Suche

CES 2019: Tato inteligentní řešení bude Bosch prezentovat v Las Vegas

Stánek Bosch: č. 14020 v Central Hall / Twitter: #BoschCES

 • Světová premiéra: Bosch poprvé představuje koncept vozidel elektrické kyvadlové dopravy bez řidiče s integrovanými službami
 • CES 2019 Innovation Awards®: šest ocenění pro řešení firmy Bosch
 • Mobilita zítřka: méně stresu, více bezpečnosti a účinnosti
 • Chytrá pomoc: asistenti doma i na zahradě usnadňují život díky strojovému učení

Na CES 2019 v Las Vegas, v Central Hall u stánku č. 14020 od 8. do 11. ledna 2019, prezentuje společnost Bosch technologické odpovědi na výzvy dneška, včetně urbanizace, nárůstu populace a klimatických změn. Dodavatel technologií a služeb představuje inovativní řešení a služby pro mobilitu zítřka a chytré domácnosti.

Světová premiéra: koncepční vozidlo Bosch pro nový druh mobility

Na veletrhu CES umožní společnost Bosch návštěvníkům, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli nový druh mobility v podobě konceptu elektřinou poháněných vozidel kyvadlové dopravy bez řidiče s integrovanými službami. Tento druh mobility se už brzy objeví v ulicích velkých měst po celém světě: téměř nehlučná vozidla kyvadlové dopravy bez řidiče, která jsou hladce propojená se svým okolním prostředím. Bosch poskytne potřebný hardware, software a nové digitální služby, které umožní uživatelům rezervaci vozidel, jejich sdílení s dalšími cestujícími nebo placení za jízdu.

CES Innovation Awards: celkem šest ocenění pro Bosch

V přípravě na CES 2019 získala firma Bosch celkem šest ocenění za inovaci CES Innovation Awards. Ocenění CES Innovation Awards jsou každoročním programem, který spravuje Asociace spotřebních technologií (CTA = Consumer Technology Association). Zahrnuje 28 kategorií a slouží jako ukazatel budoucích trendů. V letošním roce byly oceněny následující produkty a řešení společnosti Bosch:

1. Princip „vše v jednom“ pro konektivitu vozidel:
Pro budoucnost propojené automatizované jízdy musí být vozidla schopná hladce komunikovat jak mezi sebou, tak se svým okolím. Za tímto účelem společnost Bosch vyvinula univerzální jednotku konektivity pro všechny přenosové technologie založené na Wi-Fi a bezdrátových technologiích používaných při komunikaci vehicle-to-everything (V2X). To umožňuje vozidlům komunikovat jak mezi sebou, tak i s dopravní infrastrukturou bez ohledu na zemi nebo výrobce. Software vytvořený portugalským start-upem Veniam zpracovává náročné úkoly správy datových spojení. Neustále vyhledává nejlepší přenosovou technologii pro každý požadavek a automaticky přepíná mezi dostupnými možnostmi.

2. Nákladní vozidla bez vnějšího zpětného zrcátka:
Nový Mercedes-Benz Actros je prvním sériově vyráběným nákladním vozidlem, který je namísto běžných hlavních a širokoúhlých zrcátek vybaven kamerovým systémem. Tento systém je známý pod názvem Mirror Cam a nabízí lepší 360stupňové vidění. Kromě zvýšené bezpečnosti se při použití kompaktních digitálních kamer namísto zrcátek díky jejich značným aerodynamickým výhodám zlepšuje také spotřeba paliva. Dvě kamery, umístěné vlevo a vpravo na střeše kabiny řidiče, přenášejí obrazy v reálném čase na dva 15palcové displeje s vysokým rozlišením namontované na A-sloupcích uvnitř kabiny. Systém přizpůsobuje zobrazení monitoru tak, aby odpovídalo jízdní situaci. Mirror Cam celkově výrazně vylepšuje aerodynamiku, bezpečnost a ovládání nákladního vozidla. Partnery společnosti Daimler při vývoji systému Mirror Cam jsou firmy Bosch a Mekra Lang.

3. Chytrý telefon jako klíč od auta:
Přístupový systém Perfectly Keyless od firmy Bosch už brzy umožní řidičům automobilů, provozovatelům vozidel sdílené jízdy a logistickým společnostem digitální správu klíčů. Pomocí aplikace v chytrém telefonu budou moci kdykoliv rozhodnout o tom, kdo a kdy bude mít přístup k autům nebo kamionům. Geniální rys tohoto systému Bosch spočívá v tom, že spojení mezi chytrým telefonem a vozidlem je bezpečnější než kdykoliv předtím. Perfectly Keyless dokáže identifikovat autorizovaný chytrý telefon jako digitální otisk prstu. Na veletrhu CES 2019 nainstalovala firma Bosch tento systém do předváděcího vozidla založeného na Fordu Mustang.

4. Radarové asistenční systémy zabraňující nehodám motocyklů:
Detekce mrtvého úhlu, varování před srážkou a adaptivní tempomat: vybavení motocyklu radarem jako senzorickým orgánem umožňuje nové asistenční a bezpečnostní funkce motocyklu a současně poskytuje přesný obraz o okolí vozidla. Výsledkem je, že tyto asistenční systémy zvyšují nejen bezpečnost, ale také potěšení z jízdy a pohodlí, díky čemuž řidičům usnadňují život. Podle odhadů firmy Bosch na základě průzkumu v oblasti nehodovosti, by mohly radarové asistenční systémy zabránit jedné ze sedmi motocyklových nehod. Tito elektroničtí asistenti jsou ostražití za všech okolností a v naléhavých případech reagují rychleji než lidé. Jsou založeny na kombinaci radarového senzoru, brzdového systému, řízení motoru a HMI.

5. Aplikace pro e-skútry:
Nová aplikace přeměňuje e-skútry na odborníky v oblasti konektivity. Vedle zobrazování klíčových informací, jako například stav nabití baterie e-skútru, umožňuje komunikaci mezi jezdcem a vozidlem a připojení se k ostatním uživatelům prostřednictvím sociálních sítí. Díky tomu uživatelé snadno zjistí, který z jejich přátel se zrovna v dané oblasti nachází. Navíc je na rukojeti e-skútru připevněn držák na přilbu, který je ovládán pomocí aplikace. Po zaparkování e-skútru je úložným řešením pro přilbu a zároveň chrání vozidlo proti krádeži a jeho displej proti vandalismu.

6. Řešení dodatečného vybavení pro efektivnější stroje a domácnosti:
Bosch vyvinula algoritmus Phantom, který pomáhá malým a středním firmám posoudit a výrazně zvýšit energetickou účinnost jejich strojů. Toto řešení formou dodatečného vybavení, jehož instalace zabere jen několik minut, používá senzory k měření zatížení každého zařízení v rámci spotřebitelské sítě a poskytuje cenné informace o použití a možných poruchách. To umožňuje uživatelům vylepšit provoz a efektivitu strojů. Také v domácnostech umí Phanthom zjistit, kolik energie jednotlivá zařízení využívají. Díky této energetické transparentnosti je možné šetřit elektřinu.

Mobilita zítřka: výběr řešení a služeb

Elektrická jízda bez stresu – to je cíl pohodlného dobíjení Convenience Charging, což je služba Bosch, kterou firma prezentuje na veletrhu CES 2019 v předváděcím vozidle založeném na Audi A3 e-tron. Toto integrované dobíjecí a navigační řešení zvyšuje každodenní výhody elektromobility. V budoucnu bude tato služba přesně informovat elektrická vozidla nejen o tom, kdy se vybije jejich baterie, ale také o tom, kde se nachází nejbližší dobíjecí stanice. Za tímto účelem kombinuje Convenience Charging informace z elektrické hnací jednotky s informacemi o vozidle a okolním prostředí, čímž vytváří spolehlivou prognózu dojezdu. Služba využívá k určení možností dobití nejmodernější plánování tras založené na osobních preferencích řidiče. V budoucnu budou mít řidiči elektrických vozidel možnost objednat si doručení jídla přímo na předem zarezervované dobíjecí místo, aby tak mohli co nejlépe využít dobu nabíjení. Pomocí aplikace Convenience Charging si řidiči budou moci naplánovat potřebné zastávky v pohodlí svého domova. Navrhované trasy podél nabíjecích stanic mohou být následně bezproblémově přeneseny do vozidla.

Bezpečné používání mobilních telefonů při řízení:
Integrované řešení mySPIN v chytrých telefonech umožňuje řidičům bezpečné používání aplikací v jejich zařízení i během cesty. Nyní mySPIN podporuje také komunikační standard pro vozidla MirrorLink. V budoucnu bude k rozšíření aplikací kompatibilních s mySPIN a k zobrazení omezené sady klíčových funkcí stačit pouze jednoduchý adaptér pro systém infotainmentu vozidla nebo přístrojový cluster. Řidiči tak budou moci ovládat aplikace dotykem nebo pomocí otočného tlačítka ve vozidle. Bosch pracuje také na vývoji integrace mySPIN do chytrého telefonu pro užitková vozidla, motocykly, skútry a powersports vozidla.

Zachránci životů z datového cloudu:
Jen v samotném Německu je každoročně rozhlasem vysláno asi 2000 varování před řidiči jedoucími v nesprávném pruhu. Ve většině případů však toto upozornění přijde pozdě, protože takové incidenty obvykle končí v průměru po 500 metrech – a v nejhorším případě smrtí. Společnost Bosch vyvinula řešení založené na cloudu, které do deseti sekund odešle varování všem řidičům jedoucím v nesprávném pruhu a všem ohroženým účastníkům silničního provozu. Na varování před řidiči jedoucími v nesprávném pruhu už se spoléhá asi 15 rozhlasových a navigačních aplikací, které oslovují lidi ve 13 evropských zemích. Služba je založená na softwarovém modulu pro integraci do stávajících systémů a aplikací infotainmentu.

Zlepšení přesnosti elektronického horizontu:
Elektronický horizont v současné době poskytuje údaje o sklonu vozovky a ostrosti zatáček, která doplňují navigační data. Protože systém umožňuje vozidlům myslet dopředu, zvyšuje jak bezpečnost, tak i pohodlí. Bosch nyní pracuje na elektronickém horizontu nové generace, který bude ještě přesnější a aktuálnější. Kromě informací o klasifikaci silnic, zatáčkách a výškových profilech poskytne systémům vozidel a navigačním systémům geometrie pro jednotlivé jízdní pruhy, stejně jako údaje o infrastruktuře s 3D objekty. To pomůže automatizovaným vozidlům určit přesnou polohu v rámci jízdního pruhu.

Popometr pro automatizovanou jízdu:
Prediktivní služby o stavu komunikací od firmy Bosch umožňují automatizovaným vozidlům určit, jakým způsobem se budou v průběhu cesty vyvíjet podmínky na komunikacích. Za tímto účelem společnost využívá údaje o počasí od partnerské firmy Foreca. S dostatečným počtem připojených vozidel na silnicích doplní společnost Bosch své prediktivní služby o stavu komunikací o údaje o vozidle. Tím se zvýší bezpečnost, dostupnost a pohodlí funkcí automatizované jízdy.

Automatizovaná jízda ve městech:
San José v kalifornském Silicon Valley se stane pilotním městem pro automatizovanou službu spolujízdy poskytovanou společnostmi Bosch a Daimler. Tři strany již za tímto účelem podepsaly prohlášení o záměru. Bosch a Daimler mají v plánu nabízet službu založenou na aplikacích u automatizovaných vozidel třídy Mercedes-Benz S pro vybrané zákazníky. Testovat se bude na dopravní tepně San Carlos Street / Stevens Creek Boulevard mezi Downtownem a West San José. Bosch a Daimler společně pracují na řešeních pro automatizovanou jízdu ve městech. Jejich cílem je vyvinout řídicí systém pro plně automatizované řízení bez řidiče (SAE úroveň 4/5), které bude připravené k výrobě začátkem příštího desetiletí.

Integrované řešení bezpečnosti pro propojená vozidla:
Od dubna 2018 jsou všechna nově registrovaná vozidla automaticky propojená – díky automatickému systému nouzového volání. Z toho důvodu je integrovaná bezpečnostní koncepce pro propojená vozidla stále důležitější. Na veletrhu CES firma ESCRYPT představí CycurACCESS – bezpečnostní řešení pro bezklíčové přístupové systémy vozidel. Díky nejmodernějším kryptografickým metodám jsou tyto digitální klíče obzvláště bezpečné. Kromě toho Bosch představuje řešení typu „vše v jednom“ pro bezpečné aktualizace software vzduchem. Jeho součástí je efektivní správa klíčů a certifikátů, která zaručuje šifrování typu „end-to-end“ z ECU automobilu do IT systémů jeho výrobce.

Inteligentní asistenti: řešení pro chytrou domácnost

Rozpoznávání potravin pro inteligentní skladování:
Propojené spotřebiče nabízejí svým majitelům viditelné výhody doma i na cestách – příkladem je optimalizace skladování potravin. Propojené chladničky Bosch s kamerami interiéru nabízejí novou funkci: rozpoznávání potravin s doporučeními pro uchovávání. Spotřebič automaticky rozpozná na 60 druhů ovoce a zeleniny a prostřednictvím aplikace navrhne ideální místo pro jejich uložení. Díky nejlepšímu možnému způsobu skladování zůstanou potraviny déle čerstvé a nemusí se tak často vyhazovat.

Vaření bez ulepených dotykových displejů:
PAI je projektor od společnosti Bosch, který je namontován na kuchyňské desce a přeměňuje celou pracovní plochu na dotykovou obrazovku. Integrovaný 3D senzor zaznamenává dotyk uživatele na povrchu a umožňuje tak dotykové ovládání. To znamená, že uživatelé mají při vaření nebo pečení přístup k širokému spektru digitálních služeb, například ke snadnému vyhledávání receptů nebo ovládání propojených spotřebičů. Díky robustnímu designu se na rozdíl od běžných chytrých telefonů nebo tabletů s rozhraním PAI snadno pracuje i s mastnými prsty. Dalším přínosem je více volného prostoru na pracovní ploše.

Snadná péče o trávník díky umělé inteligenci:
Bosch používá strojové vzdělávání ke zlepšení způsobu, jakým jeho robotická sekačka na trávu Indego rozpoznává překážky na trávníku prostřednictvím vyhodnocování dat, jako je proud motoru, zrychlení, otáčky motoru a směr. S pomocí Al se Indego postará o všechno sama a díky firmě Bosch je sekání trávníku ještě snadnější a pohodlnější. Každá sekačka Indego se přizpůsobí své vlastní zahradě, aby mohla vždy odvést perfektní práci. A nová, propojená Indego S+ od firmy Bosch otevírá uživatelům další možnosti. Tato novinka nyní podporuje hlasové ovládání přes Amazon Alexa, což z ní dělá první robotickou sekačku na trhu nabízející tuto funkci.

Z polic se stávají osobní asistenti:
Nový interaktivní modul projekce BML100PI umožňuje uživatelům vytvářet v jejich šatnících nebo skříních inteligentní police. Jeden modul zobrazuje dotykové funkce na povrchu až šesti polic najednou. Tyto projekce umožňují šatníku zobrazení předpovědi počasí, denní plán jednotlivce nebo připomenutí nadcházejících událostí. Tyto informace tvoří základ pro denní návrhy oblečení, které mohou uživatelé sdílet na sociálních sítích. Jakmile oblečení z police zmizí, uživatelé mohou pomocí virtuální dotykové obrazovky zadat online objednávku na něco nového nebo si rezervovat prádelnu. Interaktivní projekční modul tak mění obyčejné police na osobního asistenta, a tím usnadňuje každodenní život.

Rozpoznání každého pohybu:
Nový senzor BMI270 je inteligentní snímač inerciálních měřicích jednotek (IMU = Inertial measurement unit) s mimořádně nízkou spotřebou energie, který byl navržen pro použití v přenositelných elektronických zařízeních. BMI270 zlepšuje jejich funkčnost, a to včetně krokoměru a rozpoznávání gest, kromě detekce přechodu z jedné činnosti na další umí rozlišovat mezi různými činnostmi, jako je například stání, chůze, běh nebo jízda na kole. Dokáže také určit, kde daná činnost probíhá – například uvnitř vozidla. Navíc dokáže nový senzor detekovat pohyby, jako je ohýbání nebo zvedání ramen a otáčení zápěstí, čímž uživateli umožňuje ovládat přenositelnou elektroniku pomocí intuitivních gest. Rozpoznávání gest je plně kompatibilní s operačním systémem Wear OS od Google. Vysoká úroveň výkonnosti systému IMU je výsledkem kombinace technologie snímání rychlosti otáčení, která je ve velké míře využívána v automobilových aplikacích, s výrazně vylepšeným senzorem zrychlení.

Lepší interiérové klima v malíčku:
Senzor AIR pro pohodlí domova nabízí inovativní klimatický komfort. Zaznamenává a zobrazuje informace o kvalitě, teplotě a vlhkosti ovzduší, stejně jako o světlu a hluku. Uživatelé mohou ovládat senzor pohodlí i bez chytrého telefonu díky uživatelsky přívětivému rozhraní s barevnými symboly. Kromě toho aplikace Bosch AIR nabízí podrobnější informace o měření v průběhu času a umožňuje uživatelům přizpůsobit nastavení senzoru. Díky nabídce konkrétních doporučení na zlepšení kvality ovzduší a dosažení zdravého klimatu ve vnitřních prostorách pomáhá Bosch AIR lidem, aby se zlepšil jejich výkon a soustředění a celkově se tak cítili lépe.

Hlasové ovládání systémů vytápění:
Hlasové ovládání .aino chatbot umožňuje uživatelům pomocí jednoduchého jazyka komunikovat s jejich systémem vytápění. Stačí napsat nebo vyslovit „je mi zima“ a systém zvýší teplotu v místnosti o dva stupně Celsia. Chatbot dokonce chápe rozdíl mezi „trochu zima“ a „hodně zima“, a tomu také přizpůsobí úroveň zvýšení teploty. Systém také poskytuje užitečné tipy na úsporu energie, například na základě předpovědi počasí, a navrhuje cesty ke zvýšení účinnosti topného systému. Na požádání odesílá .aino týdenní nebo měsíční zprávy o spotřebě energií, včetně meziročního srovnání.

Bosch na CES 2019

 • TISKOVÁ KONFERENCE: Pondělí, 7. ledna 2019, 9:00 – 9:45 místního času v hotelu Mandalay Bay, South Convention Center, 2. poschodí; Mandalay Bay Ballrooms B, C & D
 • STÁNEK: Úterý až pátek, 8. až 11. ledna 2019 v Central Hall, stánek #14020
 • SLEDUJTE to nejdůležitější od společnosti Bosch na CES 2019 na Twittru: #BoschCES
 • EXPERTI BOSCH NA PANELOVÝCH DISKUSÍCH:
  • Středa, 9. ledna 2019, 9:00–10:00 místního času:
   Connected Home Innovations“ s Anne Rucker, globální vedoucí pro digitální strategie, Venetian, Level 4 Marcello 4405
  • Středa, 9. ledna 2019, 9:00–10:00 místního času:
   Technology, Jobs, and the Future of Work“ s Charlie Ackermanem, senior viceprezidentem pro lidské zdroje Severní Amerika, Las Vegas Convention Center, North Hall N258
  • Středa, 9. ledna 2019, 14:15–15:15 místního času:
   IoT to the Max, Thanks to 5G“ s Davie Sweisem, viceprezidentem pro web business, Las Vegas Convention Center, North Hall N256

Kontakt pro novináře:

Melita Delic, Tel.: +49 711 811-48617, E-mail: Melita.Delic@de.bosch.com
Trix Böhne, Tel.: +49 30 32788-561, E-mail: Trix.Boehne@de.bosch.com
Irina Ananyeva, Tel.: +49 711 811-47990, E-mail: Irina.Ananyeva@de.bosch.com
Jörn Ebberg, Tel.: +49 711 811-26223, E-mail: Joern.Ebberg@de.bosch.com
Annett Fischer, Tel.: +49 711 811-6286, E-mail: Annett.Fischer@de.bosch.com
Briela Jahn, Tel.: +49 711 811-6285, E-mail: Briela.Jahn@de.bosch.com

Tags: propojená mobilita, CES, IoT

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 410 000 lidí (k 31. 12. 2018). Prodej firmy za rok 2018 dosáhl hodnoty 78,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 460 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 68 700 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 130 lokalitách po celém světě.

Společnost byla v roce 1886 založena Robertem Boschem (1861–1942) ve Stuttgartu jako „dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku“. Obchodně-právní struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou samostatnost Bosch Group. To umožňuje společnosti dlouhodobě plánovat a investovat do důležitých podnikatelských záměrů pro zabezpečení budoucnosti. 92 procent majetkových podílů Robert Bosch GmbH patří veřejně prospěšné společnosti Robert Bosch Stiftung GmbH / Nadaci Roberta Bosche. Většinová hlasovací práva má však společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, která má zároveň také právo vykonávat funkci společníků. Ostatní podíly a hlasovací práva má rodina Boschových a Robert Bosch GmbH.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?