuel Cell Power Module od společnosti Bosch na trh je plánováno v roce 2023.

Služby pro elektromobilitu: Díky Battery in the Cloud umožní Bosch delší životnost baterií v elektrických automobilech. Inteligentní softwarové funkce v cloudu průběžně analyzují stav baterie a přijímají opatření proti stárnutí článků. „Usage Certificate“ rovněž dokumentuje aktuální stav baterie způsobem, který je chráněn proti manipulaci, a to po celou dobu její životnosti. To zvyšuje transparentnost zbytkové hodnoty baterie při dalším prodeji. S nabíjecími službami, jako jsou Convenience Charging Bosch zajišťuje, aby řidiči elektromobilů mohli snadno najít veřejně přístupné dobíjecí stanice a zaplatit u nich. Integrované řešení pro nabíjení a navigaci navíc umožňuje přesnou předpověď dojezdu a plánování trasy podél nabíjecích zastávek – včetně osobních preferencí, například nabíjecích stanic u restaurací.

Elektromobilita v nejvyšší rychlosti: V každodenním životě a na závodní dráze – Bosch si klade za cíl být předním poskytovatelem pohonných řešení v oblasti elektromobility pro sériová vozidla i v elektrifikovaném motoristickém sportu. Společnost uzavřela dlouhodobé technologické a vývojové partnerství s týmem DRAGON / PENSKE AUTOSPORT Formula E. Ti, kteří chtějí virtuálně projet kurzy závodní série a soutěžit s ostatními o nejlepší čas, to mohou udělat ve dvou simulátorech. (Open Space: Königsplatz)

Nabíjení doma: Inteligentní energetický manažer od společnosti Bosch umožňuje snížit emise CO2 a ušetřit náklady na energii v domácnosti. Jako rozhraní mezi tepelným čerpadlem Bosch a fotovoltaickým systémem optimalizuje využití vlastní solární energie a inteligentně ji distribuuje po celém domě. Kromě vytápění a ohřevu vody mohou být v budoucnu do systému řízení spotřeby energie Bosch integrovány také elektromobily. Ty pak lze nabíjet pomocí kompatibilních wallboxů tak, aby se využilo co nejvíce vlastní vyrobené elektřiny.

Bosch zvyšuje bezpečnost řidiče a provozu na silnici

Méně stresu, lepší plynulost provozu, více bezpečnosti – vozidla, která stále častěji přebírají úkoly řízení, jsou zásadní součástí mobility budoucnosti. Automatizované vozidlo musí mít všechny schopnosti, které člověk potřebuje k řízení auta: Vnímat okolí, rozhodovat se, zrychlovat, brzdit a řídit. Společnost Bosch postupně připravuje technickou cestu k automatizovanému řízení a díky asistenčním systémům řidiče položila základy pro všechny úrovně automatizace již v počátcích.

Vnímání okolí ve všech dopravních situacích: Technologie senzorů tvoří základ pro asistovanou a stále více automatizovanou jízdu. Vozidlo musí spolehlivě detekovat předměty, osoby a jiné dopravní prostředky, aby bylo možné bezpečně cestovat. Multifunkční kamera Bosch kombinuje klasické algoritmy zpracování obrazu s metodami umělé inteligence. Díky umělé inteligenci kamera rozumí tomu, co vidí, a interpretuje to. To umožňuje spolehlivé rozpoznávání objektů a dobré porozumění scéně. Kromě kamery, radaru a ultrazvuku vyvíjí Bosch také lidar s dlouhým dosahem, který se opírá o různé principy senzorů. Čím složitější je řidičský úkol, tím důležitější je jejich souhra.

Lokalizace pro přesné určení polohy: Automatizovaná vozidla musí vždy přesně vědět, kde se nacházejí. Bosch nabízí komplexní balíček hardwaru, softwaru a služeb pro vysoce přesnou vlastní lokalizaci. Senzor pohybu a polohy vozidla (VMPS) (Vehicle Motion and Position Sensor) využívá k určení přesné polohy signály satelitní navigace. Doplňuje je údaji z korekční služby a informacemi ze snímačů úhlu natočení volantu a otáček kol. Cloudová mapová služba Bosch road signature využívá data z radarových a video senzorů a údaje o pohybu vozidel k vytváření dalších vrstev map s vysokým rozlišením. V současné době sbírají informace pro tento účel vozy Volkswagen Golf 8 v Evropě.

Redundantní brzdové a řídicí systémy pro bezpečné a energeticky úsporné jízdní manévry: Dva jsou lepší než jeden – to platí zejména pro funkce související s bezpečností v automatizovaném řízení. Například elektrické řízení Bosch nabízí dodatečnou bezpečnost díky vícenásobnému redundantnímu systému. V případě poruchy tak stále zůstává zajištěno minimálně 50 % asistence elektrického posilovače řízení. Bosch také navrhuje své brzdové systémy s redundancí: V případě poruchy elektromechanického posilovače brzd iBooster nebo elektronického stabilizačního programu ESP může vozidlo zabrzdit jiná součást. Integrovaný brzdový systém Power Brake, který kombinuje funkci posilovače brzd a ESP, je podpořen druhou brzdovou jednotkou. To je nezbytné zejména pro automatizované řízení. Kromě toho regenerativní brzdové systémy Bosch pomáhají šetřit CO2: Umožňují řidiči nepozorovaně, a tedy velmi pohodlně přepínat mezi generátorovým a třecím brzděním, takže brzdná energie může být při každém brzdění přeměněna zpět na energii elektrickou a vrácena zpět do akumulátoru.

Služby pro automatizovanou jízdu: Prediktivní služby společnosti Bosch pro sledování stavu vozovky informují o potenciálních nebezpečích dlouho předtím, než dojde ke kritické situaci. V reálném čase poskytují informace o okolních podmínkách a rizicích, jako je aquaplaning, náledí nebo sníh. Automatizovaná vozidla tak mohou správně předvídat stav vozovky, přizpůsobit jízdu podmínkám, zvolit jinou trasu nebo dokonce požádat řidiče, aby převzal řízení.

Bosch propojuje vozidla mezi sebou navzájem a s jejich okolím

Vozidla, která se navzájem varují před nebezpečím, dohlížejí na své cestující nebo komunikují s inteligentní domácností – systémy, komponenty a služby společnosti Bosch uvnitř i vně vozidla, díky nimž je mobilita efektivnější, bezpečnější a pohodlnější. Bezproblémové propojení uživatelů, dopravních prostředků a okolí přináší také větší potěšení z jízdy a umožňuje mobilitu podle individuálních potřeb.

Smart Car se potkává se Smart Home: Díky společnosti Bosch se automobil stává řídicím centrem chytré domácnosti: Aplikace Bosch Smart Home lze ovládat z vozidla prostřednictvím informačního a zábavního systému MBUX od společnosti Mercedes-Benz pomocí hlasových příkazů. Kromě rolet a termostatů topení lze ovládat také vypínače světel a zásuvkové adaptéry. Dále lze kontrolovat stav detektorů pohybu a dveřních a okenních kontaktů. Hlasové ovládání zabraňuje odvádění pozornosti od provozu.

Strážní andělé pro všechny oblasti života: Společnost Bosch vyvinula v rámci systému Help Connect mimo jiné síťový systém tísňového volání pro motocykly. Za tímto účelem jsou snímače zrychlení systému kontroly stability motocyklu MSC rozšířeny o inteligentní algoritmus pro detekci nehody. Prostřednictvím aplikace pro chytré telefony jsou například informace o místě nehody a řidiči předávány záchranným složkám prostřednictvím servisního střediska. Pokud není na motocyklu trvale nainstalován systém detekce nehody, lze ke spuštění záchranného řetězce použít údaje ze snímače chytrého telefonu. Systém Help Connect od společnosti Bosch vám pomůže i doma, při sportu nebo na kole.

Monitorování interiéru pro lepší ochranu cestujících: Společnost Bosch vyvinula systém s kamerami a umělou inteligencí, který může zvýšit bezpečnost cestujících ve vozidle. Systém rozpozná, že je řidič unavený nebo rozptýlený, nebo že cestující sedí v nebezpečné poloze. Upozorní řidiče, pokud nedává pozor, doporučí mu přestávky, pokud je unavený, nebo sníží rychlost vozidla – v závislosti na přání výrobce vozidla nebo zákonných požadavcích. Kromě toho systém zvyšuje komfort, například prostřednictvím automatického individuálního nastavení sedadla, zrcátek a výšky volantu a ovládání informačního a zábavního systému gesty.

Varování před řidiči jedoucími v protisměru: Pomocí cloudového varování před vozidlem v protisměru Bosch před takový vozidlem varuje všechny ohrožené účastníky silničního provozu během několika sekund před hrozícím nebezpečím – a mnohem rychleji než dopravní hlášení. Od jara 2021 se ŠKODA AUTO jako první automobilka na světě spoléhá na digitálního anděla strážného Bosch. Řidiči obdrží varování zachraňující život přímo na displej v kokpitu vozidla. Služba je k dispozici také jako aplikace pro chytré telefony a již ji využívá 2,5 milionu aktivních uživatelů ve 20 zemích Evropy.

Smartphone jako klíč od auta: V systému Perfectly Keyless rozpoznají senzory ve vozidle chytrý telefon majitele stejně bezpečně jako otisk prstu a otevřou vozidlo pouze na jeho žádost. To znamená, že mobilní telefon nahrazuje klasický klíč od auta. Díky ultraširokopásmové technologii nabízí systém i další praktické výhody v každodenním životě: Díky tomu lze s vozem ještě snadněji manévrovat do úzkých parkovacích míst pomocí dálkového ovládání nebo dálkově otevřít zavazadlový prostor, aby do něj mohly doručovatelské služby doručovat zásilky. Pokud je vozidlo zaparkováno na velkém a nepřehledném parkovacím místě, systém Perfectly Keyless pomáhá najít cestu k vozidlu a osvětlit ji světlomety. To zvyšuje bezpečnost ve tmě.

ZAŽIJTE BOSCH na veletrhu IAA Mobility 2021 v Mnichově: Přehodnotit mobilitu a učinit ji co nejbezpečnější, bezemisní a inspirativní – to je cílem společnosti Bosch. Technicky chce servisní a technologická společnost těchto cílů dosáhnout prostřednictvím personalizace, automatizace, propojení a elektrifikace. Na letošním veletrhu IAA Mobility představuje společnost Bosch celou řadu řešení mobility na cestě ke klimaticky neutrální budoucnosti – ať už na dvou nebo čtyřech kolech. Kromě summitu na mnichovském výstavišti je Bosch přítomen také v centru města na Königsplatz a Odeonsplatz.

TISKOVÁ KONFERENCE SPOLEČNOSTI BOSCH: Pondělí 6. září 2021 od 10:45 do 11:00 místního času: s Dr. Volkmarem Dennerem, předsedou představenstva společnosti Robert Bosch GmbH a Dr. Stefanem Hartungem, předsedou divize Mobility Solutions, na veletrhu Bosch Summit na stánku C30 v hale B3 a také prostřednictvím živého přenosu na Bosch Media Service.

Sledujte hlavní události na Bosch IAA 2021 na www.bosch-iaa.de a na Twitteru: #BoschIAA

Kontakt pro novináře:
Tematická oblast Propojená mobilita: Annett Fischer: +49 711 811-6286
Tematická oblast Elektromobilita: Thorsten Schönfeld: +49 711 811-43378
Tematická oblast Automatizovaná mobilita: Caroline Schulke, +49 711 811-7088
Tematická oblast Smart Home: Dörthe Warnk, +49 711 811-55508
Twitter: @BoschPresse

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2020 dosáhl její obrat podle předběžných výsledků hodnoty 42,3 miliardy eur, což odpovídá podílu 59 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 395 000 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl hodnoty 71,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 129 lokalitách po celém světě a zhruba 34 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?