Suche

Čtyři oči vidí víc než dvě

Bosch přináší na logistický trh multikamerový systém z oblasti osobních automobilů

  • Méně nehod: multikamerový systém pro vysokozdvižné vozíky pomáhá při přesných manévrech.
  • Čtyři kamery snímající blízké okolí zachytí vše, co se kolem vozidla děje.
  • Vizuální asistent a vyznačení jízdní dráhy zvyšují bezpečnost v logistice.

Stuttgart – Ve skladových halách je nedostatek místa častým problémem. Řidiči vysokozdvižných vozíků musí často se svými vozidly manévrovat mezi regály a naskladněnými paletami v nejužším možném prostoru. Přitom dochází neustále k nehodám vedoucím k poškození zboží nebo vozidel – a to není jen k zlosti, ale může to být i velmi drahé. Mnohem horší než majetkové škody jsou ovšem škody na zdraví osob, ke kterým podle studie německého sdružení pojištěnců odpovědnosti za škody organizace Holz und Metall (BGHW) dochází především při couvání v malém prostoru mezi jedním a třemi metry. Jenom v Německu je ročně oficiálně nahlášeno přibližně 12 000 nehod, na kterých se podílely vysokozdvižné vozíky (zdroj: WEKA). „Řidič nemůže mít oči všude současně, proto tuto zodpovědnost nyní přebírá multikamerový systém Bosch,“ říká Andrew Allen, který je odpovědný za oblast Commercial Vehicle a Off-Road u společnosti Bosch. Systém bude poprvé představen veřejnosti na LogiMAT.

Věnovat pozornost všemu

Multikamerový systém umožňuje pomocí funkce vizuálního asistenta 360° pohled kolem vozidla – i v případě, kdy veze objemný náklad. Takto lze i v úzkém prostoru jednoduše naložit náklad a přemístit jej. Systém napomáhá k přesné manipulaci s vysokozdvižným vozíkem a k lepšímu odhadu vzdáleností při jízdě. Takto lze jednoduše, bezpečně a efektivně plnit logistické úlohy.

Multikamerový systém tvoří řídicí jednotka a čtyři velice kompaktní kamery snímající blízké okolí vozidla. Takto se dá prohlížet plocha až osm krát osm metrů. Kamery byly původně navrženy pro segment osobních automobilů Bosch. Nyní jsou přizpůsobeny speciálním požadavkům logistického trhu.

Kompletní zachycení okolí vozidla

Kamery jsou umístěné vepředu, vzadu a na každé straně vozidla. S úhlem rozevření téměř 190° zachytí kompletní okolí vozidla. Řidiči vidí realistické zobrazení vlastního vozidla jako 3D model na displeji. Když se vozidlo pohybuje, displej upravuje pohled na okolí v reálném čase. Pro lepší přizpůsobení účelu vozidla může výrobce předkonfigurovat obrazovku tak, aby zobrazovala individuální a nebo 360° zobrazení, stejně jako zobrazení na celé obrazovce. Řidič má potom možnost zvolit si z výběru ten nejlepší pohled, který se hodí pro jeho aktuální pracovní úkol.

Vyznačení jízdní stopy nám ukáže cestu

Multikamerový systém může vizuálně promítnout aktuální jízdní stopu vozidla a to jak při pohledu zepředu, tak i zezadu nebo shora. Pro dosáhnutí tohoto cíle měří řídící jednotka úhel řízení, vypočítává výslednou trasu a zobrazuje ji na displeji. Pokud se úhel řízení změní, systém propočítá aktuální trasu a přizpůsobí zobrazený obraz novým informacím. Vyznačení jízdní stopy slouží primárně jako výpomoc při manévrování a při zařazení do jízdního pruhu.

Kontakt pro novináře:

Inga Ehret
Tel.: +49 711 811-16476
E-mail: Inga.Ehret@de.bosch.com

Tags: multikamerový systém, kamera, okolí

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2018 dosáhl její prodej částky 47,6 miliardy eur, což odpovídá podílu 61 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 410 000 lidí (k 31. 12. 2018). Prodej firmy za rok 2018 dosáhl hodnoty 78,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 460 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 68 700 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 130 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, www.twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?