Suche

Testování ESP® na zkušební trati Schwieberdingen v roce 1995

Milníky z 25 let ESP® ve společnosti Bosch

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Téměř půl milionu nehod se zraněním osob, které se nestaly a 15 000 zachráněných životů – a to jen v EU. To je dosavadní bilance ESP®, který byl poprvé uveden na trh v roce 1995. Byla to dlouhá cesta, která začala před více než 25 lety. Milníky elektronického stabilizačního programu společnosti Bosch:

1983: Výzkumníci ve společnosti Bosch přišli s prvními úvahami ke zlepšení stability při prudkém brzdění v zatáčkách. Jako základ má sloužit protiblokovací brzdový systém (ABS), uvedený na trh v roce 1978. První návrh: Flexibilní změna prokluzu na každém kole pro zlepšení ovladatelnosti vozidla při brzdění v zatáčkách.

1984: Založení vývojového týmu k 1. červenci. Úkol: Další vývoj ABS směrem k systému řízení brzd se zlepšenou ovladatelností vozidla v případě hrozícího smyku v zatáčkách. V této situaci by vozidlo mělo zůstat stabilní a řiditelné, pokud to fyzikální síly umožňují.

1992: Založení společného „projektového domu“ v blízkosti závodu Bosch Schwieberdingen. Tvoří jej vývojoví odborníci společnosti Bosch a výrobce automobilů Daimler-Benz, který později tento systém použije jako první. Jako plánovaný čas vývoje do sériové výroby je sjednáno 36 měsíců.

1995: Představení ESP® novinářům v kupé třídy Mercedes-Benz S v květnu, uvedení na trh v září v kupé a sedanu (volitelné za příplatek, standardní pouze u špičkové motorizace, dvanáctiválcový motor).

1997: Testovací vozidlo Mercedes-Benz třídy A, která byla právě uvedena na trh, se během ostrého vyhýbacího manévru převrací na bok. Po tomuto tzv. losím testu švédského automobilového časopisu se výrobce automobilů rozhoduje sériově vybavit třídu A systémem ESP®. Poté následují ostatní výrobci.

1998: Srdce ESP®, snímač rychlosti otáčení, je realizován poprvé ve formě mikromechanického senzoru (MEMS). Bosch vyrábí tyto senzory s mikroskopickými pohyblivými strukturami od roku 1995. Díky tomu je ESP® menší a odolnější, méně citlivý, spolehlivější a levnější.

2003: Bosch slaví 10 milionů ESP® systémů dodaných zákazníkům. Tato technologie je na trhu již osm let. Se zvyšujícím se počtem vyrobených kusů se „zachránce životů“ v následujících letech prosadil do automobilové kompaktní třídy a dokázal se etablovat v malých autech.

2011: Dopravní experti a politici stále více uznávají výhody ESP®. Ochrana proti smyku je povinná v řadě zemích, například v Evropské unii. Systém zde byl zaveden postupně, původně od listopadu 2011 pro nové typy osobních a užitkových vozidel a od 1. listopadu 2014 pro všechny nově registrované automobily a užitková vozidla.

2016: Evropský patentový úřad (EPO) uděluje Antonu van Zantenovi cenu European Inventor Award 2016 v kategorii Celoživotní přínos. Rodilý Holanďan vedl u společnosti Bosch 35 člennou vývojovou skupinu ESP®.

2020: ESP® slaví 25 let. V uplynulém čtvrtletí Bosch ochranu proti smyku neustále dále vyvíjel a dosud vyrobil více než 250 milionů systémů ESP®.

Kontakt pro novináře:

Caroline Schulke
Tel.: +49 711 811-7088
Twitter: @BoschPress

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2019 dosáhl její obrat částky 46,8 miliardy eur, což odpovídá podílu 60 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 400 000 lidí (k 31. 12. 2019). Obrat firmy za rok 2019 dosáhl hodnoty 77,7 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 72 600 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?