Suche

Tisková informace #Pohonné systémy

Motorsport pod proudem: Bosch a DRAGON / PENSKE AUTOSPORT se dohodly na dlouhodobém partnerství ve Formuli E

  • Technologické a vývojové partnerství pro elektrické závodní automobily
  • Bosch dodává kompletní elektronický systém se softwarem a hardwarem
  • Rozsáhlý přenos know-how mezi motorsportem a sériovou výrobou zaručuje vysokou účinnost a výkon vozidel
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Abstatt, Los Angeles – Bosch Motorsport a tým DRAGON / PENSKE AUTOSPORT Formula E se dohodly na dlouhodobém technologickém a vývojovém partnerství pro vozy závodního týmu se sídlem v Los Angeles a Velké Británii v seriálu mistrovství světa ABB FIA Formule E. V rámci této spolupráce vyvíjí společnost Bosch elektronický systém řízení vozidel s hardwarovými a softwarovými moduly, který je speciálně přizpůsoben požadavkům vozidel Formule E.

Jádrem systému je centrální řídicí jednotka vozidla MS 50.4P. Kromě funkcí motoru a centrálního energetického managementu ovládá také další funkce vozidla, jako je rekuperace brzdné energie a displej v kokpitu řidiče. „Spolupráce se společností DRAGON doplňuje náš úspěšný závazek, jako sériového sponzora Formule E. Tímto partnerstvím společnost Bosch potvrzuje své tvrzení, že je předním poskytovatelem řešení pohonů jak v oblasti elektromobility pro sériová vozidla, tak v elektrifikovaném motoristickém sportu, “ říká Dr. Markus Heyn, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. První nasazení inovativního systému řízení vozidel v závodech je plánováno na jaro 2021 a přípravy jsou v plném proudu. Mimo jiné Bosch plánuje vyvinout kompletní elektrický pohon pro devátou sezónu Formule E.
Jay Penske, majitel a vedoucí týmu DRAGON / PENSKE AUTOSPORT, dodal: „Jsme velmi rádi, že můžeme společně se společností Bosch zahájit naši cestu do Formule E a jsme velmi vděční za podporu od společnosti Bosch Engineering a celého globálního týmu Bosch. Prostřednictvím naší spolupráce vytváříme platformu pro společnost Bosch, která představuje jedinečné odborné znalosti společnosti v oblasti vývoje technologií specifických pro Formuli E. Zároveň v rámci našich prezentačních aktivit můžeme ukázat roli, kterou hraje společnost Bosch jako lídr na trhu v elektrifikaci odvětví mobility. Dlouhodobé partnerství, které bylo nyní uzavřeno, představuje pro náš tým významný zlom. Těším se na první výsledky naší spolupráce na závodní trati v této sezóně, kdy v průběhu roku představíme náš nový paket PENSKE AUTOSPORT.“

Kompletní technický paket od společnosti Bosch

Centrální řídicí systém vozidla Bosch je srdcem elektroniky elektrických závodních vozů týmu DRAGON / PENSKE AUTOSPORT. Společnost Bosch vyvinula kabelový svazek pro zajištění optimální integrace do vozidel na míru. Kromě toho společnost Bosch vybavuje vývojové vozidlo týmu data loggery, aby zlepšila výzkumné a testovací schopnosti týmu. Aby bylo možné co nejlépe přizpůsobit novou elektroniku celému vozidlu, Bosch také nabízí cloudové řešení LTE RaceConnect pro telemetrický přenos a analýzu dat během vývoje a testovacích jízd. To poskytuje konstruktérům závodního týmu klíčová naměřená data z vozidla, pohonu a pneumatik, aby je mohli rychle a efektivně analyzovat a optimalizovat.

Vzhledem k tomu, že ve Formuli E je mnoho komponentů dáno předpisy, výkon elektronického systému významně přispívá k úspěchu v závodě. „Naším cílem při optimalizaci řídicího softwaru je vždy nalézt optimální rovnováhu mezi energetickou účinností a časem na kolo za všech podmínek na trati a v závodě, abychom mohli plně využít potenciál vozidla. Komplexní přenos know-how v Bosch mezi sériovým vývojem a aplikacemi pro závodní dráhu nám s tím pomáhá, “ říká Dr. Klaus Böttcher, vedoucí společnosti Bosch Motorsport. Příkladem jsou funkce energetického managementu v MS 50.4P. Jízdní chování vozidla se dynamicky přizpůsobuje tak, aby bylo při daném množství energie dosaženo co nejrychlejšího času na kolo. Centrální řídicí systém vozidla navíc zajišťuje maximální míru využití energie v interakci mezi elektrickou a hydraulickou brzdou, přizpůsobuje pohon a brzdu individuálním závodním podmínkám a optimalizuje tak zpětnou vazbu vozidla řidiči.
Nicolas Mauduit, EVP a technický ředitel společnosti DRAGON / PENSKE AUTOSPORT, vysvětlil: „Partnerství se společností Bosch znamená, že tým má přístup k důležitým novým zdrojům, aby mohl naše vývojové aktivity ještě lépe škálovat. Přístup k jedinečným znalostem společnosti Bosch o hardwaru a softwaru podporuje náš tým v soutěži s největšími světovými výrobci vozidel ve velmi konkurenční sérii závodů. Společně jsme tvrdě pracovali na tom, abychom mohli tuto sezónu zahájit zcela připraveni – těším se na náš nový paket PENSKE EV-5, vybavený elektronikou a hardwarem Bosch, který se poprvé postaví na start na jaře a také na to, až uvidíme první výsledky naší intenzivní spolupráce.“

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2020 dosáhl její obrat podle předběžných výsledků hodnoty 42,3 miliardy eur, což odpovídá podílu 59 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?