Suche

Tisková informace #Propojená mobilita

Systém společnosti Bosch varující před vozidlem v protisměru je nyní součástí vozů ŠKODA

Záchranář z datového cloudu

  • Novinka: Varování před vozidlem v protisměru přímo přes displej na přístrojové desce vozidel ŠKODA
  • Miliony uživatelů: Varování před vozidlem v protisměru prostřednictvím aplikace pro smartphony využívá každý měsíc 2,5 milionu aktivních uživatelů ve 20 zemích Evropy
  • Varování, které zachraňuje životy: Řešení Bosch varuje řidiče před vozidlem v protisměru a pošle upozornění i druhému řidiči
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Německo – „Pozor, jede proti Vám řidič v protisměru!“ Každý toto varování zná. Jen v Německu je těchto dopravních hlášení asi 2 000 ročně. Vozidla v protisměru často způsobují kritické situace a bohužel i vážné nehody se smrtelnými následky. Pomocí cloudového varování před vozidlem v protisměru vyvinula společnost Bosch řešení, které před takový vozidlem varuje všechny ohrožené účastníky silničního provozu před nebezpečím během několika sekund – a mnohem rychleji než dopravní hlášení. ŠKODA je od nynějška prvním výrobcem automobilů na světě, který používá varování před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch. Díky nové aplikaci infotainmentu dostanou řidiči život zachraňující varování přímo na displej přístrojové desky vozidla. „Naším cílem je dostat varování před vozidlem v protisměru do každého automobilu – naplňujeme tak naše motto „Stvořeno pro život“. Protože každý mrtvý a každý zraněný kvůli vozidlu v protisměru je zbytečný,“ říká Dr. Mathias Pillin, prezident nové divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch. ŠKODA bude od prvního čtvrtletí roku 2021 nabízet svou dopravní aplikaci (Traffication) s varováním před vozidlem v protisměru od firmy Bosch v řadě modelů, konkrétně ŠKODA SUPERB, SCALA, KAMIQ, KAROQ a KODIAQ. Další modely vozidel budou následovat později v roce 2021. „Zvyšování bezpečnosti silničního provozu je pro společnost ŠKODA důležitým cílem. S naší novou dopravní aplikací (Traffication) s upozorněním před vozidlem v protisměru se k tomuto cíli přibližujeme,“ říká Michal Vondra, produktový manažer dopravní aplikace (Traffication) ze společnosti ŠKODA.

Naším cílem je dostat varování před vozidlem v protisměru do každého automobilu – naplňujeme tak naše motto „Stvořeno pro život“. Protože každý mrtvý a každý zraněný kvůli vozidlu v protisměru je zbytečný.

Dr. Mathias Pillin, prezident nové divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch

Nepředvídatelné nebezpečí – vozidlo v protisměru

Naštěstí se nehody způsobené vozidlem v protisměru stávají zřídka, ale pokud k nim dojde, mají obvykle vážné následky. Vzhledem k tomu, že každá třetí jízda v protisměru skončí po 500 metrech – a v nejhorším případě fatálně – je varování před nepředvídatelným nebezpečím prostřednictvím dopravního hlášení velmi zpožděné. Díky cloudovému varovnému systému Bosch přímo v hlavní jednotce (Head Unit) vozidel ŠKODA chtějí obě společnosti nyní dále snižovat počet nehod způsobených řidiči jedoucími v protisměru. Pokud se vozidlo přiblíží k vjezdu nebo výjezdu z dálnice, systém automaticky odešle současnou polohu GPS anonymně do cloudu. Aktuální pohyb vozidla je poté v cloudovém prostředí Bosch porovnán s povoleným směrem jízdy. V případě nepřípustných odchylek je řidič upozorněn na nesprávnou jízdu pomocí varování na displeji. A to nejlepší: Varování se objeví během několika málo sekund, a proto ve většině případů předtím, než řidič najede na dálnici. Společnosti Bosch a ŠKODA navíc plánují okamžitě předávat varování všem blížícím se účastníkům silničního provozu v nebezpečné oblasti. „Čím více vozidel je propojeno s varováním před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch, tím hustší je neviditelná bezpečnostní síť,“ říká Pillin. Při opuštění oblasti nájezdu nebo výjezdu dálnice se výměna dat mezi vozidlem a cloudem znovu přeruší. Vedle zahájení sériové výroby varování před vozidlem v protisměru ve společnosti ŠKODA jedná společnost Bosch s dalšími výrobci automobilů, aby se tato funkce dostala do výbavy co nejvíce vozidel.

Čím více vozidel je propojeno s varováním před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch, tím hustší je neviditelná bezpečnostní síť.

Dr. Mathias Pillin

25 partnerů aplikace ve 20 zemích

Varování před vozidlem v protisměru prostřednictvím cloudu od společnosti Bosch je k dispozici jako aplikace pro smartphony od roku 2018 a nyní jej využívá 25 partnerů v Evropě. Díky tomu je k dispozici celkem 26 milionům uživatelů. Softwarový modul je integrován do chytrých aplikací rádiových stanic, poskytovatelů streamovacích, navigačních služeb a zpráv. V takovém případě jsou anonymizovaná data GPS odeslána do cloudu pomocí smartphonu a analyzována v backendu společnosti Bosch. Varování je vydáváno prostřednictvím displeje smartphonu a akustického upozornění. V Evropě již aktivně používá upozornění na vozidla v protisměru od společnosti Bosch přibližně 2,5 milionu unikátních uživatelů měsíčně, například ve Španělsku, Francii, Švédsku, Norsku, Polsku, Itálii a Velké Británii. Ještě letos by se měly připojit uživatelé z prvních zemí mimo Evropu – USA a Kanady. Aktuálně cloudový back-end společnosti Bosch vyhodnocuje více než 4,5 milionu jízd z hlediska rizika výskytu vozidla v protisměru – a to každý den.

Další informace:

Více informací o varování před vozidlem v protisměru

Kontakt pro novináře:

Annett Fischer
Tel.: +49 711 811-6286
Twitter: @Annett__Fischer

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2020 dosáhl její obrat podle předběžných výsledků hodnoty 42,3 miliardy eur, což odpovídá podílu 59 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?