Suche

Bosch a Mercedes-Benz spouští v San José pilotní projekt pro službu automatizované spolujízdy ride-hailing

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

  • Bosch a Mercedes-Benz věří, že pilotní projekt automatizované spolujízdy ride-hailing přinese další poznatky pro vývoj automatizovaného řízení.
  • Automatizovaná vozidla třídy S vybavená pohonným systémem a softwarem Bosch a Mercedes-Benz zajišťují kyvadlovou dopravu mezi západním West San José a centrem města.
  • Bosch v rámci této spolupráce vyvíjí a vyrábí komponenty pro automatizované řízení ve městech.
  • Platforma Daimler Mobility AG pro vozové parky umožňuje partnerům sdílené jízdy ride-hailing bezproblémově integrovat samořídící vozidla do jejich portfolia služeb.
  • San José přispívá svou městskou infrastrukturou k pilotnímu projektu s cílem zvýšit bezpečnost, dopad na životní prostředky a dopravní toky.

Stuttgart, Německo a San José, CA, USA – Společný projekt Bosch a Mercedes-Benz na rozvoj městské automatizované jízdy nyní vstoupil do nové fáze. Ve městě San José v Silicon Valley byl nyní spuštěn jejich pilotní projekt pro službu ride-hailingu založenou na aplikaci s využitím automatizovaných vozidel třídy Mercedes-Benz S. Samořídící kyvadlová vozidla sledovaná bezpečnostním řidičem zajišťují kyvadlovou přepravu mezi západním San José a centrem města, v ulicích San Carlos Street a Stevens Creek Boulevard. Služba bude zpočátku dostupná pro vybranou skupinu uživatelů. Vozidla budou využívat aplikaci vyvinutou společností Daimler Mobility AG pro rezervaci jízdy automatizovanými vozidly třídy S z definovaného místa vyzvednutí do místa určení. Bosch a Mercedes-Benz věří, že tato studie poskytne cenné poznatky o dalším vývoji jejich automatizovaného systému řízení SAE úrovně 4/5. Partneři také očekávají, že získají další informace o tom, jak lze samořídící automobily integrovat do systému intermodální mobility, který zahrnuje také veřejnou dopravu a sdílení automobilů.

Bosch, Mercedes-Benz, San José – partneři pro budoucnost mobility

V polovině roku 2017 bylo San José prvním městem v USA, které přizvalo soukromé společnosti, aby provedly zkušební testování automatizované jízdy a analyzovaly rostoucí výzvy v silniční dopravě. Zejména v přetíženém městském provozu může permanentní 360stupňové snímání okolí u samořídících vozidel potenciálně zvýšit bezpečnost a jejich plynulý styl jízdy může zlepšit dopravní tok. „Jako město chceme vědět více o tom, jak automatizovaná vozidla mohou pomoci zvýšit bezpečnost a snížit dopravní zácpy, a také zvýšit dostupnost, udržitelnost a inkluzivitu mobility. Projekt Mercedes-Benz a Bosch navazuje na rozsáhlé cíle „chytrého města“ San José. Pomůže nám také vypracovat pravidla pro práci s novými technologiemi a připravit se na dopravní systém budoucnosti,“ říká Dolan Beckel, ředitel pro městskou inovaci v San José. „Pokud se má automatizovaná jízda stát každodenní realitou, musí tato technologie pracovat spolehlivě a bezpečně. A to je také důvod, proč potřebujeme provádět zkušební testování, jakým je náš pilotní projekt v San José,“ říká Dr. Michael Fausten, vedoucí vývoje pro automatizovanou jízdu ve městech u společnosti Robert Bosch GmbH. „Nejsou to jen automatizovaná vozidla, která musí prokázat svou odolnost. Musíme se také přesvědčit o tom, že budou do městské mobility pasovat jako dílek puzzle. A právě tyto dvě věci můžeme vyzkoušet v San José,“ říká Dr. Uwe Keller, vedoucí pro autonomní jízdu u společnosti Mercedes-Benz AG.

Od srpna do listopadu se zástupci projektu připojili k zaměstnancům města San José, aby o projektu diskutovali s několika komunitními organizacemi. Na sedmi setkáních mezi sousedstvími a obchodními skupinami tým diskutoval o cílech projektu, demonstroval technologii vozidla, vysvětlil vrstvy bezpečnosti zabudované do projektu a přijal návrhy pro budoucí případy použití.

Partnerství Bosch a Mercedes-Benz v USA a Evropě

Už dva a půl roku spolupracují Bosch a Mercedes-Benz na řešeních pro automatizovanou jízdu ve městech. Jejich společným cílem je systém řízení pro plně automatizovaná vozidla bez řidiče SAE úrovně 4/5, včetně softwaru pro správu vozidel. Nezaměřují se přitom na prototypy, ale na vývoj systému připraveného k výrobě, který lze integrovat do různých typů a modelů vozidel. Při vývoji softwaru pro řízení pohybu vozidel se partneři záměrně nespoléhají pouze na umělou inteligenci a časově náročné testování. Jejich inženýři využívají také simulace a speciálně vyvinuté prostředky zaměřující se výslovně na typy jízdních situací, ke kterým v silničním provozu dochází jen velmi zřídka. Za tímto účelem mají inženýři ve zkušebním a technologickém centru v Immendingenu v Německu také možnost využívat zkušební plochu o rozloze 100 000 metrů čtverečních, která je navržena speciálně pro automatizovanou jízdu. Na této ploše je možné s vysokou přesností a neomezeně často opakovat náročné dopravní situace. Pro Bosch a Mercedes-Benz jsou nejvyšší prioritou důkladnost a bezpečnost. Spolupráce se navíc nezaměřuje výhradně na silniční a povětrnostní podmínky ve Spojených státech. Jedna část týmu totiž sídlí v Sunnyvale, městě v Silicon Valley mezi San José a San Franciscem a druhá část tvořená inženýry z obou společností pracuje v oblasti Stuttgartu.

Aliance využívá rozhodování na krátkou vzdálenost a přímou komunikaci

Ať už pracují kdekoli, spolupracovníci společnosti Bosch a Mercedes-Benz sedí společně u stolu. Tím jsou zajištěna rozhodování na krátkou vzdálenost a rychlá výměna informací napříč jednotlivými obory. Spolupracovníci se tak mohou vždy spolehnout na vědomosti a odborné znalosti svých kolegů v mateřských společnostech. Know-how společnosti Bosch sahající od senzorů, řídicích jednotek a systémů řízení a brzd až po celé automobilové dílčí systémy tak lze bez problémů doplnit o dlouholeté zkušenosti společnosti Mercedes-Benz v oblasti integrace a výroby vozidel. Stejné je to i s rozdělením práce v rámci projektu. Úkolem společnosti Mercedes-Benz je připravit společně vyvinutý pohonný systém pro montáž do vozidla a poskytnout potřebná vozidla pro vývoj, zkušební zařízení a zkušební vozové parky. Bosch v rámci zmiňované spolupráce vyvíjí a vyrábí komponenty pro automatizované řízení ve městech.

Platforma umožňující integraci automatizovaných vozidel do taxislužby

Speciálně pro svůj pilotní projekt automatizované služby ride-hailing přizvali Bosch a Mercedes-Benz dalšího partnera: Daimler Mobility AG vyvíjí a testuje platformu pro vozový park, která bude doprovázet fázi pilotního provozu. To umožňuje potenciálním partnerům v oblasti ride-hailingu bezproblémově integrovat vozidla bez řidiče (Mercedes-Benz) do jejich portfolia služeb. Platforma spravuje jak samořídící vozidla, tak i konvenční vozidla, včetně provozu a údržby. Na podzim roku 2019 byla v Bay Area uvedena do provozu služba mobility pro konvenčně poháněná vozidla Mercedes-Benz. Tato služba je dostupná také v hlavním městě Německa v Berlíně.

Fotografie:

#2898099, #2898100, #2898101, #2898102, #2898103

Kontakt pro novináře:

Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2018 dosáhl její prodej částky 47,6 miliardy eur, což odpovídá podílu 61 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 403 000 lidí (k 31. 12. 2019). Podle předběžných údajů dosáhl prodej firmy za rok 2019 hodnoty 77,9 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 72 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, www.twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?