Suche

Tisková informace #Business/economy
Sdílet tiskovou informaci

Deset let Průmyslu 4.0: Bosch dosáhl obratu čtyři miliardy eur

Ekonomický úspěch s německým projektem budoucnosti

  • Od roku 2011 dosáhla společnost Bosch s Průmyslem 4.0 obratu více než čtyři miliardy eur – jen v roce 2020 to bude více než 700 milionů eur.
  • Závody Bosch po celém světě propojují více než 120 000 strojů a více než 250 000 koncových zařízení.
  • Bosch na veletrhu Hannover Messe představuje otevřenou řídicí techniku podporující 5G a energetický management na bázi umělé inteligence pro klimaticky neutrální výrobu.
  • Člen představenstva společnosti Bosch Rolf Najork: „Potenciál Průmyslu 4.0 jsme identifikovali včas a jsme jeho průkopníky. Nyní sklízíme ovoce.“
Pavel Roman

Pavel Roman

X

Stuttgart, Německo – Průmysl 4.0 dospívá. To, co v roce 2011 na Hannoverském veletrhu začalo jako „německý projekt budoucnosti“, se nyní rozšířilo do celého světa –také díky průkopnické práci společnosti Bosch. Cíl: Propojená výroba, která se sama optimalizuje a umožňuje ekonomicky individualizovat výrobky v malých sériích až do počtu jednoho kusu. Od roku 2012 Bosch systematicky vede továrny do nového průmyslového věku – své vlastní i svých zákazníků. Odhodlání se vyplácí: V uplynulých deseti letech společnost dosáhla s Průmyslem 4.0 obratu více než čtyři miliardy eur. Jen v roce 2020 vygenerovala společnost Bosch obrat více než 700 milionů eur díky propojeným řešením pro výrobu. „Potenciál Průmyslu 4.0 jsme identifikovali včas a jsme jeho průkopníky. Nyní sklízíme ovoce,“ říká člen představenstva společnosti Bosch Rolf Najork, který je zodpovědný za průmyslovou techniku. Použití Průmyslu 4.0 se vyplácí i ve vlastních závodech. Bosch ve své vlastní výrobní platformě spojuje inteligentní software pro řízení výroby, monitorování a plánování logistiky. S tou je propojena větší databáze, která zjednodušuje a zlepšuje například Analýzy umělé inteligence pro detekci chyb. Roll-out nové Bosch Manufacturing und Logistics Platform (výrobní a logistické platformy Bosch) začne na konci roku 2021. „Našim zhruba 240 závodům nabízíme standardizovaný ‚paket nástrojů Průmyslu 4.0‘, který lze rozšiřovat a používat individuálně,“ vysvětluje Najork. Tímto způsobem chce Bosch v příštích pěti letech ušetřit téměř miliardu eur. Pro srovnání, investice činí přibližně 400 milionů eur. Na digitálním veletrhu Hannover Messe (12. - 16. dubna 2021) bude Bosch prezentovat vývoj „10 let průmyslu 4.0“ a představí Továrnu budoucnosti: technicky flexibilní, inteligentně propojenou, ekologicky udržitelnou – a ekonomicky úspěšnou.

Plný potenciál Průmyslu 4.0 lze využít pouze ve spolupráci a globálně. Člověk a stroj musí „mluvit stejným jazykem“. To vyžaduje mezipodnikové a mezinárodní standardy.

člen představenstva společnosti Bosch Rolf Najork

Počátky: Bosch je průkopníkem Průmyslu 4.0

Ohlédnutí zpět: Veletrh v Hannoveru 2011. Vědci představují myšlenku, která se vymyká konvencím. Už to není člověk, kdo je veden strojem, impuls se obrací. Vize: Výrobky, které se vyrábějí, se samy aktivně zapojují, samy se pohybují výrobním procesem, komunikují s člověkem a strojem. Zrod Průmyslu 4.0. Bosch je jedním ze zakladatelů. V roce 2012 převzala společnost předsednictví nově zřízené pracovní skupiny Průmysl 4.0, která má dále rozvíjet německou vládní strategii v oblasti špičkových technologií. Společnost Bosch se stává předním uživatelem a poskytovatelem Průmyslu 4.0. Nejenže tuto moderní formu výroby testuje ve svých vlastních závodech, ale také přináší osvědčená řešení na trh. „Průkopnický duch“ je žádaný: Blaichach v Německu, Anderson v USA, Wuxi a Suzhou v Číně – závody Bosch získaly řadu ocenění za své inovativní koncepty a Světové ekonomické fórum je mimo jiné označilo za „majáky“. Zároveň dozrává vhled: „Plný potenciál Průmyslu 4.0 lze využít pouze ve spolupráci a globálně. Člověk a stroj musí „mluvit stejným jazykem.“ To vyžaduje mezipodnikové a mezinárodní standardy,“ říká Najork. Bosch společně s dalšími společnostmi vyvíjí OPC Unified Architecture (OPC UA), „strojový jazyk“ pro Průmysl 4.0, který standardizuje přístup k zařízením a systémům a umožňuje výměnu dat nezávisle na výrobci. Svou spolupráci prohlubují také organizace jako „Plattform Industrie 4.0“ a „Industrial Internet Consortium“, v nichž Bosch hraje aktivní roli lídra. Spolupráce se stává nedílnou součástí Průmyslu 4.0.

Status quo: Bosch přináší Průmysl 4.0 široké veřejnosti

A dnes? Zájem je stále velký, ale příliš málo podniků se orientuje na Průmysl 4.0 důsledně: „Pilotní projekty jsou dobrým způsobem, jak si věci vyzkoušet a dát o nich vědět.“ Nyní je čas na další krok: Musíme představit Průmysl 4.0 široké veřejnosti,“ říká Najork. Společnost Bosch školí své spolupracovníky pro Průmysl 4.0 ve vlastních akademiích a vzdělávacích kurzech a poskytuje tuto nabídku také zákazníkům. Najork je přesvědčen, že „Průmysl 4.0 není samoúčelný, ale udržuje konkurenceschopnost. V budoucnu to bez digitalizace již nepůjde.“ Projekty Bosch přináší měřitelnou přidanou hodnotu: Propojená řešení zvyšují produktivitu až o 25 procent. Dostupnost stroje ve špičce je možné zvýšit až o 15 procent a náklady na údržbu snížit až o 25 procent. „Chceme-li využít potenciál Průmyslu 4.0, musíme skoncovat s izolovanými řešeními. Technické systémy, které fungují pouze v rámci svých vlastních hranic, brzdí pokrok,“ vysvětluje Najork. V závodech Bosch je nyní 120 000 strojů a více než 250 000 koncových zařízení, jako jsou integrované kamery nebo roboty, propojeno do sítě. Jen 22 000 řídicích jednotek strojů je připojeno prostřednictvím softwaru Nexeed Průmyslu 4.0 od Bosch Connected Industry . Tato obchodní jednotka, založená v roce 2018, již vybavila softwarem více než polovinu závodů společnosti Bosch a více než 2 000 výrobních linek. Kromě toho se na Nexeed spoléhá přibližně 100 mezinárodních zákazníků – včetně společností BMW, Sick a Trumpf. Hardware a software se stále více sbližují. Společnost Bosch Rexroth představí na veletrhu Hannover Messe otevřenou řídicí techniku ctrlX Automation s podporou 5G, která je založena na technologii aplikací a webovém inženýrství a umožňuje tzv. Co-Creation. Princip: Uživatelé mohou využívat aplikace od společnosti Bosch Rexroth a poskytovatelů třetích stran nebo mohou sami vyvíjet aplikace a sdílet je s ostatními společnostmi v rámci jednoho ekosystému. „Tím, že je vývoj participativní,“ říká Najork, „vytváříme síťové efekty. Dáváme myšlenkám křídla.“

Perspektiva: Bosch kombinuje Průmysl 4.0 s dalšími technologiemi

Základ byl položen. „Zaměřujeme se na využití a kombinaci síly různých technologií. Ve společnosti Bosch se transformujeme na společnost AIoT. Spojujeme umělou inteligenci a internet věcí,“ vysvětluje Najork. Společnost Bosch na veletrhu Hannover Messe představuje Balancing Energy Network, systém energetického managementu založený na umělé inteligenci. Pomocí inteligentního softwaru lze řídit a optimalizovat toky energie v továrnách. Tento software, původně vyvinutý pro výrobu, má potenciál snížit ekologickou stopu všech druhů větších komplexů budov, jako jsou nemocnice, nákupní centra nebo sportovní arény. Technika a znalosti jsou základními kameny na cestě ke klimaticky neutrální výrobě. Na základě zkušeností z vlastní klimaticky neutrální pozice založila společnost Bosch novou obchodní jednotku, která bude výrobním podnikům radit, jak snížit emise CO2. Flexibilní robotika v kombinaci s učícím se zpracováním obrazu přispívá k výrobě účinně využívající zdroje: APAS inspector přebírá optickou kontrolu obrobků a kontroluje výrobky zcela automaticky. Flexibilitou a přesností ohromí také Smart Item Picking. Robotický systém přebírá různé produkty, které jsou dodávány transportními vozíky. Pomocí inteligentního rozpoznávání obrazu systém bez „fáze učen“ rozpozná různé komponenty a spolehlivě je roztřídí pro další zpracování nebo expedici.
Díky novým technologiím bude interakce mezi člověkem a strojem v budoucnu ještě bezpečnější a efektivnější: 5G slibuje spolehlivou bezdrátovou výměnu dat téměř v reálném čase. Bosch se ujímá průkopnické role a do konce roku 2020 zprovozní svou první kampusovou síť v hlavním závodě Průmyslu 4.0 ve Stuttgartu-Feuerbachu. Společnost v současné době testuje aplikace 5G ve zhruba 10 závodech po celém světě. Kromě toho společnost Bosch dělá Produkty podporující 5G. Progresivní přístupy a obchodní nápady, vývoj se zákazníky a partnery, to je to, na čem bude Bosch Rexroth v budoucnu pracovat v novém inovačním centru v Ulmu – rozšíření závodu je plánováno na léto 2021. Vývoj ukazuje: „Továrna se opět stává zdrojem inovací,“ říká Najork. Pro budoucnost jsou podle něj klíčové tři zásady: „Zaprvé musíme o Průmyslu 4.0 uvažovat komplexně a zaměřit se na komplexní řešení pro továrny. Za druhé potřebujeme otevřenou architekturu, která bude kompatibilní a uživatelsky přívětivá jak v samotných závodech, tak vůči zákazníkům a dodavatelům. A za třetí, je nutná flexibilita: V budoucnu budou zákazníci stále více požadovat individualizované produkty. Když tyto principy vyvážíme, vzejdou z odvětví nápady, které změní svět k lepšímu.“

Více o Průmyslu 4.0 od Bosch na Hannover Messe:

Variabilní a efektivní: Továrna budoucnosti
Věděli jste, že…?
Robotičtí kolegové, ochrana klimatu a umělá inteligence

Kontakt pro novináře:

Dennis Christmann
Telefon: +49 711 811-58178
Twitter: @BoschPresse

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 429 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2023). Společnost dosáhla v roce 2023 obratu ve výši 91,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Společnost Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě pomocí inovativních výrobků a služeb, které vzbuzují nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou "Stvořeny pro život". Skupinu Bosch tvoří společnost Robert Bosch GmbH a zhruba 470 dceřiných a regionálních společností ve více než 60 zemích. Včetně prodejních a servisních partnerů pokrývá celosvětová výrobní, inženýrská a prodejní síť Bosch téměř všechny země světa. Základem budoucího růstu společnosti je její inovační síla. Ve 136 pobočkách po celém světě zaměstnává Bosch přibližně 90 000 pracovníků ve výzkumu a vývoji, z toho zhruba 48 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 94 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.