Suche

iDisc od společnosti Bosch pomáhá zmírnit problém s emisemi částic ve městech

Nový brzdový kotouč od vytváří až o 90 procent méně brzdného prachu

  • Člen představenstva společnosti Bosch Hoheisel: „iDisc je brzdový kotouč druhé generace a jeho tržní potenciál je obrovský.“
  • Brzdy a pneumatiky jsou odpovědné za 32 procent emisí částic spojených s jízdou
  • Karbidová vrstva u kotouče iDisc snižuje opotřebení brzd a zvyšuje provozní bezpečnost
  • Spuštění výroby iDisc pro evropského výrobce je plánováno na listopad 2017
  • Poptávka po automobilových brzdových kotoučích dosáhla v roce 2016 více než 330 milionů kusů

Stuttgart, Německo – Strážní andělé mají mnoho podob. Dokonale zaoblený, velikost talíře a tloušťka palce – brzdový kotouč je jednou z nich. Ještě dávno před ABS, ESP, airbagy a dalšími prvky byla díky nim jízda bezpečnější a výrazně se zkracovala brzdná dráha, čímž pomáhaly zabránit mnoha dopravním nehodám. Dnes je tu však další důvod, proč se dostávají brzdové kotouče do popředí zájmu veřejnosti: brzdný prach. Největší míru znečištění ze silniční dopravy má na svědomí opotřebení silnic, pneumatik a brzd spíše než spalování paliv. Podle státní agentury pro životní prostředí Bádensko-Württembersko jsou brzdy a pneumatiky odpovědné za 32 procent emisí částic spojených s jízdou, z nichž zhruba polovinu představuje brzdný prach. Z toho důvodu je výrazné snížení množství brzdného prachu pro zlepšení ovzduší tak zásadní, a to zejména ve městech. Právě proto společnost Bosch vyvinula iDisc. Ve srovnání s běžným brzdovým kotoučem vytváří až o 90 procent méně brzdného prachu. „Při práci na řešeních v oblasti čistoty ovzduší se Bosch nedrží jen pod kapotou,“ říká Dr. Dirk Hoheisel, člen představenstva společnosti Bosch. „iDisc je brzdový kotouč druhé generace a jeho tržní potenciál je obrovský.“ Spuštění výroby pro evropského výrobce je plánováno na listopad 2017.

Při práci na řešeních v oblasti čistoty ovzduší se Bosch nedrží jen pod kapotou,

- Dr. Dirk Hoheisel, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH

iDisc zatočí s trhem s brzdovými kotouči

Jedinečným prodejním bodem kotouče iDisc („i“ znamená inovace) je vrstva z karbidu wolframu, kterou v současnosti nabízí pouze společnost Bosch. Technologie je založena na běžném brzdovém kotouči z šedé litiny. Aby se z běžného kotouče mohl stát iDisc, jsou třecí kroužky před nanesením vrstvy mechanicky, tepelně a galvanicky ošetřeny. Tohle celé je součástí procesu, který vyvíjeli výzkumní pracovníci společnosti Bosch po mnoho let. Z hlediska ceny je iDisc zhruba třikrát dražší, než běžný brzdový kotouč z šedé litiny a třikrát levnější, než keramický brzdový kotouč. Cena bude pravděpodobně se zvyšováním objemu výroby postupně klesat. „iDisc má vše, co je potřeba k tomu, aby nahradil běžný brzdový kotouč z šedé litiny a stal se novým standardem na trhu s brzdovými kotouči,“ říká Hoheisel. „Vzhledem k pokračující diskusi o znečišťování částicemi v mnoha zemích a velkých městech po celém světě nestojí tomuto průlomu už nic v cestě“ – zejména proto, že brzdové kotouče budou v autech zapotřebí po celá nadcházející desetiletí a výrobní objemy neustále rostou. U osobních automobilů dosáhla poptávka po brzdových kotoučích v roce 2016 více než 330 milionů kusů.

Žádné známky po drážkách, žádná rez

Dalším argumentem, který hovoří ve prospěch iDisc je jeho mnoho pozitivních vlastností. Kromě výrazného snížení brzdného prachu zajišťuje karbidový povlak rovněž větší bezpečnost při provozu. Brzdný účinek je srovnatelný jako v případě keramické brzdy, zejména pokud jde o slábnutí, protože je známo, že se při opakovaných brzdných manévrech snižuje brzdný výkon. Stejně jako keramický brzdový kotouč je iDisc v tomto ohledu vysoce stabilní a v případě brzdného výkonu dochází jen k nepatrnému úbytku. Rovněž opotřebení je výrazně nižší. V závislosti na tloušťce karbidové vrstvy je životnost iDisc oproti běžnému brzdovému kotouči dvojnásobná. Známky po drážkách na třecím kroužku? Ani náhodou. Ani koroze není problém – což je velká výhoda, zejména u elektromobilů. Vzhledem k tomu, že využívají brzdnou energii v procesu známém jako rekuperace, nejsou u elektromobilů brzdy tolik zatěžovány a potýkají se tak často s tvorbou rzi na třecích kroužcích. S tím souvisí dočasný mírný pokles citlivosti při brzdění, o kterém v případě kotouče iDisc nemůže být ani řeč.

Špinavé ráfky jsou minulostí

iDisc si zamilují i příznivci ráfků. A to nejen proto, že brzdový kotouč s povrchem z lesklého karbidu vypadá skvěle. Je odolný proti opotřebení a nekorozivní, a i po mnoha letech používání je na něj hezký pohled – takže je ideální pro trend směřující k otevřeným ráfkům. A co je úplně nejlepší: díky snížení množství brzdného prachu o 90 procent odpadá potřeba pravidelného čištění ráfků agresivními čisticími prostředky. I ochrana životního prostředí může mít praktické výhody.

Kontakt pro novináře:

Jörn Ebberg

Tel.: +49 711 811-26223

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí Bosch Group. V roce 2017 dosáhl její prodej částky 47,4 miliardy eur, což odpovídá podílu 61 % na celkovém prodeji skupiny. Díky tomu je Bosch Group jedním z největších dodavatelů automobilového průmyslu. Mobility Solutions sleduje vizi mobility, která je bez nehod, bez emisí a bez stresu, a spojuje odborné znalosti skupiny v oblastech automatizace, elektrifikace a konektivity. Pro zákazníky jsou tak výsledkem integrovaná řešení mobility. Mezi hlavní obchodní oblasti patří: vstřikovací technika a vedlejší agregáty pro spalovací motory, rozmanitá řešení pro elektrifikaci pohonu, bezpečnostní systémy pro automobily, asistenční systémy a funkce pro automatizované řízení, technika pro uživatelsky přívětivé informační a zábavní systémy a komunikaci přesahující rámec vozidla, servisní koncepty, jakož i technika a služby pro obchod s motorovými vozidly. Bosch přinesl důležité inovace v automobilové technice, například elektronické řízení motoru, stabilizační systém ESP nebo systém přímého vstřikování nafty common rail.

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 402 000 lidí (k 31. 12. 2017). Prodej firmy za rok 2017 dosáhl hodnoty 78,1 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“.

Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 64 500 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 125 lokalitách po celém světě.

Více informací na www.bosch.com, www.bosch.cz, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.cz, twitter.com/BoschPresse.

Stále hledáte něco?