Suche

Robert Bosch Venture Capital spouští projekt Fond IV se 200 miliony eur

  • Umělá inteligence: RBVC drží svůj podíl ve třech z celosvětově nejslibnějších AI startupech.
  • Bosch CEO Denner: „Chceme podporovat technologie budoucnosti a posilovat naši inovační sílu.“
  • Bosch spolupracuje se startupy na otevřených inovačních projektech.
Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart – Investice do startupů rostou. V roce 2017 investovali institucionální investoři a podniky 147 miliard eur. To je skoro třikrát více než v roce 2012. Také Bosch zvyšuje svůj objem investic do externích startupů a dává k dispozici své dceřiné společnosti s rozvojovým kapitálem Robert Bosch Venture Capital GmbH (RBVC) 200 milionů eur do čtvrtého fondu. „Formování budoucnosti znamená také včas rozpoznat dobré nápady a pomoci jim prosadit se. Jako vedoucí společnost v oblasti IoT chceme podporovat vybrané technologie budoucnosti, jako je například umělá inteligence,“ vysvětluje Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. Již nyní se RBVC podílí prostřednictvím DeepMap, Graphcore a Syntiant na třech slibných AI startupech po celém světě. „Neinvestujeme jen do startupů, spolupracujeme s nimi také na projektech otevřené inovace. Posilujeme tak naši inovační schopnost.“ Otevřená inovace znamená, že jsou zákazníci, výzkumníci, dodavatelé a partneři cíleně zapojováni do inovačních aktivit podniku. RBVC, jeden z největších korporátních investorů v Evropě, se specializuje na inovační startupy z oblasti technologií. Do portfolia patří více než 35 podniků z oblastí autonomního řízení, umělé inteligence (AI), internetu věcí (IoT) nebo také technologií jako je blockchain.

Otevřené inovace: včasné využívání technologických trendů

Profesionálové v oblasti investování z RBVC si každoročně prohlédnou přes 2 000 startupů. Přibližně sto z nich se dostane do užšího výběru. „Každý rok investujeme do šesti až deseti vybraných podniků. Kromě kapitálu nabízíme také know-how a operativní podporu. Navíc propojujeme startupy dohromady s operativními jednotkami Bosch,“ vysvětlil Philipp Rose, jednatel pro obchodní záležitosti RBVC. Z této spolupráce profitují jak mladé podniky, tak i Bosch. Startupy získají možnost stát se dodavatelem, zákazníkem nebo partnerem v oblasti technologií. Bosch zase získá včasný přístup k nejnovějším technologiím a může je nechat začlenit do svých vlastních inovací. „Otevřená inovace je win-win situace pro startupy i pro podnik,“ zdůraznil Rose. „Zaručujeme přitom, že know-how startupů také v těchto startupech zůstane.“ Bosch již spolupracuje na projektech otevřené inovace s více než stovkou podniků.

Portfolio: jednorožci a úspěšné zakončení

Sunnyvale (USA), Frankfurt a Stuttgart (Německo), Tel Aviv (Izrael), Šanghaj (Čína): společnost RBVC je zastoupená v technologických hotspotech po celém světě s vlastními lokalitami a kontaktními osobami. „Jsme globálním investorem, který je aktivní na lokální úrovni,“ vysvětlil Dr. Ingo Ramesohl, jednatel pro technické záležitosti RBVC. „Angažujeme se přímo na místě a vyznáme se v trzích. Zároveň startupům nabízíme celosvětovou síť, protože investujeme pouze do podniků, které jsou relevantní pro obchodní činnosti společnosti Bosch.“

Portfolio RBVC zahrnuje prosperující podniky působící v oblastech, jako jsou strojové učení, vývoj polovodičů a IoT. Jedním z příkladů je britský výrobce procesorů Graphcore, který vyrábí komponenty AI určené k urychlování strojního učení. V roce 2018 firma uzavřela největší financování formou rozvojového kapitálu v Evropě a v současnosti je její hodnota odhadována na 1,7 miliardy amerických dolarů. „Graphcore podporujeme již od první investice nejenom finančně, ale také prostřednictvím naší sítě a odbornými znalostmi,“ vysvětlil Ramesohl. Společnost RBVC taktéž včas investovala do firmy Sensoro. Ta má dnes vedoucí postavení na čínském trhu v oblasti IoT řešení pro města. Dalším příkladem je americký podnik DeepMap vytvářející vysoce přesné mapy pro autonomní vozidla.

Stejně jako každý institucionální poskytovatel rizikového kapitálu, sleduje i RBVC svůj cíl, aby na konec svůj podíl se ziskem prodala. Tak například společnost Movidius, výrobce procesorů na zpracování obrazu, převzal Intel a odborník na kybernetickou bezpečnost SecurityMatters je nyní součástí ForeScout Technologies, poskytovatele v oblasti bezpečnosti sítí.

Obrázky:

#1089507, #1371830, #1706347, #1371681, #1451475, #1791739

Kontakt pro novináře:

Michael Kattau
Tel.: +49 711 811-6029
Twitter: @MichaelKattau

Robert Bosch Venture Capital
Aron Bahnmüller
Tel.: +49 711 811-47950
Twitter: @ABahnmuller

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 394 500 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl podle předběžných výsledků hodnoty 71,6 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. Devadesát čtyři procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH (Nadaci Roberta Bosche). Ostatní podíly vlastní rodina Roberta Bosche, přes společnost vlastněnou rodinou a přes společnost Robert Bosch GmbH. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, průmyslový trust, který také vykonává funkci vlastníků.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?