Suche

Tisková informace #Propojená mobilita

Systém společnosti Bosch varující před vozidlem v protisměru je nyní součástí vozů ŠKODA

Záchranář z datového cloudu

  • Novinka: Varování před vozidlem v protisměru přímo přes displej na přístrojové desce vozidel ŠKODA
  • Miliony uživatelů: Varování před vozidlem v protisměru prostřednictvím aplikace pro smartphony využívá každý měsíc 2,5 milionu aktivních uživatelů ve 20 zemích Evropy
  • Varování, které zachraňuje životy: Řešení Bosch varuje řidiče před vozidlem v protisměru a pošle upozornění i druhému řidiči
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Německo – „Pozor, jede proti Vám řidič v protisměru!“ Každý toto varování zná. Jen v Německu je těchto dopravních hlášení asi 2 000 ročně. Vozidla v protisměru často způsobují kritické situace a bohužel i vážné nehody se smrtelnými následky. Pomocí cloudového varování před vozidlem v protisměru vyvinula společnost Bosch řešení, které před takový vozidlem varuje všechny ohrožené účastníky silničního provozu před nebezpečím během několika sekund – a mnohem rychleji než dopravní hlášení. ŠKODA je od nynějška prvním výrobcem automobilů na světě, který používá varování před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch. Díky nové aplikaci infotainmentu dostanou řidiči život zachraňující varování přímo na displej přístrojové desky vozidla. „Naším cílem je dostat varování před vozidlem v protisměru do každého automobilu – naplňujeme tak naše motto „Stvořeno pro život“. Protože každý mrtvý a každý zraněný kvůli vozidlu v protisměru je zbytečný,“ říká Dr. Mathias Pillin, prezident nové divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch. ŠKODA bude od prvního čtvrtletí roku 2021 nabízet svou dopravní aplikaci (Traffication) s varováním před vozidlem v protisměru od firmy Bosch v řadě modelů, konkrétně ŠKODA SUPERB, SCALA, KAMIQ, KAROQ a KODIAQ. Další modely vozidel budou následovat později v roce 2021. „Zvyšování bezpečnosti silničního provozu je pro společnost ŠKODA důležitým cílem. S naší novou dopravní aplikací (Traffication) s upozorněním před vozidlem v protisměru se k tomuto cíli přibližujeme,“ říká Michal Vondra, produktový manažer dopravní aplikace (Traffication) ze společnosti ŠKODA.

Naším cílem je dostat varování před vozidlem v protisměru do každého automobilu – naplňujeme tak naše motto „Stvořeno pro život“. Protože každý mrtvý a každý zraněný kvůli vozidlu v protisměru je zbytečný.

Dr. Mathias Pillin, prezident nové divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch

Nepředvídatelné nebezpečí – vozidlo v protisměru

Naštěstí se nehody způsobené vozidlem v protisměru stávají zřídka, ale pokud k nim dojde, mají obvykle vážné následky. Vzhledem k tomu, že každá třetí jízda v protisměru skončí po 500 metrech – a v nejhorším případě fatálně – je varování před nepředvídatelným nebezpečím prostřednictvím dopravního hlášení velmi zpožděné. Díky cloudovému varovnému systému Bosch přímo v hlavní jednotce (Head Unit) vozidel ŠKODA chtějí obě společnosti nyní dále snižovat počet nehod způsobených řidiči jedoucími v protisměru. Pokud se vozidlo přiblíží k vjezdu nebo výjezdu z dálnice, systém automaticky odešle současnou polohu GPS anonymně do cloudu. Aktuální pohyb vozidla je poté v cloudovém prostředí Bosch porovnán s povoleným směrem jízdy. V případě nepřípustných odchylek je řidič upozorněn na nesprávnou jízdu pomocí varování na displeji. A to nejlepší: Varování se objeví během několika málo sekund, a proto ve většině případů předtím, než řidič najede na dálnici. Společnosti Bosch a ŠKODA navíc plánují okamžitě předávat varování všem blížícím se účastníkům silničního provozu v nebezpečné oblasti. „Čím více vozidel je propojeno s varováním před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch, tím hustší je neviditelná bezpečnostní síť,“ říká Pillin. Při opuštění oblasti nájezdu nebo výjezdu dálnice se výměna dat mezi vozidlem a cloudem znovu přeruší. Vedle zahájení sériové výroby varování před vozidlem v protisměru ve společnosti ŠKODA jedná společnost Bosch s dalšími výrobci automobilů, aby se tato funkce dostala do výbavy co nejvíce vozidel.

Čím více vozidel je propojeno s varováním před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch, tím hustší je neviditelná bezpečnostní síť.

Dr. Mathias Pillin

25 partnerů aplikace ve 20 zemích

Varování před vozidlem v protisměru prostřednictvím cloudu od společnosti Bosch je k dispozici jako aplikace pro smartphony od roku 2018 a nyní jej využívá 25 partnerů v Evropě. Díky tomu je k dispozici celkem 26 milionům uživatelů. Softwarový modul je integrován do chytrých aplikací rádiových stanic, poskytovatelů streamovacích, navigačních služeb a zpráv. V takovém případě jsou anonymizovaná data GPS odeslána do cloudu pomocí smartphonu a analyzována v backendu společnosti Bosch. Varování je vydáváno prostřednictvím displeje smartphonu a akustického upozornění. V Evropě již aktivně používá upozornění na vozidla v protisměru od společnosti Bosch přibližně 2,5 milionu unikátních uživatelů měsíčně, například ve Španělsku, Francii, Švédsku, Norsku, Polsku, Itálii a Velké Británii. Ještě letos by se měly připojit uživatelé z prvních zemí mimo Evropu – USA a Kanady. Aktuálně cloudový back-end společnosti Bosch vyhodnocuje více než 4,5 milionu jízd z hlediska rizika výskytu vozidla v protisměru – a to každý den.

Další informace:

Více informací o varování před vozidlem v protisměru

Kontakt pro novináře:

Annett Fischer
Tel.: +49 711 811-6286
Twitter: @Annett__Fischer

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2020 dosáhl její obrat podle předběžných výsledků hodnoty 42,3 miliardy eur, což odpovídá podílu 59 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 395 000 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl hodnoty 71,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 129 lokalitách po celém světě a zhruba 34 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?