Suche

Plně nabité: Bosch přináší na silnice elektrické dodávky

  • Díky řešení společnosti Bosch jsou elektrické pohonné jednotky pro dodávková vozidla levnější a efektivnější.
  • Obrovský tržní potenciál: tři čtvrtiny německých užitkových vozidel jsou dodávky.
  • Člen představenstva společnosti Bosch Heyn: „Elektrické pohonné jednotky Bosch pro užitková vozidla mají potenciál změnit tvář městské dopravy.“
  • Více informací o pohonných jednotkách pro elektrické dodávky naleznete zde.

Stuttgart, Německo – Objednání pouhými dvěma kliknutími a pohodlné doručení až ke dveřím v ten samý den: boom v on-line nakupování zatěžuje dopravu ve velkých městech až na samou hranici. Dodávky a těžká nákladní vozidla si razí cestu městskými centry, kde častý nedostatek vykládacích zón vede ke dvojímu parkování. Výsledkem jsou zablokované silnice, hluk a emise. Ve městech po celém světě tak často dochází k zácpám a vedou se diskuse o zákazech řízení. A netýká se to jen doručovacích služeb, ale také obchodníků a dalších malých firem, které ve svých dodávkách jezdí za svými zákazníky. „Abychom udrželi krok s dodáváním zboží ve městech, není možné se vyhnout přehodnocení pojetí dopravy zásilek,“ říká Dr. Markus Heyn, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. A to je také jeden z cílů, který chce společnost Bosch splnit se svou novou pohonnou jednotkou pro lehká užitková vozidla. První vozidla, která budou mít tento pohon pod kapotou, budou uvedena v roce 2019.

Tiché dodávky

Deutsche Post už se pustila do změny v oblasti městských dodávek se svým elektromobilem StreetScooter, který využívá pohonný systém Bosch. Nyní jde Bosch o krok dále a uvádí elektrický pohon vhodný pro převážnou většinu dodávkových vozidel. Cílem této kampaně elektromobility jsou elektrická dodávková vozidla, která zvládnou poslední krok v procesu dodávky zboží a to přepravu z distribučních center až k příjemcům. Způsob dopravy stop-and-go je jednou ze silných stránek elektrických vozidel, protože díky rekuperaci při brždění obnovují svou energii, což zvyšuje jejich dojezd. Většina dodávkových tras je v délce do 80 kilometrů denně – tedy vzdálenost, kterou lze jednoduše pokrýt na jedno nabití baterie. Vozové parky je pak možné nabít přes noc v depu. Elektrické vozové parky nemusí čelit žádným zákazům, protože jejich pohonné jednotky neuvolňují do ovzduší žádné emise. A nejsou to jen města, kde by byly vítány zásilkové a kurýrní služby, které šetří zdroje. Pro 61 procent Němců je to, jestli prodejce umožňuje dodávku elektrickým vozidlem, klíčovým kritériem při jejich výběru (zdroj PwC). Další výhodou je, že elektrická vozidla produkují méně hluku, což by také mělo zvýšit ochotu lidí převzít si dodávku v pozdějších večerních hodinách. To by mohlo snížit provoz během dopravních špiček a umožnit větší flexibilitu dodacích časů. „Bosch přináší e-mobilitu tam, kde to má smysl – do městských dodávek,“ říká Heyn.

Připraveno pro masový trh

K dispozici jsou dvě verze pohonné jednotky eCityTruck od společnosti Bosch: jedna s převodovkou a druhá bez převodovky. Cílem je vytvořit řešení, která se rychle integrují a přizpůsobují různým požadavkům výrobců automobilů. Tato řešení v oblasti pohonných jednotek je možné přizpůsobit pro lehká užitková vozidla o hmotnosti 2 až 7,5 tun, díky čemuž jsou vhodná pro velkou část trhu s užitkovými vozidly. Jak? Malé dodávky jsou velmi běžné; přibližně tři čtvrtiny všech užitkových vozidel registrovaných v Německu patří do této třídy a tento počet neustále stoupá (zdroj: Shell). „Elektrická pohonná jednotka Bosch pro užitková vozidla má potenciál změnit tvář městské dopravy. Na řadu se tak dostávají elektrické dodávky, které připravujeme pro masový trh,“ říká Heyn. V případě této nové koncepce pohonné jednotky eCityTruck vzala společnost Bosch několik komponent, jako jsou například elektrický motor a výkonná elektronika, a spojila je do jedné jednotky. Tím došlo k úsporám na součástech a výsledkem je nejen mnohem efektivnější, ale i cenově dostupnější pohonná jednotka. Díky tomuto snadno integrovanému řešení už nemusí zákazníci ztrácet čas s náročným úkolem vývoje nových komponent. Další výhodou pro výrobce automobilů, ať už se jedná o zavedené výrobce nebo nováčky, je to, že jim řešení společnosti Bosch umožňuje uvádět jejich vozidla na trh rychleji.

Bosch již nabízí řešení typu all-in-one pro osobní automobily – elektrickou nápravu e-axle – která výrazně zkracuje dobu vývoje vozidla. Rozšíření svého portfolia výrobků o lehká užitková vozidla představuje pro společnost Bosch další zásadní krok v podpoře výrobců automobilů při jejich strategiích v oblasti elektrifikace.

Plány společnosti Bosch na elektrifikaci užitkových vozidel ale u dodávek nekončí. Společně s americkou start-upovou firmou Nikola Motor Company vyvíjí pohonný systém, který zvedá laťku dojezdu elektrických vozidel. Pro Bosch jsou tyto technologie pohonných jednotek pro dodávky dalším milníkem na cestě k dosažení celosvětově vedoucího postavení na masovém trhu s elektromobilitou, který se očekává po roce 2020, a cestou k naplnění její vize mobility bez emisí, bez nehod a bez stresu. Budoucnost mobility je podle společnosti Bosch automatizovaná, propojená a elektrifikovaná.

Více informací o elektrické pohonné jednotce pro užitková vozidla naleznete na příslušné webové stránce.

Fotografie:

#1452642, #1452382, #1452376, #1452375, #1452377, #1452374, #1152530

Kontakt pro novináře:

Inga Ehret

Tel.: +49 711 811-16476

Twitter: @BoschPresse

Tags: Mobility solutions, elektrický pohon, pohon, Powertrain Solutions, Elektromobilita

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2017 dosáhl její prodej částky 47,4 miliardy eur, což odpovídá podílu 61 % na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 402 000 lidí (k 31. 12. 2017). Prodej firmy za rok 2017 dosáhl hodnoty 78,1 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“.

Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 64 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?