Suche

Tisková informace #Propojená mobilita
Sdílet tiskovou informaci

Bosch dosáhl milníku na cestě k otevření továrny na čipy v Drážďanech

První wafery procházejí plně automatizovanou výrobou

  • Harald Kröger: „Brzy budou čipy pro mobilitu budoucnosti pocházet z Drážďan.“
  • Průkopníci v Průmyslu 4.0: Již od začátku společnost Bosch vyrábí čipy propojeným a vysoce automatizovaným způsobem.
  • Vysoce komplexní výroba: Od waferu po čip je zapotřebí několik stovek pracovních kroků.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Drážďany, Německo – Je to milník pro továrnu budoucnosti pro výrobu čipů. V nové továrně Bosch na polovodiče v Drážďanech projdou křemíkové wafery poprvé plně automatizovanou výrobou. To se považuje za rozhodující krok na cestě k zahájení výroby, kterou Bosch plánuje na konec roku 2021. V plně digitalizované a vysoce propojené továrně na polovodiče se budou v budoucnu vyrábět především mikročipy pro automobily. „Brzy budou z Drážďan pocházet čipy pro mobilitu budoucnosti a větší bezpečnost silničního provozu. Továrnu budoucnosti na výrobu čipů chceme otevřít ještě letos,“ říká Harald Kröger, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. Společnost již provozuje továrnu na polovodiče v Reutlingenu poblíž Stuttgartu. Díky nové továrně na wafery v Drážďanech rozšiřuje Bosch své výrobní kapacity pro stále rostoucí pole polovodičových aplikací a opět se zavázal vyrábět technologie v Německu. Bosch investuje přibližně jednu miliardu eur do high-tech výroby, která je jednou z nejmodernějších továren čipů na světě. Nová budova je spolufinancována Spolkovou republikou Německo. Poskytovatelem dotace je Spolkové ministerstvo hospodářství a energetiky. Oficiální otevření své továrny na polovodiče plánuje společnost Bosch na červen 2021.

Brzy budou z Drážďan pocházet čipy pro mobilitu budoucnosti a větší bezpečnost silničního provozu. Továrnu budoucnosti na výrobu čipů chceme otevřít ještě letos.

Harald Kröger, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH

Výroba prototypů v Drážďanech byla zahájena

První wafery se vyrábějí v Drážďanech od konce ledna 2021. Bosch je používá k výrobě výkonových polovodičů, které se později použijí například v měničích stejnosměrného napětí v elektrických a hybridních vozidlech. Wafery jsou ve výrobě šest týdnů a plně automaticky projdou cca 250 jednotlivými pracovními úkony. V tomto případě se na wafery aplikují drobné struktury s hloubkou a šířkou zlomků mikrometru. Takto vyrobené prototypy mikročipů lze nyní poprvé použít a otestovat v elektronických komponentech. V březnu zahájí společnost Bosch výrobu prvních sérií vysoce komplexních integrovaných obvodů. Poté wafery za více než deset týdnů na cestě k hotovému polovodičovému čipu projdou přibližně 700 procesními kroky.

300 milimetrová výrobní technologie

V rámci své nové budovy v Drážďanech spoléhá Bosch na technologii o průměru 300 milimetrů. Na jeden wafer se vejde přibližně 31 000 jednotlivých čipů. Ve srovnání s etablovanou výrobou s menšími 150 a 200 milimetrovými wafery tak společnost dosahuje vyšších efektů škálování a posiluje svou konkurenceschopnost ve výrobě polovodičů. Plně automatizovaná výroba a výměna dat v reálném čase mezi stroji v Drážďanech také umožňuje vysoce efektivní výrobu čipů. „Naše nová továrna na polovodiče definuje standardy v automatizaci, digitalizaci a propojení,“ říká Kröger.

Společnost Bosch zahájila v červnu 2018 výstavbu továrny na polovodiče na zhruba 100 000 metrech čtverečních v drážďanském „Silicon Valley“ – o velikosti asi 14 fotbalových hřišť. Do konce roku 2019 byl dokončen vnější plášť technologicky vyspělého závodu s celkovou využitelnou plochou téměř 72 000 metrů čtverečních. Byly zahájeny vnitřní práce a první výrobní stroje instalovány do čistého prostoru. První automatizovaná krátká výroba prvních dílů vysoce komplexní výrobní technologie se uskutečnila v listopadu 2020. V závěrečné fázi bude ve výrobním závodě v Drážďanech pracovat až 700 pracovníků. Ti budou řídit a monitorovat výrobu a provádět údržbu strojů.

Naše nová továrna na polovodiče definuje standardy v automatizaci, digitalizaci a propojení.

Harald Kröger, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH

Od waferu po čip

Polovodiče se ve stále větší míře používají například v internetu věcí a pro mobilitu budoucnosti. Výchozím bodem pro výrobu polovodičů jsou kruhové disky vyrobené z křemíku, takzvané wafery. V továrně na čipy Bosch v Drážďanech mají průměr 300 milimetrů a při 60 mikrometrech budou v budoucnu tenčí než lidský vlas. Neupravené, tzv. surové wafery se zpracovávají ve výrobním procesu trvajícím několik týdnů, aby se z nich vyrobily požadované polovodičové čipy. Například ve vozidlech přebírají roli mozku jako integrované obvody specifické pro aplikaci, zkráceně ASIC. Zpracovávají informace ze senzorů a iniciují další akce. Dají např. příkaz airbagům, aby se ve zlomku sekundy aktivovaly. Složité obvody až s několika miliony jednotlivých elektronických funkcí jsou skryty v křemíkových čipecho velikosti několika čtverečních milimetrů.

Kontakt pro novináře:

Annett Fischer
Tel.: +49 711 811-6286
Twitter: @Annett__Fischer

Mobility je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2022 vygenerovala 60 % provozního obratu ve výši 52,6 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 421 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Obrat firmy za rok 2022 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 88,2 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 470 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group se svými více než 400 pobočkami po celém světě je od roku 2020 uhlíkově neutrální (Scope 1 a 2). V rámci toho byly v roce 2022 kompenzovány zbytkové emise ve výši 0,7 milionu tun CO₂ pomocí uhlíkových kreditů. Scope 1, 2, 3 je vykazováno podle GHG protokolu. Bosch zaměstnává 85 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 136 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, press.bosch.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?