Suche

První ročník Mechathonu pořádaný firmou Bosch proběhl úspěšně

Studentské týmy stavěly a programovaly autonomní roboty

  • Studenti stavěli roboty schopné autonomního pohybu
  • Vítězem soutěže se stal tým studentů VUT z Brna

Praha – O víkendu proběhl ve start-upových prostorách Pražské tržnice historicky první Mechathon pořádaný firmou Bosch. O soutěž byl mezi mladými velký zájem. Celkem 38 účastníků složených zejména ze studentů technických oborů, strojních fakult a fanoušků robotiky pracovalo v převážně čtyřčlenných týmech na zadané úloze nepřetržitě 30 hodin. Součástí víkendové akce byl také zajímavý doprovodný program a několik tematických workshopů.

Sestrojit roboty schopné autonomního pohybu po dráze i manipulace s překážkami ve vymezeném čase bylo zadání pro celkem 9 týmů, které se do Mechathonu zapojily. Všichni se vrhli do konstruování a programování s velkým nadšením, takže spánku využilo jen několik málo jedinců. Součástí úkolu byla také prezentace a představení výsledků týmové práce na závěr samotné soutěže. „Mechathon ukázal zájem mladých lidí o mechatroniku, techniku a programování, ale také o jejich kreativitu a různý přístup k řešení zadaného úkolu,“ uvedl Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group v ČR. „Příjemným překvapením pro mě bylo, jak si účastníci dovedli se zadáním poradit a co během relativně krátkého časového období byli schopni vytvořit.“ Průběh byl velice napínavý a do poslední chvíle nebylo rozhodnuto o vítězi. Na závěr proběhly prezentace všech robotů a představení jednotlivých konceptů. Vítězem se stal tým MechVUT, složený ze studentů mechatroniky VUT Brno. Na druhém místě se umístil tým Fantastická pětka a těsně za ním na třetím místě tým Feláci. „Jsme rádi, že tato technická oblast není výhradně mužským tématem. V týmech byly zastoupeny i dívky. Těší mě, že jsme je dokázali zaujmout a že přišly soutěžit,“ dodává Milan Šlachta.

Mechathonu se aktivně účastnili také odborníci na Průmysl 4.0 a 3D tisk ze závodů Bosch v Českých Budějovicích a v Jihlavě, kteří přijali roli mentorů spolu s dalšími specialisty z jiných oblastí. Pro stavbu robotů posloužila programovatelná robotická stavebnice LEGO® Mindstorms a část herních komponentů byla vytištěna na 3D tiskárně.

Více informací o Mechathonu naleznete na webových stránkách www.mechathon.cz nebo facebookové skupině Roboti a nové technologie.

Kontakt pro novináře:

Pavel Roman

Tel.: +420 261 300 595

Bosch v České republice se skládá ze šesti legálních entit a v roce 2016 zaměstnával 8 500 pracovníků. Konsolidovaný obrat v roce 2016 dosáhl 786 milionů eur a celkový obrat v České republice (tj. včetně dodávek dalším společnostem Bosch) dosáhl částky 1,87 miliardy eur. Bosch je v zemi zastoupen čtyřmi obchodními oblastmi: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Společnost působí v České republice v 8 lokalitách, z nichž 4 jsou výrobní závody a 1 opravárenské centrum.

Více informací na www.bosch.cz, www.bosch-press.cz.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 400 500 lidí (k 31. 12. 2017). Podle předběžných údajů dosáhly tržby firmy za rok 2017 hodnoty 78 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru, služeb a také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 450 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 62 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, iot.bosch.com, twitter.com/BoschPresse.