Suche

Společnost Bosch dodává komponenty palivových článků společnosti cellcentric

  • Dlouhodobá smlouva o dodávkách elektrických vzduchových kompresorů s integrovanou výkonovou elektronikou se společností cellcentric, společným podnikem 50:50 Daimler Truck AG a Volvo Group AB.
  • Použití v systémech palivových článků pro těžká užitková vozidla a další silniční i off-highway aplikace.
  • Sériová výroba plánovaná od poloviny tohoto desetiletí.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Německo – Palivové články se dostávají na silnice po celém světě. Dalším milníkem pro společnost Bosch je významná zakázka na elektrický vzduchový kompresor s integrovanou výkonovou elektronikou. Ten reguluje přívod kyslíku do systému palivového článku. Společnost Bosch podepsala se společností cellcentric dlouhodobou smlouvu o dodávkách této high-tech komponenty. Jako společný podnik Daimler Truck AG a Volvo Group AB v poměru 50:50 je společnost cellcentric odpovědná za všechny činnosti v celém hodnotovém řetězci. Stejně jako společnost Bosch se chce společný podnik stát předním světovým výrobcem systémů palivových článků a přispět tak do roku 2050 ke klimaticky neutrální a udržitelné dopravě. Vzduchový kompresor se stává součástí systému palivových článků. V budoucnu se bude používat v těžkých užitkových vozidlech a stacionárních aplikacích. Sériová výroba se plánuje od poloviny desetiletí.

Společnost Bosch věnuje vývoji enormní úsilí. Na industrializaci elektrického vzduchového kompresoru tak pracuje 15 týmů napříč divizemi.

Dr. Uwe Gackstatter, předseda divize Bosch Powertrain Solutions

Díky palivovým článkům budou užitková vozidla klimaticky neutrální

V palivových článcích reaguje vodík se vzdušným kyslíkem. Vyrábí tak elektrickou energii, vodu a teplo. Pokud se používá ekologický, tj. regenerativně vyráběný vodík, jsou vozidla s pohonem na palivové články na silnicích klimaticky neutrální. Elektrický vzduchový kompresor dodává potřebné množství filtrovaného vzduchu. Je jednou ze základních součástí systému palivových článků. „Společnost Bosch věnuje vývoji enormní úsilí. Na industrializaci elektrického vzduchového kompresoru tak pracuje 15 týmů napříč divizemi,“ říká Dr. Uwe Gackstatter, předseda divize Bosch Powertrain Solutions. Společnost Bosch nabízí vzduchový kompresor ve dvou výkonových třídách s 20 a 30 kilowatty. Třída 30 kilowattů je určena pro napětí od 450 do 850 V, třída 20 kilowattů volitelně pro napětí od 250 do 450 V nebo od 450 do 850 V. Oběžné kolo kompresoru dosahuje rychlosti více než 100 000 otáček za minutu. „Kombinace vysokorychlostního elektromotoru s integrovanou výkonovou elektronikou umožňuje jednoduchou integraci systému při konkurenceschopných výrobních nákladech,“ zdůrazňuje Gackstatter. Díky polovodičům z karbidu křemíku, které se používají ve výkonové elektronice Bosch, je energetický svazek mimořádně účinný. Vlastnosti, kterých si cellcentric cení.

High-tech produkt zajišťuje pracovní místa

Největší technickou výzvou v případě vzduchového kompresoru je převedení vysokorychlostních E-strojů se vzduchovým uložením v kombinaci s výkonovou elektronikou z kusové do velkosériové výroby. Celkově lze technickou náročnost srovnat se systémem vstřikování nafty pro užitková vozidla, což má pozitivní vliv na zaměstnanost. „Pomocí této slibné komponenty zajišťujeme pracovní místa v našem závodě v Homburgu,“ říká Gackstatter.

Společnost Bosch pracuje na mobilních a stacionárních palivových článcích

Společnost Bosch je přesvědčena o tom, že vodík bude nositelem energie, a proto vynakládá značné investice. V letech 2021 až 2024 společnost investuje téměř 600 milionů eur do mobilních aplikací a dalších 400 milionů eur do stacionárních aplikací pro výrobu elektřiny a tepla. Portfolio pro vozidla sahá od jednotlivých senzorů přes základní komponenty, jako je elektrický vzduchový kompresor a stack, až po kompletní modul palivového článku.

Kontakt pro novináře:

Thorsten Schönfeld
Tel.: +49 711 811-43378
Twitter: @BoschPresse

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2020 dosáhl její obrat podle předběžných výsledků hodnoty 42,3 miliardy eur, což odpovídá podílu 59 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 395 000 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl hodnoty 71,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 129 lokalitách po celém světě a zhruba 34 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?