Suche

Hearables: Bosch přináší inteligentní poslech

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Povolení nových interakcí pro uživatele a přesné sledování aktivit

  • Nová varianta akcelerometru BMA456 s integrovanými funkcemi hearables.
  • Nižší spotřeba elektrické energie pro delší životnost baterie.
  • Velký rozsah snímacích řešení pro rostoucí trh s hearables.
Hearables

Bosch Sensortec představil na Sensors Expo & Conference v San José v Kalifornii novou variantu vysoce výkonného akcelerometru BMA456. Tato varianta je jediným akcelerometrem na trhu s optimalizovanými funkcemi hearables, které jsou integrované do jediného senzoru. Výrobci tak mohou vyvíjet menší a přesnější hearables s nižší spotřebou elektrické energie a vyšším výkonem. Výraz hearables označuje zařízení jako sportovní nebo chytrá sluchátka, naslouchadla nebo zařízení high-end, jako jsou sluchátka na hraní her.

„Dlouholeté zkušenosti Bosch Sensortec se zpracováním signálu a vývojem senzorů MEMS s extrémně nízkou spotřebou elektrické energie představují klíč k výrobě další generace hearables," uvádí Dr. Stefan Finkbeiner, výkonný ředitel společnosti Bosch Sensortec. „Nový BMA456 je skvělým příkladem toho, jak Bosch využívá zkušenosti a know-how a také přizpůsobuje osvědčené nositelné technologie pro rozvoj hearables trhu.“

Hearables tvoří rychle rostoucí tržní segment a důležitý motor růstu v oblasti wearables. Na základě údajů od společnosti SAR Insight & Consulting se očekává, že trh s bezdrátovými sluchátky pro True Wireless Earbuds (TWE) poroste do roku 2023 na téměř 180 milionů jednotek. „Akcelerometry hrály ústřední roli při rozšiřování funkcí pro hearables, protože umožňují jazykové asistenční systémy, ovládání gest, sledují pohyby těla a ještě víc," uvádí Peter Cooney, zakladatel a vedoucí vývoje SAR Insight & Consulting. „Na rychle rostoucím trhu Truly Wireless Stereo (TWS) se nabízí mnoho možností pro dodavatele senzorů, jak realizovat zajímavé a inovační produkty s velkým tržním potenciálem."

Široká paleta funkcí hearables

Nová varianta akcelerometru BMA456 integruje gesta specifická pro hearables, jako je kliknutí (tap), dvojité kliknutí (double-tap) a trojité kliknutí (triple-tap), k intuitivní obsluze zařízení. Uživatelé tak mohou například pohodlně ovládat přehrávání písniček nebo hlasových zpráv, měnit hlasitost nebo přijímat či odmítat hovory. Veškeré funkce v rámci BMA456 probíhají samostatně, aniž by se musel spustit energeticky náročný aplikační procesor. Díky této vlastnosti a velmi malé výšce 0,65 mm se BMA456 ideálně hodí pro Truly Wireless Stereo (TWS) Headsets a hearables střední třídy používané při zábavě a v každodenním životě.

Další vlastností je správa nabíjení. Ke snížení spotřeby elektrické energie BMA456 přesně rozlišuje mezi pohybem a stáním a přepíná sebe i zařízení do energeticky úsporného režimu. Senzor navíc umožňuje funkci, která rozpozná, jestli se zařízení nachází v uchu nebo mimo ucho. Zařízení tak například může okamžitě přerušit přehrávání písničky a uvést systém do klidového stavu, když uživatel vyjme hearables z ucha. Tato funkce výrazně snižuje spotřebu elektrické energie celého systému.

BMA456 obsahuje i nízkonákladový detektor kroků, který je speciálně optimalizovaný pro pohybová pásma. V kombinaci se sofistikovanou funkcí rozpoznávání aktivit, která detekuje chůzi, běh a stání je varianta BMA456 vhodná pro sport a aktivity, které fungují jak s chytrými telefony tak i samostatně.

Výrobci mohou flexibilně nakonfigurovat přednastavené parametry této funkce, aby individuálně zlepšili výkonnost svých zařízení. Nízký šum senzoru ve výši 120 µg√Hz, nízký offset ±20 mg a nízké TCO 0,35 mg/K zvyšují přesnost zařízení. Koneční uživatelé profitují z intuitivní obsluhy, spolehlivého rozpoznání aktivity a delší doby provozu baterie.

Rozsáhlé produktové portfolio pro hearables

Je jedno, jestli pro naslouchadla, sportovní a chytrá sluchátka nebo high-end hearables jako jsou sluchátka na hraní her: rozsáhlé produktové portfolio Bosch Sensortec nabízí výrobcům optimální řešení pro každou aplikaci hearables: produktová paleta pro hearables obsahuje kromě akcelerometru (BMA456, BMA400) také magnetometr (BMM150), inerciální senzory (BMI270), tlaková čidla (BMP388) a inteligentní senzory (BHA260, BHI260).

Kryt a disponibilita

Kryt varianty hearables BMA456 měří 2 x 2 x 0,65 mm³. Tato varianta bude k dostání od července 2019 prostřednictvím distributorů Bosch Sensortec.

Kontakt pro novináře:

Silvia Mayer
Tel:.: +49 7121 35-18453

Christian Hoenicke
Tel:.: +49 7121 35-35924
Twitter: @BoschMEMS

Bosch Sensortec GmbH, stoprocentně vlastněná dceřiná společnost Robert Bosch GmbH, vyvíjí a uvádí na trh široké spektrum mikro-elektromechanických senzorů (MEMS) a řešení pro smartphony, tablety, wearables, AR/VR, drony, roboty, chytré domácnosti a aplikace pro Internet věcí (IoT). Produktové portfolio zahrnuje 3-osové senzory zrychlení, senzory rychlosti otáčení a geomagnetické senzory, integrované 6-osové a 9-osové senzory, inteligentní senzory, senzory tlaku, vlhkosti a plynové senzory, optické mikrosystémy, jakož i příslušná softwarová řešení. Společnost Bosch Sensortec si od svého založení v roce 2005 vybudovala na příslušných trzích vedoucí postavení v oblasti technologií. Od roku 1995 je společnost Bosch průkopníkem a firmou s vedoucím postavením na trhu v oblasti senzorů MEMS a doposud prodala přes 10 miliard těchto senzorů. Více než každý druhý smartphone využívá senzor od Bosch Sensortec.

Více informací se dozvíte na www.bosch-sensortec.com nebo na twitter.com/boschMEMS.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 410 000 lidí (k 31. 12. 2018). Podle předběžných údajů dosáhl prodej firmy za rok 2018 hodnoty 77,9 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 69 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?