Suche

Přesná lokalizace v budovách pomocí tlakového senzoru může zachránit tisíce životů

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Bosch představuje senzor barometrického tlaku BMP390 pro chytré telefony, nositelnou elektroniku a chytrá sluchátka

  • Nejvýkonnější na trhu díky bezprecedentní přesnosti a teplotní stabilitě
  • Díky minimální velikosti ideálně vhodný pro chytré telefony, nositelnou elektroniku a chytrá sluchátka
  • V případě nouze umožňuje přesné určení polohy v budovách pomocí chytrých telefonů
  • Podle odhadů FCC mohou doplňující údaje o výšce zachránit až deset tisíc lidí ročně

Přesnější, stabilnější a výkonnější: Společnost Bosch Sensortec uvádí na trh barometrický tlakový senzor BMP390, který nabízí bezprecedentní přesnost při určování výšky pomocí chytrých telefonů, nositelné elektroniky a chytrých sluchátek Díky vylepšenému rozlišení může nový senzor MEMS měřit změny výšky menší než 10 centimetrů a je o 50 procent přesnější než jeho předchůdce.

„Použití nového tlakového senzoru BMP390 od společnosti Bosch Sensortec v chytrých telefonech umožňuje velmi přesnou lokalizaci osob v budovách. To může v případech nouze pomoci zachránit tisíce životů."

říká Dr. Stefan Finkbeiner, generální ředitel společnosti Bosch Sensortec

Přesné určení výšky pomáhá lokalizovat osoby uvnitř budov, kde není k dispozici GPS signál. Doplnění stávajících horizontálních informací o vertikální polohu umožňuje záchranářům určit výšku od země a tím i patro uživatelů chytrých telefonů, kteří aktivují tísňové volání. Federální regulační úřad Federal Communications Commission (FCC) odhaduje, že doplňující výškové údaje mají potenciál zachránit až 10 000 životů ročně a to jen ve Spojených státech.

„Použití nového tlakového senzoru BMP390 od společnosti Bosch Sensortec v chytrých telefonech umožňuje velmi přesnou lokalizaci osob v budovách. To může v případech nouze pomoci zachránit tisíce životů", říká Dr. Stefan Finkbeiner, generální ředitel společnosti Bosch Sensortec.

Lepší lokalizace tísňových volání

Podle nedávno zveřejněné zprávy FCC budou muset mobilní operátoři v USA podle určeného harmonogramu v budoucnu splňovat stále více požadavků na přesnost určení polohy, včetně polohy volajícího. Toto rozhodnutí stanoví od roku 2021 polohovou přesnost osy Z ± 3 metry k mobilnímu telefonu pro 80 procent mobilních nouzových volání z budov. Nouzové aplikace, jako je rozšířený systém 911 (E911) ve Spojených státech, by mohly být zavedeny také v jiných regionech, jako je Evropa nebo Asie pro zvýšení bezpečnosti a pocitu bezpečnosti osob.

Společnosti Bosch Sensortec a NextNav LLC, poskytovatel 3D geolokačních služeb, společně vyvinuly řešení pro důsledné a přesné měření osy Z v budovách. Řešení pomocí chytrého telefonu kombinuje vysokou přesnost senzorů barometrického tlaku jako je např. typ BMP390 od firmy Bosch Sensortec s aplikací osy Z MBS (Metropolitan Beacon System) od NextNav pro trojrozměrnou lokalizaci.

Přesnější navigace a vylepšená fitness kontrola

Kromě nouzových aplikací senzor umožňuje obecně přesnější navigaci v interiéru, například ve spojení s inteligentním senzorem sledování polohy BHI160BP od společnosti Bosch Sensortec. Tím optimálně doplňuje lokalizační technologie, jako je GPS, které ve stíněných prostředích nefungují spolehlivě. To uživatelům šetří čas a eliminuje nepříjemné bloudění, například při hledání automobilu v podzemní garáži.

Nový BMP390 také podporuje pokročilé GPS aplikace pro venkovní navigaci a funkce pro určování spalování kalorií. S pomocí vylepšeného měření barometrického tlaku může senzor určit, zda uživatel chodí nahoru nebo dolů po svahu nebo po schodech nebo například zvedá závaží během kondičního tréninku. Senzor pomáhá přesněji určit spalování kalorií až o 15 procent. Fitness trackery jej také mohou použít k přesnějšímu výpočtu, kolik uživatel skutečně nachodil, naběhal nebo najezdil na kole.

Přesný, stabilní a kompaktní

BMP390 dosahuje typické relativní přesnosti ± 0,03 hPa. Díky tomu senzor převyšuje ostatní srovnatelné produkty na trhu. Typická absolutní přesnost je ± 0,5 hPa. Vysoká přesnost je výsledkem významného zlepšení teplotní stability, driftového chování a šumu. Senzor nabízí vysokou teplotní stabilitu v celém rozsahu provozních teplot a tlaku od 0 do 65 °C příp. 700 až 1100 hPa, s posunem průměrného teplotního koeficientu (TCO) pouze ± 0,6 Pa/K. Typický šum 0,9 Pa je o 25 procent lepší než u předchozího modelu BMP380. Senzor také nabízí vysokou dlouhodobou stabilitu a nízký krátkodobý a dlouhodobý drift.

BMP390 lze snadno integrovat do přenosných zařízení, protože měří pouze 2,0 mm x 2,0 mm x 0,75 mm. Nízká spotřeba energie 3,2 µA při 1 Hz (typicky) umožňuje dlouhou životnost baterie.

Dostupnost

BMP390 je určen pro velkosériovou výrobu chytrých telefonů, nositelné elektroniky a chytrých sluchátek

YouTube: Jak tlakové čidlo funguje: Odkaz

E911: Více informací o aplikaci a technologii najdete zde: Odkaz

Kontakt pro novináře:

Silvia Mayer
Tel.: +49 7121 35-18453
Twitter: @BoschMEMS

Christian Hoenicke
Tel.: +49 7121 35-35924

Bosch Sensortec GmbH, stoprocentně vlastněná dceřiná společnost Robert Bosch GmbH, vyvíjí a uvádí na trh široké spektrum mikro-elektromechanických senzorů (MEMS) a řešení pro smartphony, tablety, wearables, AR/VR, drony, roboty, chytré domácnosti a aplikace pro Internet věcí (IoT). Produktové portfolio zahrnuje 3-osové senzory zrychlení, senzory rychlosti otáčení a geomagnetické senzory, integrované 6-osové a 9-osové senzory, inteligentní senzory, senzory tlaku, vlhkosti a plynové senzory, optické mikrosystémy, jakož i příslušná softwarová řešení. Společnost Bosch Sensortec si od svého založení v roce 2005 vybudovala na příslušných trzích vedoucí postavení v oblasti technologií. Od roku 1995 je společnost Bosch průkopníkem a firmou s vedoucím postavením na trhu v oblasti senzorů MEMS a doposud prodala přes 10 miliard těchto senzorů. Více než každý druhý smartphone využívá senzor od Bosch Sensortec.

Více informací se dozvíte na www.bosch-sensortec.com nebo na twitter.com/boschMEMS.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 410 000 lidí (k 31. 12. 2018). Podle předběžných údajů dosáhl prodej firmy za rok 2018 hodnoty 77,9 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 69 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?