Suche

Bosch představuje elektromobilitu pro návěsy

K dispozici také jako řešení dovybavení

  • Chytrá, elektrifikovaná náprava rekuperuje energii při brzdění
  • Elektrické chladírenské návěsy: výrazně tišší, úspora až 9 000 litrů paliva a tím i CO2
  • Díky elektřině jsou návěsy nezávislé: důležitý krok směrem k automatizovanému parkování návěsů

Bosch elektrifikuje návěsy tahačů a umožňuje tak proniknutí elektromobility i do současných tahačů. Na mezinárodní automobilové výstavě IAA Commercial Vehicles v Hannoveru představí společnost Bosch elektrifikovanou nápravu, kterou je možné integrovat do návěsů. Cílem je integrování elektrického stroje do náprav návěsů namísto jejich volného otáčení, jak tomu bylo až doposud. To znamená, že mohou během brzdění generovat elektrickou energii a přivádět ji do pohonné jednotky návěsu. V případě chladírenských návěsů může jít o úsporu až 10 000 eur ročně. Pokud je chladicí jednotka poháněna takto vyrobenou energií, je možné podle propočtů společnosti Bosch ušetřit až 9 000 litrů nafty ročně. Další palivo pomůže ušetřit funkce elektrického rozjezdu a zrychlení. Všechny úspory paliva také snižují emise CO2. Další výhoda, a to zejména u dodávek do městských supermarketů, spočívá v tom, že jsou elektrické chladicí jednotky o poznání méně hlučné, než jednotky poháněné naftou. Dodávky zboží brzy ráno nebo pozdě večer tak už nemusí nikoho rušit.

„Bosch přeměňuje zadní nápravy nákladních automobilů na elektrické a inteligentní. Naše řešení elektrifikace je nákladově efektivní a je příkladem toho, jak může elektromobilita fungovat i v případě kamionové dopravy,“ říká Dr. Markus Heyn, člen představenstva Robert Bosch GmbH. Kromě toho je elektrická náprava důležitým krokem k automatickému parkování přívěsů na parkovištích logistických firem. Přidáním hnacího ústrojí k nápravě znamená, že je s přívěsem možné pohybovat po parkovišti bez tažného vozidla.

Bosch nabízí tuto technologii jak pro nové přívěsy, tak jako řešení formou dovybavení. Potenciální poptávka je obrovská. Jen v Evropě je každoročně nově registrováno zhruba čtvrt milionu přívěsů o celkové hmotnosti více než 10 tun. Jeden z pěti z nich je vybaven chladicím agregátem.

Rekuperace energie: komponenty osobních automobilů pracují přerušovaně

Na rozdíl od mnoha dalších projektů užitkových vozidel se inženýři společnosti Bosch spoléhají na díly osobních automobilů pro elektrifikovanou nápravu. Elektromotorem SMG180 jsou například vybaveny stovky tisíc hybridních a elektrických vozidel po celém světě, včetně StreetScooters německé pošty. Na rozdíl od elektromobilů pracují motory v elektrifikované nápravě pouze přerušovaně, což znamená, že startují pouze tehdy, když mohou rekuperovat energii. Děje se tak například při jízdě z kopce nebo při brzdění. V důsledku této rekuperace, která je u osobních automobilů zavedenou technologií, nedochází při brzdění ke ztrátě energie, ale k jejímu ukládání ve vysokonapěťové baterii. Elektřina tak může být přiváděna do motoru při rozjíždění do kopce, nebo může pohánět chladicí agregát přívěsu a tím ušetřit značné množství paliva. Tato aplikace má navíc další výhodu: jelikož jsou elektromotory povětšinou neaktivní a získávají energii nebo poskytují podporu při rozjíždění nebo stoupání jen na několik sekund nebo minut za hodinu, je možné v tomto případě použít výrazně levnější sériově vyráběné díly pro osobní automobily. Motory i přesto mají dostatečný výkon k tomu, aby zajistily pohyb přívěsu nebo poskytly podporu při startování nákladních vozidel.

Automatizované parkování v depu: elektromotor je neocenitelným pomocníkem

Elektrifikovaná náprava je navíc neocenitelným pomocníkem pro automatizované řízení – přívěs se může nezávisle pohybovat po depu pouze v případě, že je do nápravy namontován motor. „Díky elektrifikované nápravě od společnosti Bosch mohou být přívěsy nezávislé. Elektrifikací nápravy podniká Bosch důležitý krok k automatizovanému parkování v nákladních depech,“ říká Heyn. Rovněž usnadňují dálkově ovládané elektrické řízení na neveřejných místech, jako jsou například prostory přepravních společností nebo přístavy. Až dosud se museli s tímto úkolem vypořádat řidiči sami nebo s pomocí speciální posunovací jednotky pro přívěs. Nyní ale dělá elektromotor z návěsu nezávislé vozidlo, které zvládne ujet krátké vzdálenosti. Pomocí přídavných senzorů připojených k návěsu a nainstalovaných na různých místech v depu bude možné, aby se návěsy se zbožím zaparkovaly samy.

Elektrifikovaná náprava: Otázky a odpovědi

Jaké součásti jsou zapotřebí k elektrifikaci nápravy?

Bosch dodává invertor a příslušnou řídicí jednotku vozidla (VCU = Vehicle control unit). Samostatný motorgenerátor (SMG = Separate motor generator) je k dispozici pro instalaci jako kompletní elektromotor, nebo je možné do nápravy integrovat aktivní komponenty – rotor, stator a resolver. Zapotřebí je také akumulátorový systém k ukládání energie.

Kolik elektrifikovaná náprava stojí?

Bosch nemůže poskytnout přesnou částku. Společnost však předpokládá, že by se počáteční investice měla vrátit nejpozději po dvou letech provozu. Bosch je přesvědčena o reálnosti tohoto cíle zejména i s ohledem na to, jaký potenciál úspor představuje toto řešení v případě použití například u chladírenských přívěsů.

Jaké bude typické použití elektrifikované nápravy?

Nejpravděpodobnější volbou v současnosti budou chladírenská nákladní vozidla, zejména pro dodávky potravin v městských oblastech. Elektricky poháněné chladicí agregáty jsou ze střednědobého hlediska nejen hospodárnější, ale také o poznání méně hlučné. A nebude docházet k emisím ze spalovacích motorů. Velký zájem je také z řad zákazníků ze stavebního průmyslu, a to zejména o funkci asistence při startování v případě výkopových jam, především pak v blátivých podmínkách.

Jak dosáhnete svého odhadu v úspoře paliva?

Dieselový motor, který v současné době pohání chladicí agregát, a který je zcela nahrazen elektrickou energií, spotřebuje dva až tři litry nafty za hodinu. Na tomto základě činí roční spotřeba zhruba 9 000 litrů. Kromě toho se předpokládají úspory vyplývající z elektrické asistence poskytované při startování, zrychlení a stoupání. Tato úspora navíc může představovat až čtyři procenta.

Proč Bosch upřednostňuje nápravu se dvěma elektromotory?

Dva elektromotory mohou rekuperovat výrazně více energie a nabízejí další značný přínos v podobě relativně nízkých nákladů, což představuje větší úspory. Kromě toho je náprava se dvěma motory lepší z hlediska automatického manévrování v depu: s elektromotorem na obou koncích nápravy se výrazně snižuje poloměr otáčení návěsu. Pokud si zákazník přeje ušetřit náklady, je možná elektrifikace i s jedním motorem.

Kontakt pro novináře:

Inga Ehret

Tel.: +49 711 811-16476

Twitter: @BoschPresse

BOSCH NA MEZINÁRODNÍ AUTOMOBILOVÉ VÝSTAVĚ IAA COMMERCIAL VEHICLES 2018

Tisková konference: Středa, 19. září 2018, od 13:20 do 13:40, s Dr. Rolfem Bulanderem, vedoucí obchodní oblasti Mobility Solutions a Dr. Markusem Heynem, členem představenstva společnosti Robert Bosch GmbH, na stánku Bosch A01 v hale 16.

Sledujte hlavní témata Bosch IAA 2018 na www.bosch-iaa.com nebo na Twitteru: #BoschIAA.

Panelové diskuse s experty společnosti Bosch na New Mobility World Forum, pavilon 11, sekce D:

  • Středa, 26. září, 10:00 – 11:00: Prezentace „The enhancement of automated driving (and AI)“ s Johannesem-Jörgem Rügerem, vedoucím sekce Commercial Vehicle and Off-Road
  • Čtvrtek, 27. září, 11:15 – 12:15: Panelová diskuse „Aftermarket – more than just repair and maintenance“
  • Čtvrtek, 27. září, 14:30 – 15:30: Prezentace a diskuse „Masters of digitalization: digitizing businesses and mobility ecosystems“ s Dr. Rainerem Kallenbachem, prezidentem divize Connected Mobility Solutions

Tags: automatizovaná jízda, pohon, elektromobilita

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. Podle předběžných údajů dosáhl její prodej v roce 2018 částky 47 miliard eur, což odpovídá podílu 60 % na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 410 000 lidí (k 31. 12. 2018). Podle předběžných údajů dosáhl prodej firmy za rok 2018 hodnoty 77,9 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“.

Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 69 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?