Suche

Tisková informace #Mobility Solutions
Sdílet tiskovou informaci

Z aerodynamického tunelu na chodník: Bosch přináší inteligentní elektropohon do dětského kočárku

Systém eStroller představuje revoluci v komfortu a bezpečnosti

  • Člen představenstva společnosti Bosch, Dr. Stefan Hartung: „Systém eStroller Bosch v sobě ukrývá know-how z celé společnosti.“
  • Inteligentní senzory regulují elektrický pohon a funkci automatického brzdění.
  • Devět z deseti rodičů dbá u dětských kočárků na komfort a bezpečnost.
  • Aplikace pro smartphone propojuje systém Bosch eStroller přes Bluetooth.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Bühl – Síla větru je na stupni sedm. Vzduch v aerodynamickém tunelu cloumá dětským kočárkem rychlostí 60 km/h. Stříška prudce vlaje, ale kočárek se nehne z místa. Přitom jej nedrží ani parkovací brzda, ani lidská ruka. Stojí za tím systém eStroller od firmy Bosch. Jedná se přitom o mnohem víc než jen elektrický pohon. Je to asistenční systém pro dětské kočárky s rozsáhlou komfortní a bezpečnostní výbavou: kromě podpory při tlačení kočárku a funkce automatického brzdění sem patří například propojení přes aplikaci pro smartphony , alarm, jakož i nejrůznější hightech senzory. Tento systém představuje vstup společnosti Bosch na nový trh. „Systém eStroller Bosch v sobě ukrývá know-how z celé společnosti. V otázkách techniky a kvality pro nás přitom platí stejná měřítka jako v automobilovém průmyslu – včetně testování v aerodynamickém tunelu,“ říká Dr. Stefan Hartung, člen představenstva společnosti Bosch a vedoucí divize Mobility Solutions. Tento variabilní systém Bosch se stejnou měrou hodí pro kočárky pro jedno dítě, sourozenecké kočárky i kočárky pro dvojčata. Poprvé jej použije začátkem roku 2020 švédský výrobce dětských kočárků Emmaljunga. Plánuje se spolupráce s dalšími výrobci.

Při zrychlování a brzdění pomáhají dva elektromotory

Poptávka po elektrické podpoře pro dětské kočárky roste. Otázky komfortu a bezpečnosti představují důležitá kritéria při nákupu dětského kočárku pro devět z deseti rodičů. To vyplynulo z reprezentativní ankety Bosch provedené mezi ženami a muži s dítětem ve věkovém rozpětí nula až čtyři roky a také mezi nastávajícími rodiči. „Společnost Bosch chce, aby její řešení týkající se mobility nabízela pomoc ještě před tím, než dítě začne chodit. Firma chce přinést inteligentní mobilitu do všech oblastí života,“ říká Hartung. Pohonnou jednotku systému tvoří dva tiché elektromotory na zadní nápravě – včetně modulu Bluetooth a inteligentního systému senzorů. Senzory, které se používají například také ve smartphonech, měří mimo jiné i rychlost a zrychlení kočárku a zároveň posuzují povrch, po kterém se pohybuje. Pomocí algoritmů dokáží ve zlomcích sekundy zjistit, co chce máma nebo táta právě udělat. Při jízdě do kopce pomáhají motory tlačit podobně jako u elektrokola. Když jede kočárek z kopce, automaticky zabrzdí. Pokud by rodiče kočárek pustili, motorová brzda zabrání tomu, aby kočárek bez brzdění odjel, a elektromechanická aretace (EMA) zapojí parkovací brzdu. Systém eStroller si vystačí bez dodatečných spínačů nebo tlačítek na rukojeti – přístup typický pro Bosch: maximální technické nároky v kombinaci s uživatelsky příjemnou obsluhou.

Elektrická podpora ovšem nezvyšuje jen komfort a bezpečnost, ale zlepšuje také ergonomii kočárku. Bosch v uživatelských testech zjistil, že se dá pomocí systému eStroller rozhodujícím způsobem zlepšit držení těla rodičů: do kopce, v neschůdném terénu nebo při protivětru je nutné vynaložit výrazně menší sílu. Samobrzdící elektropohon z kopce citelně uleví zádům. Také při tlačení jednou rukou přináší jasné výhody díky své podpoře řízení. Například se dají snadněji zvládat zatáčky. Kromě toho pomáhá pohonný systém udržet stopu při přejíždění šikmých ploch. Rodiče nakonec často pohybují kočárkem jen jednou rukou, třeba když současně drží za ruku staršího sourozence.

Propojení s chytrým telefonem přes Bluetooth

Sílu elektrické podpory lze regulovat ve třech stupních pomocí příslušné aplikace pro smartphony (k dostání pro Android a iOS). Ta komunikuje přes Bluetooth se systémem eStroller. Aplikace navíc zobrazuje stav naplnění vyjímatelné baterie a včas uživatele upozorní, že je baterie téměř vybitá. Praktická a lehká Li-ion baterie 18V je uložena v uzamykatelném prostoru. Jde o stejnou baterii, která se používá v standartním elektrickém nářadí Bosch, jako jsou například akumulátorové šroubováky. Znamená to, že baterie kočárku se dá použít na nabíjení dalších zařízení. V případě potřeby je rychle po ruce náhradní baterie. Plně nabitá baterie – doba nabíjení činí přibližně dvě a půl hodiny – zajistí, v závislosti na stupni využití a hmotnosti kočárku, dojezd až 15 kilometrů. Přes USB rozhraní mohou rodiče navíc nabíjet svůj chytrý telefon. Pomocí aplikace je rovněž možné aktivovat alarm. Třeba v případě, že rodiče nechají stát kočárek před kavárnou. Pokud se pokusí neoprávněná osoba kočárek odvézt, zobrazí se za podmínky existujícího Bluetooth spojení výstraha na smartphonu. Navíc se na kočárku rozezní alarm z integrovaného reproduktoru a parkovací brzda opět automaticky zabrzdí. Pokud by baterie cestou někdy přece jen došla, lze kočárek používat dál jako běžný dětský kočárek – aniž byste pocítili odpor motoru.

Kontakt pro novináře:

Jörn Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
Twitter: @joernebberg

Mobility je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2022 vygenerovala 60 % provozního obratu ve výši 52,6 miliard eur. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: Vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je předním mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává zhruba 421 000 zaměstnanců (stav k 31. 12. 2022). Obrat firmy za rok 2022 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 88,2 miliard eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem skupiny Bosch je usnadnit propojený život pomocí produktů a řešení, které buď obsahují umělou inteligenci (AI), nebo byly vyvinuty či vyrobeny s její pomocí. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 470 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Bosch Group se svými více než 400 pobočkami po celém světě je od roku 2020 uhlíkově neutrální (Scope 1 a 2). V rámci toho byly v roce 2022 kompenzovány zbytkové emise ve výši 0,7 milionu tun CO₂ pomocí uhlíkových kreditů. Scope 1, 2, 3 je vykazováno podle GHG protokolu. Bosch zaměstnává 85 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 136 lokalitách po celém světě a zhruba 44 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?