Suche

Tisková informace #Výzkum
Sdílet tiskovou informaci

Nový rychlotest na koronavirus od společnosti Bosch přináší spolehlivé výsledky už za 39 minut

Nejrychlejší PCR test pro SARS-CoV-2 na světě

  • Rychlotest vhodný zejména pro decentralizované použití v mobilních testovacích centrech.
  • Předseda představenstva společnosti Bosch Dr. Volkmar Denner: „Nyní jsme schopni dát lidem jistotu ještě rychleji.“
  • Test společnosti Bosch má senzitivitu 98 procent a specificitu 100 procent.
  • Od začátku října je také možné současné testování pěti osob pomocí jedné testovací kazety.
  • Bosch pracuje na dalším zrychlení testu.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Německo – Bosch vyvinul nový rychlotest pro svůj analyzátor Vivalytic pro detekci patogenu SARS-CoV-2. Výsledek testu je tak spolehlivě určen za 39 minut – v současné době na světě neexistuje žádný rychlejší test založený na polymerázové řetězové reakci (PCR). Nový rychlotest od společnosti Bosch je mimo jiné určen pro decentralizované použití v mobilních testovacích centrech na dálničních čerpacích stanicích nebo na letištích. Testované osoby mohou získat spolehlivý výsledek přímo v místě odběru vzorku. Test s označením CE je nyní k dispozici v Evropě a pomáhá eliminovat karanténu, ulevuje laboratořím a zvyšuje bezpečnost práce a cestování: „Jedním z klíčových faktorů v boji proti koronavirové pandemii je rychlé zjištění zdrojů infekce. Po uvedení prvního testu pro nás bylo důležité poskytnout lidem ještě rychlejší testování,“ říká Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch. „Jsme tak schopni dát lidem jistotu ještě rychleji,“ pokračoval Denner.

Jedním z klíčových faktorů v boji proti koronavirové pandemii je rychlé zjištění zdrojů infekce. Po uvedení prvního testu pro nás bylo důležité poskytnout lidem ještě rychlejší testování.

Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch

Vývoj nového testu Bosch PCR Singleplex je součástí výzkumného a vývojového projektu spolufinancovaného Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu. Spolková ministryně pro výzkum Anja Karliczek vysvětluje: „Pro mě je důležité, aby měli lidé o svém zdravotním stavu jasno co nejrychleji.“ Zde mohou být znalosti z vědy a výzkumu lidstvu velkým přínosem. V nadcházejících měsících budeme čelit velké výzvě, budeme muset více testovat. Testovací postup vyvinutý společností Bosch s podporou BMBF může v tomto složitém úkolu velmi pomoci. Rychlé zlepšení našich technologických schopností ukazuje, jakých inovativních kroků jsou německé společnosti schopny, zejména v krizových časech.“

Test má senzitivitu 98 procent a specificitu 100 procent. Byl vyvinut společně dceřinou společností Bosch Bosch Healthcare Solutions a německou biotechnologickou společností R-Biopharm – předním poskytovatelem vysoce citlivých manuálních PCR testů. PCR testy jsou mezi testovacími postupy považovány za zlatý standard.

Světová novinka: současné vyhodnocení až pěti vzorků

Na konci března, po pouhých šesti týdnech vývoje, přišla společnost Bosch s prvním rychlotestem pro svůj analyzátor Vivalytic. Jednalo se o multiplexní test, který otestuje vzorky za dvě a půl hodiny, a to jak na virus SARS-CoV-2, tak na devět dalších respiračních onemocnění současně. Nový zrychlený test je nyní zaměřen výhradně na SARS-CoV-2. „S našimi různými testy na koronavirus a strategiemi variabilního vyhodnocení pomocí zařízení Vivalytic lze poskytnout různé testovací scénáře – od screeningu až po podporu diferenciální diagnostiky u nemocí s podobnými příznaky,“ říká Marc Meier, ředitel společnosti Bosch Healthcare Solutions GmbH. Vývoj ve společnosti Bosch pokračuje velmi rychle: Od začátku října 2020 by mělo být možné v jedné testovací kazetě vyhodnotit až pět vzorků současně a se srovnatelnou rychlostí, což je světová novinka. Společnost Bosch tak zvyšuje testovací kapacity zařízení na více než 160 vzorků denně, které lze pomocí Vivalytic zpracovat plně automaticky. Kromě toho se má v příštích několika týdnech pomocí optimalizovaného softwaru dále zkrátit doba zpracování testu SARS-CoV-2 pro pozitivní vzorky.

Analyzátor Vivalytic: snadné použití v místě odběru vzorků

Výhodami rychlotestů Bosch není jen krátká doba analýzy, ale také snadná manipulace: Pomocí tamponu se odebere vzorek z nosu nebo hrdla pacienta a vloží se do testovací kazety. Testovací kazeta, která již obsahuje všechna činidla potřebná pro test, se poté vloží do analyzátoru Vivalytic. Ovládání analyzátoru Vivalytic je navrženo tak, aby bylo uživatelsky přívětivé, a vyžaduje pouze krátké zaškolení odborného zdravotnického personálu. Vývoj systému Vivalytic, který se skládá z analyzátoru a testovacích kazet, je výsledkem mnohaleté spolupráce mezi společnostmi Bosch Research and Advance Development a Bosch Healthcare Solutions.

Bosch chce do konce roku dosáhnout kapacity jeden milion testů. Vzhledem k tomu, že poptávka po analyzátoru a rychlotestech je trvale vysoká, společnost intenzivně spolupracuje se svými dodavateli na vybudování maximální kapacity a na dalším zvýšení schopnosti dodávek.

Distribuci zařízení Vivalytic a příslušných testovacích souprav zajišťuje distributor Randox Czech Republic.

Randox Laboratories Ltd.
Daniel Vance – Business Development Manager
Tel.: +44 (0) 28 9442 2413
55 Diamond Road, Crumlin, Co. Antrim
United Kingdom
BT29 4QY

Kontakt pro novináře:

Dörthe Warnk
Tel.: +49 711 811-55508
Twitter: @d_warnk

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 420 300 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Tržby firmy za rok 2022 dosáhly podle předběžných výsledků hodnoty 88,4 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group s více než 400 závody je celosvětově od jara 2020 CO2 neutrální. Inovační síla společnosti je základem budoucího růstu. Bosch zaměstnává 84 800 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 128 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 94 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?