Suche

EICMA 2018: Inovace Bosch pro motocykly a powersports vozidla vyhovují funkcím budoucnosti

  • Bosch rozšiřuje svůj zájem na další typy dopravních prostředků: motocykly, powersports vozidla, elektroskútry a elektrokola.
  • Technologie společnosti Bosch tvoří motocykly budoucnosti – bezpečnější, efektivnější a hravější.

Milán, Itálie – Ať už chytré asistenční systémy, řešení konektivity nebo nové druhy pohonu: Bosch má po ruce ta správná řešení pro motocykly a powersports vozidla budoucnosti. S inovativními řešeními a technologiemi uskutečňuje Bosch další krok na cestě k mobilitě bez stresu, bez nehod a téměř bez emisí.

Hlavní témata Bosch na veletrhu EICMA:

Asistenční systémy na bázi radaru:

Podle odhadů Bosch z výzkumu nehod by mohly tyto asistenční systémy na bázi radaru zabránit každé sedmé dopravní nehodě motocyklu. Elektroničtí pomocníci jsou stále pozornější a v krizové situaci reagují rychleji než člověk. Technický základ, který se za tím skrývá, spočívá v kombinaci radarového senzoru, brzdného systému, řízení motoru a rozhraní mezi řidičem a vozidlem (HMI = Human Machine Interface). Radar jako „smyslový orgán“ motocyklu umožňuje nové asistenční a bezpečnostní funkce a poskytuje přesný obrázek okolí vozidla. Asistenční funkce se tak už nestarají pouze o bezpečnost, ale zajišťují také větší radost z jízdy a pohodlí, protože usnadňují práci řidiči.

Funkce pokročilých asistenčních systémů řidiče Bosch:

Adaptivní regulace vzdálenosti a rychlosti (ACC):

Řízení v hustém dopravním provozu a udržování odpovídajícího odstupu vozidel si vyžaduje vysokou koncentraci a je dlouhodobě namáhavé. Adaptivní regulace vzdálenosti a rychlosti (ACC = Adaptive Cruise Control) přizpůsobuje rychlost vozidla plynulosti dopravy a udržuje potřebnou bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího vepředu. To může efektivně bránit srážkám způsobeným malým odstupem. ACC navíc nabízí řidiči i větší komfort při jízdě v koloně, takže se řidič může lépe soustředit na aktuální dopravní situaci.

Výstraha před kolizí:

Chvilka nepozornosti může mít v silničním provozu závažné následky. Ke snížení rizika nárazu zezadu nebo zeslabení jeho důsledků vyvinula společnost Bosch výstrahu před kolizí pro motocykly. Ta se aktivuje v momentě, kdy vozidlo nastartuje, a poskytuje řidiči podporu ve všech relevantních rychlostech. Když systém rozpozná kritické přiblížení k vozidlu jedoucímu vepředu a řidič na nebezpečnou situaci nezareaguje, je řidič varován pomocí zvukového nebo optického signálu.

Výstraha pro mrtvý úhel:

Své oči má všude a pomáhá motorkářům k bezpečné změně jízdní dráhy. Radarový senzor slouží jako elektronické oko systému rozpoznání mrtvého úhlu. Zachytí objekty v prostoru, kam jen s obtížemi dohlédnete. Když se jiné vozidlo nachází v mrtvém úhlu, technika varuje řidiče optickým signálem, například ve zpětném zrcátku.

Evoluce ABS: větší bezpečnost od elektrokol až po vozidla powersports

Nepřetržitě od roku 1984 Bosch vyvíjí ABS pro motocykly, aby mohla být technologie představena na všech trzích a aplikována do všech typů vozidel. Stále více zemí a regionů po celém světě, mimo jiné EU, Japonsko, Tchaj-wan a Brazílie, používání ABS pro motocykly předepisuje. ABS se využívá i v jiných třídách vozidel, jako jsou vozidla powersports nebo elektrokola. Jako vůbec první na trhu má Bosch ve svém portfoliu antiblokační brzdný systém pro elektrokola. Vývoj umožnil zabránit zablokování předního kola a také pomocí inteligentního systému omezit nadzvednutí zadního kola. Takto je možné zredukovat brzdnou dráhu a snížit riziko převrácení a pádů. Za předpokladu plošného používání ABS by se podle studie nehod Bosch dal snížit počet nehod na elektrokolech až o 25 procent. ABS pro elektrokola bude k dispozici pro vybrané modely od konce roku 2018. V segmentu powersports vyvinul Bosch společně s BRP celosvětově první antiblokační brzdný systém pro čtyřkolky (ATV = All Terrain Vehicles). Modely BRP Outlander a Renegade 2018 a 2019 jsou vybavené technologií ABS od společnosti Bosch.

Řešení pro elektromobilitu:

Speciálně pro městskou mobilitu proto Bosch vyvinul vzájemně sladěný 48voltový systém tvořený motorem, řídicí jednotkou, baterií, nabíječkou a displejem. Přináší tak efektivní mobilitu do města. Systém pro dvě, tři nebo čtyři kola je použitelný pro všechny třídy vozidel v rozsahu od 0,25 do 20 kilowattů. Navíc související aplikace zobrazuje údaje o vozidle, jako například stav nabití, umožňuje komunikaci mezi vozidlem a řidičem a také přístup k sociálním sítím. Lehké elektromobily hrají navíc stále větší roli při dodávkách zboží, aby bylo v městském prostředí dodáno rychle a flexibilně. Bosch pohání svým 48voltovým pohonným systémem tříkolku Cargo od Ligier. Kurýři tak dodávají dopisy a balíčky na „poslední míli“ až do cíle.

Další témata Bosch na veletrhu EICMA:

Vylepšená kontrola stability motocyklů:

Nová generace kontroly stability motocyklů MSC Enhanced je k dispozici jako částečně nebo plně integrovaný systém. V porovnání s generací 9 se podařilo o 35 procent zmenšit konstrukční velikost a o 20 procent snížit hmotnost. Díky nižším nárokům na montáž je nyní možné použít tento systém i u menších motorek. Nová generace MSC využívá nejnovější technologie z oblasti osobních automobilů a podporuje plánované budoucí funkce, jako jsou moderní asistenční systémy pro řidiče.

Elektronické řízení motoru:

Elektronické systémy řízení motoru jsou srdcem efektivní a úsporné technologie, pomocí které mohou jednostopá vozidla splňovat plánované emisní předpisy jako Euro 5 a BS 6 (Bharat Stage) včetně On Board Diagnose l/ll. V kombinaci s vysoce vyvinutou senzorovou technikou mohou řízení motorů dosáhnout značného zvýšení efektivity oproti konvenčním systémům zplyňování a snížení emisí CO2 až o 16 procent, v závislosti na použití. Centrální součástí nového systému řízení motoru je řídicí jednotka. V tomto malém počítači se vyhodnocují všechna data o pohonu a mimo jiné se pružně přizpůsobuje okamžik zážehu a množství paliva. Pro splnění plánovaných emisních předpisů jako BS 6 v Indii vyvinula společnost Bosch speciálně pro aplikace na jednostopých vozidlech novou, extra malou vyhřívanou lambda sondu. Ta měří obsah kyslíku ve výfukových plynech a přispívá k optimalizaci směsi paliva se vzduchem. Závit M12 a přepracovaný design chráničky umožňují montáž i ve stísněných prostorech a zaručují optimalizovaný topný výkon. Očekávaná životnost je přibližně 100 000 km. Nová mini lambda sonda se začne sériově vyrábět v roce 2019.

Integrated Connectivity Cluster s mySPIN:

Moderní asistenční systémy pro řidiče vyžadují uživatelsky příjemné rozhraní mezi řidičem a vozidlem (HMI), aby se motorkáři přehledně zobrazily veškeré informace. Integrated Connectivity Cluster (ICC) je informační systém pro řidiče vyvinutý speciálně pro motorová jednostopá vozidla a vozidla powersports. Spojuje všechny nástroje v kokpitu motocyklu na jednom displeji a umožňuje řidiči propojit jeho smartphone přes Bluetooth s motocyklem. Pomocí intuitivního dálkového ovládání může řidič přijímat telefonní hovory nebo sám volat, používat své seznamy kontaktů nebo také poslouchat hudbu. Integrační řešení pro smartphone mySPIN zvyšuje komfort ještě víc. Umožňuje řidiči přenést obsah svého smartphonu do systému motorky, skútru nebo vozidla powersports. Všichni výrobci vozidel tak mají k dispozici otevřenou platformu s velkým množstvím možností. Pomocí mySPIN je bez problémů možné integrovat i aplikace třetích stran.

Kontakt pro novináře:
Inga Ehret
Tel.: +49 711 811-16476
E-mail: Inga.Ehret@de.bosch.com

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. Podle předběžných údajů dosáhl její prodej v roce 2018 částky 47 miliard eur, což odpovídá podílu 60 % na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 410 000 lidí (k 31. 12. 2018). Podle předběžných údajů dosáhl prodej firmy za rok 2018 hodnoty 77,9 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“.

Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 69 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?