Suche

Bosch přebírá plnou kontrolu nad výrobcem elektromotorů EM-motive

Pavel Roman

Pavel Roman >

X

Stuttgart, Německo – Bosch nyní přebírá plnou kontrolu nad společností EM-motive, jedním z nejúspěšnějších evropských výrobců elektromotorů. Bosch a Daimler založily EM-motive GmbH v roce 2011 jako společný podnik s rovnocenným podílem. Od té doby firma vyrobila kolem 450 000 elektromotorů. „Pro firmu Bosch je úplné převzetí EM-motive dalším logickým krokem na cestě za vedoucím postavením na trhu s elektromobilitou. Je to šance na vytvoření ještě širší účasti na trhu,“ uvádí Dr. Stefan Hartung, člen představenstva Robert Bosch GmbH a ředitel obchodní oblasti Mobility Solutions.

Již od založení společného podniku si společnost Bosch zajistila možnost na nabytí akcií. Úplné převzetí tedy bylo již zakotveno v dohodě o společném podniku. Změna vlastnické struktury nebude mít okamžitý vliv na zhruba 340 zaměstnanců EM-motive, kteří v současné době pracují v podnicích v německém Stuttgartu a v Hildesheimu.

„Elektromotory společnosti jsou již mimo jiné součástí vozidel Daimler, Porsche, Fiat, Volvo, Peugeot a StreetScooter. Tímto krokem má Bosch v úmyslu především získat nové zákazníky na rychle rostoucím celosvětovém trhu,“ uvádí Dr. Mathias Pillin, člen výkonného vedení Powertrain Solutions odpovědný za segment trhu s elektrickými vozidly. Stávající společnosti EM-motive GmbH bude převedena na Robert Bosch GmbH. Nabytí akcií podléhá schválení ze strany orgánů na ochranu hospodářské soutěže.

Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat kupní cenu ani další podrobnosti o akvizici. Společný podnik EM-motive byl založen s cílem usnadnit vstup do oblasti výroby elektromotorů z ekonomického hlediska: vzhledem k původně malým velikostem šarží byly obě společnosti schopny sdílet vysoké investiční náklady na vývoj a výrobu elektromotorů. Výsledkem byl rychlý vstup společností Bosch a Daimler do oblasti výroby elektromotorů.

Motor je klíčovou součástí elektrického pohonu: čím účinněji funguje, tím méně energie spotřebovává, což znamená nejen větší rozsah dojezdu, ale také výrazně nižší provozní náklady. V současnosti se podnikání s elektromobilitou rychle rozrůstá a nejpozději do začátku příštího desetiletí dojde k jeho rozvoji v masovém měřítku.

Kontakt pro novináře:

Joern Ebberg
Tel.: +49 711 811-26223
E-mail: Joern.Ebberg@bosch.com
Twitter: @joernebberg

Tags: EM, Emob

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2019 dosáhl její prodej částky 46,8 miliardy eur, což odpovídá podílu 61 procent na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 400 000 lidí (k 31. 12. 2019). Obrat firmy za rok 2019 dosáhl hodnoty 77,7 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 72 600 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 126 lokalitách po celém světě a zhruba 30 000 softwarových inženýrů.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, www.twitter.com/BoschPress.

Stále hledáte něco?